15 ciekawostek o mrówkach
Nowe!

15 ciekawostek o mrówkach

Mrówki są może niewielkie, ale na pewno nie są nudne. Oto kilka ciekawostek na ich temat.

1. Największa odnaleziona kolonia mrówek miała ponad 6,000 km szerokości.

Ogromna kolonia mrówek argentyńskich rozciągająca się na 6,000 km, została odkryta w Europie i stwarzała spore zagrożenie dla lokalnych zwierząt i upraw. Zwykle mrówki te formują mniejsze grupy, jednakże tutaj kolonie uformowały jedną, ogromną super-kolonię.

2. Mrówki są najdłużej żyjącymi owadami.

Mrówcza królowa, którą obserwowano w jej naturalnym środowisku w stanie Idaho, w USA żyła aż 30 lat.

3. W wielu częściach świata ludzie jedzą mrówki i traktują je jako przysmak.

Poczwarki niektórych mrówek są podstawą meksykańskiego dania escamoles. Są traktowane jak owadzi kawior i sprzedawane w Indiach za 40$ za funt. W Birmie i Tajlandii zielone mrówki są używane jako przyprawa z curry i używane jako dodatek do sałatki yum. W Australii rozgniecione mrówki dodaje się do wody, żeby przygotować lekko kwaskowy napój w stylu cytrynowej lemoniady. W Meksyku i Australii zajadają się mrówkami miodziarkami ze względu na ich słodki, przypominający miód, nektar.

escamoles

Foto. eatyourworld.com



4. Większość mrówek potrafi przeżyć pod wodą aż 24 godziny.

Mrówki nie posiadają płuc, oddychają przez maleńkie otwory na ciele – przetchlinki. Kiedy mrówka jest zalana wodą może wydawać się martwa, jednakże jeżeli woda wyparuje mrówka powróci do życia.

5. Mrówki dużo śpią.

Mimo, że potocznie mówi się, że mrówki ciągle pracują i nigdy nie śpią, badania prowadzone na czerwonych mrówkach dowodzą inaczej. Odkryto, że robotnice „przysypiają” 253 razy na dobę i trwa to około 1 minuty, co łącznie daje prawie 5 godzin snu. Królowe zasypiają 92 razy, ale za każdym razem na około 6 minut, co daje prawie 9,5 godziny snu. Niektóre mrówki są bardziej aktywne za dnia, inne w nocy. Mogą też spać nawet 4 miesiące podczas hibernacji.

6. Znane jest ponad 12,000 gatunków mrówek.

Mrówcza baza danych „antbase” daje dostęp do wszystkich znanych gatunków mrówek na świecie. 3 marca 2010 zarejestrowano tam 12,565 różnych gatunków. Nowe gatunki są ciągle odkrywane. Szacuje się, że na świecie może ich być około 22,000.

Mrowki

Foto. Balaram Mahalder



7. W czasie jednego roku mrówki przenoszą 50 ton ziemi na jednej mili kwadratowej.

„Mrówki są głównym czynnikiem przemieszczania się gleby – ważniejszym nawet niż dżdżownice.” Powiedział Edward Osborne Wilson, socjobiolog z Uniwersytetu Harvarda, największy na świecie specjalista od zachowań społecznych insektów.

8. Wszystkie robotnice, żołnierze i królowe są samicami.

Prawie wszystkie mrówki, które możesz zobaczyć w dziczy są samicami. Samce mrówek nie robią nic w koloniach, żyją krótko a ich jedynym zadaniem jest zapłodnienie królowej, po czym giną.

9. Mrówki mają dwa żołądki.

Czasami można zauważyć „całujące się” mrówki, które tak naprawdę karmią się wzajemnie. Proces ten nazywany jest trofalaksją. Umożliwia to niektórym mrówkom pilnowanie gniazda, podczas gdy inne szukają pożywienia.

mrowki2

Foto. healthline.com



10. Niektóre mrówki nie mają oczu.

Większość mrówek ma bardzo słaby wzrok. Niektóre gatunki rozwinęły komunikację przez czułki tak bardzo, że w ogóle nie potrzeba im oczu.

11. Niektóre bezskrzydłe mrówki potrafią szybować podczas spadania.

Niektóre gatunki bezskrzydłych mrówek żyjących w tropikalnych lasach deszczowych potrafią szybować i sterować sobą podczas spadania z gałęzi, żeby wrócić do swojego drzewa. Pozwala im to uniknąć niebezpieczeństw, które czyhają na ziemi oraz zagubienia się.

12. Największym wrogiem mrówek są… inne mrówki.

Mrówki z różnych kolonii nawet tego samego gatunku traktują się jak wrogowie. Używają żuwaczek, żeby przytrzymać nogi lub czułki wroga kiedy ich pobratymcy rozrywają ofiarę na kawałki. Zwycięzcy mogą najechać pokonaną kolonię i zabrać jajeczka dla jedzenia, lub żeby wychować je na niewolników.

mrowki3

Foto. alexanderwild.com



13. Niektóre gatunki mrówek potrafią zniewolić inne.

Niewolnictwo objawia się na dwa sposoby. Królowa może zabić królową z sąsiedniego mrowiska. Przejmuje je wtedy a robotnice przynoszą jej jajeczka. Mrówki, które wcześniej tam żyły z biegiem czasu wymrą.
Innym sposobem jest kradzież larw i poczwarek z innych mrowisk i wychowywanie ich na robotnice-niewolników.

14. Niektóre mrówki są bezpłciowe.

Zamiast podążać tradycyjną drogą reprodukcji, niektóre amazońskie mrówki zaczęły rozmnażać się przez klonowanie. Królowa kopiuje się i genetycznie produkuje „córki” tworząc kolonię bez samców.

15. Mrówki są stare jak dinozaury.

Badania prowadzone na Harvardzie dowodzą, że mrówki powstały w kredzie, czyli 130 milionów lat temu! Przetrwały epokę lodowcową oraz wymieranie kredowe, które zabiło wszystkie dinozaury.

mrowki4

Foto. R. W. Taylor



One Comment

Skomentuj