10 ciekawostek o Popcornie - Strona 2 z 2 - Zalajkowane.pl - ciekawostki, newsy, video i wiele więcej!
Nowe!

10 ciekawostek o Popcornie

2 / 2

#5 Pierwsza maszyna do popcornu

Popcorn nieodłącznie kojarzy nam się z wyprawą do kina. Co ciekawe pierwsza maszyna do popcornu powstała 10 lat przed wynalezieniem kinematografu przez braci Lumière. Maszynę do popcornu wymyślił pochodzący z Chicago cukiernik Charles Cretors. Cretors eksperymentował początkowo z pieczonymi orzechami – na szczęście dla wszystkich wielbicieli popcornu sięgnął również po kukurydzę.

Jego maszyna zasilana była przez niewielki silnik parowy, a ziarna kukurydzy podgrzewane były w mieszance smalcu i masła. Wynalazek Cretorsa powstał w 1885 roku, a szerszej publiczności zaprezentowano go podczas światowych targów w 1893 roku. Andrew Smith, autor książki pt. „Społeczna historia popcornu” opisywał, że Cretors wraz ze swoim asystentem wystawili wagon pełen popcornu i rozdawali za darmo torebki z prażoną kukurydzą. Firma The C. Cretors & Company do dzisiaj należy do grona czołowych producentów prażonej kukurydzy.

pierwsza maszyna do popcornu - wynalazek Cretorsa

fot: wikipedia#4 Kształt popcornu

Dwa główne i najbardziej popularne kształty popcornu to motyl i grzybek. Różnica wynika z rodzaju ziaren kukurydzy, które zostały użyte do jego przygotowania. W kinach najczęściej sprzedawany jest popcorn przypominający swoim wyglądem motylka, natomiast w domowych warunkach częściej używamy ziaren, z których powstaje popcorn o kształcie grzybka. Skąd ta różnica? Popcorn w kształcie motylka zajmuje więcej miejsca, stąd do przygotowania jego porcji trzeba mniej ziaren kukurydzy – czysty biznes.

kształt popcornu

Z lewej strony popcorn w kształcie grzybka. Z prawej w kształcie motylka. Fot: Pinterestcom#3 Czy popcorn ma właściwości zdrowotne?

Wydawałoby się, że podobnie jak inne przekąski (np. chipsy) popcorn nie ma właściwości zdrowotnych. Okazuje się jednak, że popcorn jest źródłem związków fenolowych, przeciwutleniaczy, błonnika i minerałów, które wspomagają poprawne funkcjonowanie całego organizmu. Zapewne zaskoczy Was również fakt, że popcorn wspomaga regulację prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Ta popularna przekąska zawiera również wysokie stężenie polifenoli, które działają jak przeciwutleniacze – to z kolei działa przeciwko powstawaniu chorób zwyrodnieniowych oraz opóźnia procesy starzenia. Filiżanka popcornu zawiera jedynie 30 kcal, dlatego można go konsumować bez obawy nagłego przybrania na wadze. Oczywiście musi być odpowiednio przygotowany (najlepiej w oleju słonecznikowym lub oliwie z oliwek, a ponadto musimy zrezygnować z solenia popcornu i robienia go w mikrofali.

ciekawostki o popcornie

fot: Pinterest.com#2 Popcornopolis i 22 smaki popcornu

Popcornopolis to sieć sklepów, które są największym na świecie producentem popcornu i oferują aż 22 smaki! W swojej ofercie mają między innymi popcorn z karmelem, z miodem, cynamonem, oraz z czekoladą i masłem orzechowym.

sklep popcornopolis w USA

fot: Pinterest.com#1 Popcorn i Empire State Building

Statystyczny Amerykanin zjada ponad 48 kg popcornu rocznie (z tego około 70% spożywa w domu). W przeliczeniu na porcje wychodzi zatem 17 miliardów kubków popcornu rocznie – taką ilością popcornu można by wypełnić nowojorski wieżowiec Empire State Building 18 razy.

Empire State Building w Nowym Jorku

Empire State Building w Nowym Jorku. Fot: timeout.comZobacz też: Jak budowano Empire State Building – archiwalne zdjęcia!

stare zdjęcia - budowa Empire State Building


źródła: (1), (2), (3)

2 komentarze

Skomentuj