Dużo się mówi o tym, co robić, żeby budować zdrowy związek i jak ważne jest, żeby być właśnie w takiej relacji. Związki to bardzo istotna część życia, która mocno wpływa na odczuwane szczęście, zarówno pozytywnie, jak i czasami negatywnie pod wpływem przykrych doświadczeń, nadużycia zaufania, czy nieporozumień. Zdrowy związek ma z założenia nie wyrządzać żadnej krzywdy, a rozwijać. Jakie cechy sprawiają, że właśnie tak się dzieje?
Zaufanie i uszanowanie granic
Zaufanie to jedno z tych określeń, z którym praktycznie każdy obcuje na co dzień, a jednocześnie zwykle nie potrafi w paru prostych słowach wyjaśnić jego znaczenia. Akurat w przypadku zaufania znaczenie to jest bardzo szerokie. O zaufaniu można mówić pod kątem pewności, że nie zostanie się zdradzonym, jak i swobodnym opowiadaniu przykrych doświadczeń z przeszłości w przekonaniu, że rozmowa ta nie zostanie opowiedziana nikomu innemu.
Zaufanie jest podstawą zdrowego związku, ponieważ bez niego przestaje funkcjonować kilka bardzo ważnych kwestii. Po pierwsze, prowadzenie życia poza związkiem, spotykanie się ze znajomymi, czy posiadanie wyłącznie sobie bliskich przyjaciół, może wymagać właśnie zaufania. Bez niego trudno będzie pozbyć się przeświadczenia, że każde samotne wyjście z domu jest dla partnera okazją do zdrady.
Na zaufanie warto jednak spojrzeć także pod nieco bardziej pozytywnym kątem. To właśnie ono pozwala na prowadzenie satysfakcjonującego życia intymnego z bliską sobie osobą, czy nawet korzystanie z akcesoriów takich jak zabawki analne. Bo czy ktokolwiek chciałby dzielić tak intymne przeżycia z kimś, komu zwyczajnie nie ufa?
Wybory podejmowane wspólnie
W zdrowym związku nie ma miejsca na rozkazy, wymuszenia, czy jakiekolwiek formy manipulacji. Różnego rodzaju decyzje, w tym ważne i odnoszące się do przyszłości relacji, jak i bieżące, nawet wybór akcesoriów ze sklepów jak www.easytoys.pl, zawsze powinny być podejmowane wspólnie. Co ważne, nie chodzi tylko o powiedzenie swojego zdania, ale podjęcie rzeczywistej wspólnej decyzji, najlepiej wynikającej z obustronnego kompromisu.
W związkach, w których podjęcie wspólnej decyzji czy pójście nawet na drobny kompromis przeradza się w trudną do opanowania frustrację, trudno mówić o dojrzałości partnerów. To oczywiste, że dwoje ludzi, nawet najbardziej do siebie podobnych, nie będzie mieć zgodnej opinii w absolutnie każdej sprawie.
Kompromisy są w związkach konieczne. Problem zaczyna się wtedy, gdy nie sposób ich ustalić, albo wiążą się one z rezygnacją z innych sfer życia, których nie zamierza się podporządkowywać pod związek. Mowa na przykład o decyzji w sprawie przeprowadzki, która wiązałaby się ze zmianą pracy czy utrudnionym kontaktem z bliskimi. W takich sytuacjach warto się zastanowić, co jest najważniejsze. Być może pod wpływem rozsądnego wyjaśnienia to druga osoba zmieni swoje plany i zdecyduje się na kompromis, by ułatwić wybór swojemu partnerowi lub partnerce.
Relacje z innymi ludźmi i czas dla siebie
Nawet najlepiej dobrane pary nie powinny spędzać ze sobą całego swojego czasu. Inne relacje, czas spędzany w obecności innych ludzi, czy nawet w samotności, jest równie ważny dla równowagi psychicznej, jak ten poświęcany bliskiej osobie. Zdrowy związek, bazując na zaufaniu, nie powinien w żaden sposób ograniczać możliwości posiadania przyjaciół i znajomych, własnych pasji, czy znalezienia chwili wyłącznie dla siebie.
Coraz więcej mówi się o tym, jak utrzymywać zainteresowanie w związkach, na nowo rozbudzać pożądanie, czy organizować zapadające w pamięć randki. Warto zacząć mówić także i o tym, że w zdrowym związku należy zadbać również o siebie, a nie tylko o zainteresowanie drugiej osoby. Prowadząc udane życie zawodowe, spełniając się w swoich pasjach i utrzymując kontakt z przyjaciółmi, ma się po prostu lepsze samopoczucie. Z pewnością przełoży się to na związek i bliskość, na którą po aktywnie spędzonym dniu po prostu ma się ochotę tak, jak na porządny odpoczynek w ciepłej pościeli.
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.