Jakie ubrania nosić podczas jazdy na rowerze? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Jakie ubrania nosić podczas jazdy na rowerze?

Rowerowa pasja powinna sprawiać dużo przyjemności, aby tak się stało, należy zadbać o odpowiednią odzież. Ważne, żeby była wygodna i odpowiednio dobrana zarówno do panujących warunków atmosferycznych, jak i pory roku. Zbyt lekkie bądź grube ubranie nie zapewni optymalnego komfortu oraz przyczyni się do przeziębienia.

Jak dobrać odpowiedni strój?

Z pewnością nie należą do niej ubrania bawełniane. Pomimo iż ten rodzaj materiału jest naturalny, to zatrzymuje wodę i długo schnie, co nie jest wskazane podczas wycieczek rowerowych. Najlepszym rozwiązaniem będzie odzież rowerowa wykonana z takich materiałów jak poliester, poliuretan, polietylen czy elastyn.

Przy wyborze odpowiedniego stroju warto pamiętać, aby przylegał on do ciała. To pozwoli sprawnie transportować wydzielany pot na zewnątrz. Istotne jest również, aby zapewniał pełną swobodę ruchu tak, aby jazda była w pełni komfortowa.

Znaczącym elementem są również odblaski. Pełnią one bardzo ważną funkcję podczas wycieczek rowerowych w późnych porach dnia. Dzięki nim jesteśmy lepiej widoczni, co zwiększa bezpieczeństwo oraz spokojną wyprawę.

Jakie funkcje powinna spełniać idealna koszulka rowerowa?

Jedną z najważniejszych aspektów koszulki jest jej odpowiednie dopasowanie, co pozwoli na prawidłową wymianę ciepła. Powinna przylegać do ciała, ale w żaden sposób nie może go uciskać. Dobrze, gdy posiada odpowiednie ściągacze bądź taśmy, które zapobiegają zsuwaniu się materiału.

Koszulka rowerowa powinna mieć dłuższy tył, wynika to z pozycji, jaka jest przyjmowana w trakcie jazdy. Ta funkcja pozwoli skutecznie ochronić plecy. Często w tylnej części znajdują się kieszonki, w których można przechowywać np. telefon. Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczony z przodu koszulki zamek, który po odsunięciu zapewni lepszy poziom wentylacji.

Jak odpowiednio dopasować spodenki rowerowe?

Szorty rowerowe w dużej mierze, odpowiadają za przyjemną i bezpieczną przejażdżkę, ponieważ ciężar ciała opiera się na dolnym odcinku pleców. Jednym z modeli są spodenki z szelkami, które zapobiegają zsunięciu się, dzięki czemu nie będzie dochodziło do otarć i podrażnień skóry. To doskonały wybór dla osób, które systematycznie jeżdżą na rowerze. Spodenki bez szelek sprawdzą się dla osób, które ten rodzaj sportu traktują amatorsko. Kluczowym elementem takiej odzieży, jest wkładka. Składa się z kilku warstw, a ich znaczącą funkcją, jest zapobieganie otarciom, zapewnienie swobody przepływu powietrza oraz odprowadzenie potu. Są one wykonane z materiałów antybakteryjnych, dzięki czemu likwidują nieprzyjemny zapach i pozwalają utrzymać higienę podczas przejażdżki. Istotne jest, aby spodenki posiadały również elastyczne szwy, a nogawki były zakończone bezszwowym panelem.

strój na rower

fot. freepik.com



Jaka kurtka rowerowa sprawdzi się najlepiej?

Idealna kurtka powinna ochronić rowerzystę przed deszczem, wiatrem i zimnem. Najistotniejsze, aby była:

  • wiatroszczelna,
  • wodoodporna,
  • oddychająca,
  • dobrze dopasowana do ciała.

Dobrze, kiedy posiada laminowane szwy, gumowe zamki, kaptur najlepiej z daszkiem oraz regulowane mankiety. Rękawy powinny być dłuższe, wtedy nie podwijają się i lepiej ochraniają podczas jazdy. Kurtka również musi mieć dłuższy tył, aby właściwie ochronić plecy. Warto również zwrócić uwagę, aby kołnierzyk był wyższy, wtedy lepiej chroni szyje. Dodatkowym elementem będą liczne kieszenie. Niemniej jednak obowiązkowym detalem powinny być odblaski.

Jakie buty będą najwygodniejsze?

Odpowiednie buty to podstawowy element wyposażenia rowerzysty. Dobrze dobrane powinny pasować zarówno do posiadanego roweru stylu jazdy, jak i budowy stopy. Ważne jest, aby przed zakupem koniecznie zmierzyć obuwie. Istotna jest również sztywność podeszwy oraz system zapięcia. Należy kierować się zasadą: im bardziej sportowa i wyczynowa jazda, tym twardsze podeszwy. Płynną regulację siły zapięcia butów zapewni system jego zapinania. Najpopularniejsze są rzepy sprzączki czy pokrętła. Dzięki nim podczas jazdy można zarówno dopiąć, jak i poluzować buta.

Okulary przeciwsłoneczne i kask, czyli jak dobrać dodatki?

Okulary słoneczne spełniają ważną funkcję, ochraniając oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, owadami oraz piaskiem. Odpowiednio wyprofilowany model zapewni wygodę poprzez dobre przyleganie. Wybór wśród różnych modeli jest ogromny, dlatego nie ma jednego konkretnego, który spełniałby wszystkie funkcje. Najbardziej odpowiednie będą okulary fotochromowe. Zostały one tak skonstruowane, aby reagowały na zmieniające się oświetlenie. Dzięki tej funkcji idealnie sprawdzą się zarówno w trakcie jazdy po szosie, jak i po zarośniętych odcinkach leśnych.

Kask również pełni ważną funkcję, zabezpiecza głowę przed urazem. Zanim dokonamy zakupu, warto zmierzyć obwód głowy np. metrem krawieckim, którym należy objąć głowę najlepiej nad linią brwi, prowadząc go swobodnie tuż nad uszami, nie powodując ucisku. Na podstawie wyniku można dobrać odpowiedni kask. Jego wewnętrzne wkładki dopasują się do kształtu głowy.

strój na rower

fot. freepik.com



Czy odzież zastępcza sprawdzi się podczas wycieczek rowerowych?

W przypadku kiedy na rowerze jeździmy sporadycznie i na krótkich trasach zwykły dres będzie wystarczający, ale nie zapewni odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Sportowe buty np. trampki to dobre rozwiązanie na spacer. W trakcie jazdy najlepiej sprawdzą się odpowiednio dobrane obuwie, które w prawidłowy sposób zabezpieczą nogi. Należy pamiętać, że żadna sportowa odzież nie zastąpi indywidualnie dobranego i profesjonalnego stroju.

Każdy przejechany kilometr na rowerze ma pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję człowieka. Odpowiedni strój cyklisty zależy od jego indywidualnych potrzeb oraz stylu jazdy. Wybór jest spory, dlatego dowolnie można operować kolorystyką stroju. Należy jednak pamiętać, że najważniejszy jest komfort i bezpieczeństwo.

Skomentuj