Nowe!

17 fascynujących faktów o uśmiechu

2 / 2

8. Śmiech, mięśnie i płuca

Zwykły uśmiech może wymagać użycia do 53 mięśni, ale niektóre z nich używają tylko 5 mięśni. Podczas głośnego śmiechu do naszych płuc trafia nawet półtora litra powietrza, podczas gdy nie śmiejąc się wdychamy tylko pół litra.

ciekawostki na temat uśmiechu

fot: pexels.com7. Dzieci rodzą się z umiejętnością uśmiechania się

Dzieci uczą się wielu zachowań i dźwięków poprzez obserwowanie ludzi z otoczenia, ale naukowcy uważają, że wszystkie dzieci rodzą się z umiejętnością uśmiechania się, ponieważ uśmiechają się nawet niewidome od urodzenia dzieci. Co ciekawe badania wykazały, że z upływem lat coraz mniej nam do śmiechu. Dzieci do lat pięciu śmieją się 250 razy na dzień, nastolatki 4–5 razy na godzinę, a dorośli średnio tylko 15 razy dziennie.

ciekawostki na temat uśmiechu

fot: pexels.com6. Uśmiech pomaga w zdobyciu awansu

Specjaliści od wizerunku zgodnie twierdzą, że uśmiech jest głównym elementem decydującym o tym, jak odbierają nas inni. Uśmiech sprawia, że osoba wydaje się bardziej atrakcyjna, towarzyska i pewna siebie, i osoby które się uśmiechają mają większą szansę dostać awans.

ciekawostki na temat uśmiechu

fot: pexels.com5. Uśmiech jest najłatwiej rozpoznawalnym wyrazem twarzy

Ludzie mogą rozpoznać uśmiech z odległości ponad 90 metrów, dzięki czemu jest to najłatwiejszy do rozpoznania wyraz twarzy.

ciekawostki na temat uśmiechu

fot: pexels.com4. Kobiety uśmiechają się częściej niż mężczyźni

Na ogół kobiety uśmiechają się częściej niż mężczyźni, ale kiedy są na podobnych stanowiskach w pracy, lub podobnej rolach społecznych uśmiechają się tyle samo. To odkrycie sprowadza naukowców do przekonania, że role płciowe są dość elastyczne. Jednak jeżeli chodzi o dzieci, to chłopcy uśmiechają się rzadziej niż dziewczynki, które również częściej utrzymują kontakt wzrokowy.

ciekawostki na temat uśmiechu

fot: pexels.com3. Uśmiech jest atrakcyjniejszy od makijażu

Badanie przeprowadzone przez Orbit Complete wykazało, że 69% osób uważa, że kobiety są bardziej atrakcyjne gdy się uśmiechają, niż gdy mają na sobie makijaż.

ciekawostki na temat uśmiechu

fot: pexels.com2. Jest 18 różnych rodzajów uśmiechów

Według badań Paula Ekmana i Wallace’a Friesena możemy wyróżnić między innymi: uśmiech szczery, uśmiech zalękniony, uśmiech lekceważenia, uśmiech złagodzony, uśmiech zdeprymowania, uśmiech przyjemnej złości, uśmiech przyjemnego lekceważenia, uśmiech flirciarski, uśmiech uległości, uśmiech słuchacza oraz – co najważniejsze – uśmiech fałszywy. Wszystkie te uśmiechu Ekman opisuje w swojej książce “Kłamstwo i jego wykrywanie w biznesie, polityce i małżeństwie”.

1. Jak rozpoznać fałszywy usmiech?

Uśmiechem sterują dwie grupy mięśni: jarzmowe większe (unoszą one kąciki ust) oraz okrężne oka (te zaś powodują zmarszczki w kącikach oczu). Szczery uśmiech to taki, podczas którego unoszą się kąciki ust oraz kurczą się mięśnie wokół oczu. Nieszczery uśmiech można rozpoznać po tym, że nie pojawiają się zmarszczki w okolicach oczu (ludzie nieszczerzy śmieją się tylko ustami).

jak rozpoznać fałszywy uśmiech

fot: psychologycompass.com
Zatem uśmiechnij się, bo śmiech to zdrowie 🙂


Ps. Książkę Paula Ekmana, o której wspomnieliśmy w tym wpisie “Kłamstwo i jego wykrywanie w biznesie polityce i małżeństwie” znajdziecie w następujących księgarniach:


Zobacz też: Jak rozpoznać kłamcę? 11 oznak, że ktoś próbuje cię okłamać

Jak poznać że ktoś kłamie


źródło: pickthebrain.com, bbc.com, fokus.tv, scienceblog.com

Skomentuj