TOP 10 najdroższych obrazów w historii - Zalajkowane.pl
Nowe!

TOP 10 najdroższych obrazów w historii

Jak wskazują statystyki, inwestorzy coraz bardziej przychylnym okiem spoglądają ku inwestycjom alternatywnym, które, choć ryzykowne, pozwalają na wypracowanie ponadprzeciętnych zysków. Niezmiennie od lat prym pośród inwestycji alternatywnych wiedzie sztuka. Czy na sztuce naprawdę można dobrze zarobić? Zdecydowanie! Potwierdza to poniższe zestawienie najdroższych obrazów w historii.

10. „Masterpiece” Roy Lichtenstein

Pochodzący z Nowego Jorku artysta początkowo nawiązywał do abstrakcyjnego ekspresjonizmu, jednak z początkiem lat 60. zafascynował się pop-artem i całkowicie zmienił kierunek swej twórczości. Sławę przyniosły mu rysunki postaci z kreskówek Disneya, tworzone typową dla komiksów techniką Ben-Day Dots – maleńkich kropek o jednakowych rozmiarach w czterech podstawowych barwach. W okresie tym powstał również komiksowy Masterpiece (1962 r.). Arcydzieło zdobiło ściany najważniejszych muzeów i galerii sztuki na całym świecie, a także nowojorskiego apartamentu Agnes Gund, od której w 2017 r. odkupił go miliarder Steven A. Cohen za 165 mln dolarów.

obraz Materpiece

Masterpiece, 1962 Roy Lichtenstein (fot. wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/File:Masteripiece.jpg))



9. “Nu couché” Amedeo Modigliani

Nu couché, czyli w polskim tłumaczeniu „Akt leżący” to jeden z ok. 30 aktów Amadeo Modiglianiego powstałych w latach 1916–1917. Co ciekawe, do ich powstania przyczynił się Polak – Leopold Zborowski, który przyjaźnił się z artystami i wspierał ich twórczość. To właśnie on utrzymywał Modiglianiego i opłacał modelki pozujące do malowanych przez niego aktów.

Obraz po raz pierwszy zaprezentowano światu na wystawie w Galerie Berthe Weill w Paryżu w 1917 roku, co zakończyło się skandalem i niemalże natychmiastowym zamknięciem wystawy. O olejnym dziele włoskiego artysty cały świat usłyszał w 2015 r., kiedy to na aukcji zorganizowanej przez dom aukcyjny Christie’s został on wylicytowany przez chińskiego miliardera Liu Yiqian za kwotę 170 milionów 405 tysięcy dolarów.

obraz Modigliani - Nu couché

fot. wikipedia.org / domena publiczna



8. “Les Femmes d’Alger (Version „O”)” Pablo Picasso

Les Femmes d’Alger („Women of Algiers”) to seria 15 obrazów olejnych i licznych rysunków autorstwa Pablo Picassa, powstałych w latach 1954-1955 w hołdzie Eugène Delacroix. Cała seria kupiona została w 1956 r. przez Victora i Sally Ganza z Galerie Louise Leiris w Paryżu za nieco ponad 200 tysięcy dolarów, by w kolejnych latach trafić do rąk prywatnych kolekcjonerów i wiodących muzeów i galerii. „Version O”, obraz wieńczący serię, podobnie jak cztery inne przez lata pozostawały w rękach rodziny Ginza. Na aukcję trafił po śmierci Victora w 1997 r., gdzie został sprzedany za „zaledwie” 31,9 mln dolarów kolekcjonerowi z Arabii Saudyjskiej. Ponowna aukcja miała miejsce w 2015 r. i zakończyła się spektakularnym sukcesem – za nieco ponad 179 mln dolarów obraz kupił były premier Kataru – Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani.

Les femmes d’Alger, obraz Picassa

Les femmes d’Alger, Picasso (fot. wikipedia.org)



7. “No. 6 (Violet, Green and Red)” Mark Rothko

No. 6 (Violet, Green and Red) to dzieło Marka Rothko, amerykańskiego artysty, przedstawiciela color field painting – tendencji w malarstwie amerykańskim rozwijającej się po II wojnie światowej w ramach ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Został on namalowany w 1951 r. i podobnie jak inne prace Rothko z tego okresu, No. 6 składa się z dużych połaci koloru wytyczonych przez niejednolite, rozmyte odcienie. Dzieło zostało zakupione za 140 mln euro przez rosyjskiego miliardera Dmitrija Rybolovleva, jednak jego cena została istotnie zawyżona przez nieuczciwego pośrednika Yves’a Bouvier (Bouvier Affair), który kupił je najpierw od poprzednich właścicieli za 80 mln euro, by następnie sprzedać obraz swojemu klientowi za cenę wyższą o 60 milionów euro.

obraz No. 6 (Violet, Green and Red) Mark Rothko

fot. wikipedia.org / By Source (WP:NFCC#4), Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=49524231



6. “Wasserschlangen II” Gustav Klimt

Motyw zmysłowych kobiet w wodzie był jednym z ulubionych tematów Gutava Klimta. Powrócił do niego m. in. w swych dwóch niezwykle znanych dziełach Wasserschlangen I i Wasserschlangen II. Drugie z wymienionych dzieł zapisało się w historii jako jedno z najdroższych. Za transakcją o wartości 198 mln dolarów stoi podobnie jak w przypadku dzieła Marka Rothko duet: Yves Bouvier i Dmitrij Rybolovlev.

Gustav Klimt - obraz Wasserschlangen II (Freundinnen)

fot. wikipedia.org / domena publiczna



5. “Number 17A” Jackson Pollock

Mimo stosunkowo krótkiego okresu twórczości – Jackson Pollock zginął w wypadku samochodowym w wieku 44 lat – na stałe zapisał się on w światowej historii sztuki. Jego ociekające olejem obrazy wielokrotnie trafiały na listy najdroższych dzieł sztuki, jednak rekord pobił obraz Number 17A – sprzedany przez David Geffen Foundation miliarderowi Kennethowi Griffinowi za niebagatelną kwotę 208 mln dolarów.

Jackson Pollock Number 17A

By Source (WP:NFCC#4), Fair use, Link



4. “Nafea Faa Ipoipo” Paul Gauguin

Obraz, przedstawiający dwie mieszkanki Tahiti, pędzla francuskiego mistrza Paula Gauguina, powstał w 1892 r. i przez ostatnie lata pozostawał w rękach szwajcarskiego kolekcjonera sztuki Rudolfa Staechelina. Kolekcjoner z Bazylei przez dekady udostępniał dzieło lokalnemu Kunstmuseum, jednak na skutek nieporozumienia z dyrekcją placówki zdecydował się je wystawić na sprzedaż. Dzieło zostało sprzedane w 2015 roku siostrze emira Kataru – Sheikha Al-Mayassa bint Hamad Al-Thani za 300 milionów dolarów.

Paul Gauguin, Nafea Faa Ipoipo

Paul Gauguin, Nafea Faa Ipoipo (fot. wikipedia.org / domena publiczna)



3. “The Card Players” Paul Cézanne

„The Card Players” to seria pięciu obrazów olejnych francuskiego postimpresjonisty Paula Cézanne’a. Powstały one na początku lat 90 XIX w. i różnią się między sobą nie tylko rozmiarami, ale również liczbą graczy i ustawieniem, w jakim odbywa się gra. Dzieło przez lata pozostawało w posiadaniu greckiego kolekcjonera sztuki George’a Embiricosa, jednak w 2011 r. zdecydował on o jego sprzedaży. Zainteresowanie obrazem wyraziła rodzina królewska z Kataru, która zapłaciła za obraz 250 mln – 320 mln dolarów.

obraz The Card Players Paul Cézanne

The Card Players Paul Cézanne (fot. wikipedia.org / domena publiczna)



2. “Interchange” Willem de Kooning

„Interchange”, znany również pod nazwą „Interchanged”, to obraz olejny na płótnie holendersko-amerykańskiego malarza, ekspresjonisty abstrakcyjnego Willema de Kooninga. Dzieło powstało w 1955 r. i było pierwszym abstrakcyjnym krajobrazem artysty. Jest to druga modernistyczna praca na liście i podobnie jak Number 17A autorstwa Pollocka również została sprzedana przez David Geffen Foundation miliarderowi Kennethowi Griffinowi – tym razem za oszałamiającą kwotę przekraczającą 300 mln dolarów.

obraz Interchanged - Willem de Kooning

źródło zdjęcia: By Source (WP:NFCC#4), Fair use, Link



1. “Salvator Mundi” przypisany do Leonardo da Vinci

Salvator Mundi (łac. „Zbawiciel świata”) to obraz włoskiego artysty – Leonarda da Vinci, datowany na ok. 1500 r., przedstawiający udzielającego błogosławieństwa Chrystusa. Niewielki obraz olejny, namalowany na desce o wymiarach 60cm x 40cm, oryginalnie stworzony został dla króla Francji – Ludwika XII. Przez lata trafiał z rąk do rąk, by wreszcie w 1958 r. trafić na aukcję w domu aukcyjnym Sotheby’s, gdzie został wylicytowany za… 45 funtów. Powodem tak niskiej wyceny było przekonanie, że jest to kopia oryginału autorstwa jednego z uczniów Leonarda. Dopiero w 2011 r. eksperci jednoznacznie orzekli, że obraz jest namalowany ręką mistrza. Po kilku transakcjach dzieło trafiło w ręce znanego już Yves’a Bouviera, który za cenę niespełna 130 mln dolarów przekazał je w ręce swojego najważniejszego klienta – Dmitrija Rybolovleva. Rekordowej sprzedaży dokonał sam Rybolovlev, od którego „Zbawiciela Świata” odkupił Departament Kultury i Turystyki Abu Dhabi za oszałamiające 453 mln dolarów.

Leonardo da Vinci, obraz Salvator Mundi

fot. wikipedia.org – domena publiczna




Powyższe zestawienie nie obejmuje wszystkich najdroższych obrazów, ale jedynie te sprzedane, tak na oficjalnych akcjach jak i w ramach transakcji zawieranych prywatnie. Niestety nie wszystkie dane są jawne i upubliczniane, stąd też wartość niektórych obrazów to jedynie szacunki ekspertów. Czy istnieją na świecie droższe obrazy? Niewątpliwie! Wiele bezcennych wręcz dzieł sztuki pozostaje w posiadaniu wiodących muzeów i nie jest przeznaczona na sprzedaż. Doskonały przykład stanowi Mona Lisa” Leonarda da Vinci, która jeszcze kilka lat temu ubezpieczona była na kwotę 800 mln dolarów!


Autorką tekstu jest Natalia Olszewska, redaktorka bloga ikalkulator.pl

Zobacz też:

Mało znane fakty i ciekawostki o obrazie Mona Lisa
Top 10: najdroższe samochody na świecie
Najdroższe buty na świecie
Najdroższe meble na świecie
10 najdroższych wiecznych piór
Top 10 najdroższych motocykli

Skomentuj