Park Narodowy Sekwoi - Zalajkowane.pl
Nowe!

Park Narodowy Sekwoi

W Parku Narodowym Sekwoi można poczuć się jak Liliput w krainie olbrzymów. Jest to zdecydowanie jedno z tych miejsc, w których majestat przyrody wprawia w zachwyt i zdumienie.

Park Narodowy Sekwoi mapa i krótka historia

Park Narodowy Sekwoi położony jest w południowej część gór Sierra Nevada w Kalifornii. Jest drugim najstarszym Parkiem Narodowym w USA – pierwsze miejsce w tej kategorii zajmuje oczywiście Yellowstone. Park powstał w 1890 roku, a jego celem było zapobieganie masowemu wycinaniu drzew.

Park Narodowy Sekwoi mapa

Park Narodowy Sekwoi na mapie USA /screen z google maps/


Park Narodowy Sekwoi mapa

Park Narodowy Sekwoi /screen z google maps/

Na terenie parku znajduje się Mount Whitney, czyli najwyższy szczyt w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych (poza Alaską). Od północy sąsiaduje z Parkiem Narodowym Kings Canyon. Warto przy okazji wspomnieć o człowieku, którego starania w dużej mierze przyczyniły się do utworzenia Parku Narodowego Sekwoi (a także Yosemite i wielu innych zagrożonych terenów). John Muir (nazywany także Johnem z Gór) to szkocko-amerykański przyrodnik, pisarz, filozof środowiska, który często nazywany jest jednym z pierwszych rzeczników ochrony dzikiej przyrody w Stanach Zjednoczonych. John z Gór całe życie poświęcił górom Sierra Nevada. Na jego cześć nazwano szlak turystyczny o długości 340km znajdujący się w górach Sierra Nevada (John Muir Trail).


Park Narodowy Sekwoi – dlaczego przyciąga setki turystów?

Wszystko dzięki niezwykłym drzewom – w parku rosną mamutowce olbrzymie (sekwoja olbrzymia), a wśród nich jedno z największych drzew na świecie – „Drzewo Generała Shermana” („General Sherman tree”). Olbrzym ten rośnie w Lesie Olbrzymów („Giant Forest”), w którym znajduje się w sumie 5 z 10 największych drzew na świecie (licząc według obwodu pnia).

Park Narodowy Sekwoi

Park Narodowy Sekwoi – drzewa – olbrzymy (fot. visitsequoia.com)

Park Narodowy Sekwoi w USA

fot. visitsequoia.com

Z Lasu Olbrzymów w Parku Narodowym Sekwoi przez tzw. Autostradę Generałów („Generals Highway”) dotrzeć można do miejsca nazywanego Zagajnikiem Granta („Grant Grove”), który znajduje się w sąsiednim Parku Narodowym Kings Canyon. W Zagajniku Granta rośnie z kolei „Drzewo Generała Granta” (General Grant tree) – szacowana na 1600-1700 lat sekwoja ma 81.5 metra wysokości a obwód jej pnia to 8,5 metra.

Autostrada Generałów w Parku Narodowym Sekwoi

Autostrada Generałów w Parku Narodowym Sekwoi (fot. moriahquinn.com)

Sekwoja Generałą Granta

Sekwoja Generałą Granta fot. panoramio.com


Dowód na istnienie drzew olbrzymów

Kiedy w XIX wieku ludzie zaczęli się osiedlać w okolicy i odkryli to miejsce (oczywiście pomijamy rdzennych Indian, którzy wiedzieli o nim od setek lat), nikt nie chciał uwierzyć w opowieści o gigantycznych drzewach. Niestety przyczyniło się do wycinki kilku z nich, które posłużyły jako dowód – po całym świecie rozsyłano bowiem plastry pnia ogromnych drzew. Jeden z nich, pochodzący z sekwoi „Mark Twain” można obecnie zobaczyć w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

sekwoja Mark Twain

Pień sekwoi „Mark Twain” po ścięciu (fot. pinterest.com)

sekwoja olbrzymia Mark Twain

Pozostałości po sekwoi „Mark Twain” fot. americansouthwest.net



Długowieczność drzew

Sekwoje są nie tylko drzewami ogromnymi, ale również długowiecznymi – najstarsze mają blisko 3000 lat! Aby móc przetrwać tysiące lat drzewa te potrzebują… ognia. Dziwne prawda? A jednak wbrew pozorom ta niszczycielska siła umożliwia im reprodukcję i zapewnia siły witalne.

Dawniej las płonął dzięki np. uderzeniom pioruna, co sprawiało, że w naturalny sposób oczyszczało ściółkę wokół drzew z innych roślin, a także poprawiało skład gleby. Sekwoje mają specjalny rodzaj włóknistej, bardzo delikatnej w dotyku kory, która stanowi izolację przed płomieniami. Obecnie, pracownicy parku wykonują kontrolowane „podpalenia” ściółki.

sekwoje lubią ogień

fot. nps.gov



Największe drzewo w parku – sekwoja „General Sherman”

Największy gigant w parku nazwany został na cześć generała Williama T. Shermana. Ta ogromna sekwoja ma aż 84 metry wysokości, waży 1200 ton, a średnica jego pnia przy ziemi wynosi prawie 11 metrów! Nie uwierzycie, ale gdy w 1978 roku odpadła jedna z gałęzi tego drzewa, mierzyła 43 metry i ważyła… 22 tony! Sekwoja Generał Sherman może mieć według różnych szacunków od 2300 do 2700 lat.

Drzewo Generała Shermana - sekwoja olbrzymia

Drzewo Generała Shermana (fot. scfeen z youtube)



Moro Rock, Crescent Meadow i Tunnel Log (tunel w drzewie)

Jedną z większych atrakcji jest przedstawiona na zdjęciu poniżej przewrócona 84-metrowa sekwoja, w której wydrążono tunel umożliwiający przejazd – było to po prostu dużo łatwiejsze niż usunięcie drzewa z drogi. Sekwoja przewróciła się w 1937 roku i właśnie wtedy powstał Tunnel Log.

tunnel log tunel w sekwoi

fot. pinterest.com




Crescent Meadow to z kolei otoczona majestatycznymi sekwojami łąka, którą John Muir nazywał „klejnotem Sierra”. Podobno w godzinach porannych na łące można zobaczyć niedźwiedzie w ich naturalnym środowisku. W pobliżu znajduje się również szlak Log Meadow Loop. Chociaż szlak ten jest bardzo krótki (niecałe 3 km w dwie strony) to warto udać się na spacer, by po drodze zobaczyć powaloną sekwoję, która od 1860 roku służyła jako domek-schronienie (Tharp’s Log) oraz sekwoję do środka której można wejść, czyli Chimney Tree.
Łąka Crescent Meadow

Łąka Crescent Meadow fot. http://greatruns.com

Tharp's Log - powalona sekwoja

Tharp’s Log – powalona sekwoja, zamieniona w 1861 roku na domek-schronienie. Fot wikipedia.org

Chimney Tree - sekwoja do której można wejść

Chimney Tree (fot. https://www.flickr.com/photos/restlessglobetrotter/4052359407)




Moro Rock to granitowa formacja skalna, która położona jest niedaleko Lasu Gigantów i Łąki Crescent Meadow. Na jej szczyt prowadzi krótka (lecz intensywna) trasa złożona z około 400 kamienny stopni. Ze szczytu można podziwiać park i widoczne w oddali pasma górskie. Widok zapiera dech…
Moro Rock w Parku Narodowym Sekwoi

fot. mountainonline.com



Dzikie tereny Parku i niedźwiedzie

A ż 84% terenu dwóch leżących obok siebie parków to wciąż tereny dzikie. Na ich obszarze zabronione jest stawianie budynków i budowa dróg, a dostać się tam można jedynie pieszo lub konno. Zdecydowanie większą część parku stanowią zatem bezdrożne odludzia. Co ciekawe żadna droga nie przecina pasma Sierra Nevada w granicach parku.

Szukając informacji o Parku Narodowym Sekwoi na potrzeby tego wpisu znalazłem bardzo fajny wpis na blogu followtheview.com, którego fragment o niedźwiedziach pozowolę sobie zacytować poniżej:

Pamiętacie misia Yogi kradnącego piknikowe koszyki turystom w Yellowstone? To poniekąd prawda. Na parkingach wszędzie znajdziecie masę ostrzeżeń, aby całe jedzenie i intensywnie pachnące przedmioty zamykać bądź w specjalnych schowkach anty-misiowych na zewnątrz. Niestety, niedźwiedzie bardzo szybko uzależniają się od jedzenia pozyskanego od człowieka i w miarę upływu czasu mogą stawać się coraz bardziej agresywne w stosunku do ludzi. Widzieliście kiedyś, co taki półtonowy miś potrafi zrobić z samochodem? Nie wspominając o tym, że karmienie niedźwiedzi ludzkim jedzeniem niekoniecznie wychodzi im na zdrowie. Zazwyczaj niedźwiedzia, który za bardzo przyzwyczaja się do ludzkiego jedzenia, czeka również smutny koniec – zostaje zastrzelony. Nie karmcie misiów i zabezpieczajcie jedzenie!

Nie tylko drzewa giganty

Park Narodowy Sekwoi jest znany i kojarzony przede wszystkim z drzewami mamutowców, a niewiele osób wie, że w parku znajduje się ponad 240 jaskiń (o tylu wiadomo, a prawdopodobnie może być ich setki). Wśród nich najbardziej znaną jaskinią jest Lilburn Cave – najdłuższa jaskinia w Kalifornii o długości 32km. Jedyną jaskinią udostępnioną zwiedzającym jest jednak druga pod względem długości (5,5km) jaskinia Crystal Cave. Teren wciąż jest badany przez naukowców i każdego roku odkrywane są jakieś nowe jaskinie. Jednym z ostatnich odkryć z września 2006 jest jaskinia nazwana Ursa Minor.

Crystal Cave w Parku Narodowym Sekwoi

fot. Victor Gane / wikipedia.org




(1),(2),(3),(4),(5),(6)

3 komentarze

Skomentuj