Jak powstał film? - historia kinematografii braci Lumière
Nowe!

Jak powstał film? – historia kinematografii braci Lumière

Współcześnie mamy niemal nieograniczony dostęp do różnego rodzaju filmów i telewizji. Możemy oglądać filmy on-line, czy to na ogólnodostępnych platformach darmowych, czy płatnych. Telewizja naziemna, satelitarna, kablowa i cyfrowa dostarczają niezliczoną ilość kanałów. Tradycyjne kina i nowoczesne multipleksy wyświetlają stare filmy i nowości. Zapraszamy na podróż w czasie, gdzie dowiemy się jak powstał film – jakie są początki kinematografii i jej momenty zwrotne.

Prehistoria kinematografii – odkrycie niedoskonałości ludzkiego wzroku

U podstaw wynalezienia filmu stanęło odkrycie niedoskonałości ludzkiego wzroku – jego opóźnień w przetwarzaniu obrazu. Dzięki temu zaczęły powstawać pierwsze urządzenia, które oszukiwały wzrok – ciąg nieruchanych obrazków, które bardzo szybko się zmieniały, zamieniały na obraz ruchomy. Pierwszym takim urządzeniem była camera obscura, kolejne to: fenakistiskop (z 1832 roku), zoetrop (z 1834 roku) i praksinoskop (z 1877 roku). Powstanie tych urządzeń nazywane jest dziś prehistorią kina.

Kolejnym krokiem było opracowanie przez Hannibala Goodwina taśmy celuloidowej. Korzystając z niej swoje pierwsze prymitywne filmy w latach 1887 i 1888 kręcił Louis Le Prince, a później inni pionierzy Max Skladanowsky i William Friese-Greene. Pod koniec XIX wieku powstawały pierwsze eksperymentalne urządzenie do wyświetlania filmów, wśród nich kinetoskop autorstwa Thomasa Alvy Edisona z 1891 roku. Szacuje się, że pod koniec XIX wieku i na początku wieku XX powstało nawet kilkadziesiąt różnego rodzaju urządzeń służących do rejestracji oraz demonstracji filmów.

kinetoskop

Salon z kinetoskopami w San Francisco, ok. 1895. Film ogladany był przez jednego widza, który patrzył od góry. // fot. wikipedia, domena publiczna



Bracia Auguste i Louis Lumière – pierwsi twórcy w historii kina

Bracia Auguste i Louis Lumière uznawani są za pierwszych twórców w historii kina. 13 lutego 1895 roku opatentowali oni urządzenie, które nazwali kinematografem. Nazwa urządzenia pochodzi z słów: kinematos, które po grecku oznacza ruch i gráphein, co z greki tłumaczy się jako pisać. Był to aparat służący do ekranowej projekcji obrazów ruchomych. Auguste i Louis Lumière 28 grudnia 1895 roku zorganizowali pierwszy publiczny pokaz filmowy w Salonie Indyjskim Grand Cafe w Paryżu. Wyświetlone zostały wówczas takie krótkie filmy jak m.in.: Wyjście robotników z fabryki w Lyonie, Polewacz polany i Śniadanie.



Pomimo tego, że bracia Lumière nie wróżyli filmowi, jako technologii wielkiej przyszłości, to jednak szybko odniósł on sukces komercyjny. Edison w Stanach Zjednoczonych realizował serię tanich, wyświetlanych w jarmarkach produkcji – tzw. nickelodeonów. W związku z agresywną polityką Edisona wobec konkurencji, wytwórnie filmowe zaczęły przenosić się do Hollywood w Kalifornii. Sztukę filmową, która stała się rozrywką jarmarczną zrewolucjonizował francuski iluzjonista Georges Méliès słynnym filmem, który uznaje się za pierwszą produkcją scince-fiction – Podróż na księżyc z 1902 roku. Jako pierwszy zastosował w nim triki filmowe. Rozwijała się kinematografia francuska i równolegle do niej – amerykańska, gdzie powstawały charakterystyczne dla tego kraju westerny.

bracia Lumiere

bracia Lumiere (z lewej) i kadr z filmu „Wyjście robotników z fabryki” z prawej (fot. domena publiczna)



Najważniejsze punkty zwrotne w dziejach kinematografii

Do tej pory powstawały filmy nieme. Pierwszym filmem ze ścieżką dźwiękową był „Śpiewak jazzbandu” z 1927 roku w reżyserii Alana Croslanda. Przez cały czas pierwsze skrzypce odbywało kino amerykańskie, natomiast w Europie w latach 30. rozwijało się kino francuskie, a po II wojnie światowej także włoskie. W latach 50. do głosu doszło również kino azjatyckie, najpierw japońskie, a później także hinduskie.



W latach 1955–1979 mamy do czynienie z nowym kinem amerykańskim, związanym w dużej mierze z ruchem hipisowskim. Bardzo ważnym dla światowego kina czasem była również odwilż w europejskich państwach komunistycznych w latach 1957–1983. Z kolei kino na zachodzie Europy w tym okresie, kształtowała francuska Nowa Fala. Kolejnym ważnym punktem zwrotnym w historii światowej kinematografii było zastosowanie efektów specjalnych i technologii komputerowej, która od lat 90. XX wieku cały czas się rozwija.

Zobacz też:

Jak powstała fotografia? Historia fotografii w pigułce
Jak powstała kolej? – Historia kolei
Jak powstał telefon? – Wynalazek Bella
Od traktora do supersamochodu – historia marki Lamborghini
Jak powstał pierwszy samolot na świece? Historia braci Wright


Źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6)

Skomentuj