Flagi państw i ciekawostki z nimi związane
Nowe!

Flagi państw i ciekawostki z nimi związane

Flaga państwowa to jeden z głównych symboli danego kraju, który wyraża jego suwerenność. Czy flagi państw mogą być ciekawe? Jak najbardziej! Istniej wiele flag, których kolory, lub symbole nawiązują do ważnych wydarzeń historycznych, bądź też powstały lub zostały wybrane w bardzo ciekawych okolicznościach. Z tego wpisu dowiesz się, co oznaczają kolory i symbole znajdujące się na flagach państw. Niektóre z tych ciekawostek z pewnością Cię zaskoczą! Na początek przygotowałem 25 ciekawostek – wkrótce pojawi się kolejna cześć, w której opiszę inne flagi.

mapa świata z flagami państw

fot. depositphotos



#1. Flaga Hiszpanii

Na fladze Hiszpanii można dostrzec godło królewskie otoczone przez dwa filary nazywane słupami Herkulesa – co one oznaczają? Otóż są to skały zamykające Morze Śródziemne: skała Gibraltarska od strony europejskiej i Abyle w Ceucie od strony afrykańskiej. Na filarach znajduje się napis „Plus ultra”, który nawiązuje do odkrycia Nowego świata i tego, że Hiszpania jest narodem żeglarzy.

Jeśli chodzi o barwy hiszpańskiej flagi to nie ma jednej oficjalnie uznanej interpretacji. Jedna z teorii głosi, iż kolor czerwony jest symbolem krwi torreadora, a kolor żółty nawiązuje do koloru piasku znajdującego się na arenie podczas walki.

flaga Hiszpanii

Flaga Hiszpanii na Plaza de Cibeles w Madrycie // fot. depositphotos



#2. Flaga Argentyny

Zastanawialiście się kiedyś jaki symbol został przedstawiony na fladze Argentyny? Otóż jest to Słońce Majów, czyli wizerunek boga Inti, którego symbol zapożyczony został od Inków. Jest to znak Rewolucji Majowej w czasie, której Argentyna uzyskała upragnioną niepodległość. Jeśli chodzi o kolory podobnie istniej co najmniej kilka różnych interpretacji, jednak najpopularniejsza z nich mówi, że jasnoniebieski kolor na fladze Argentyny oznacza czyste niebo, podczas gdy biały symbolizuje śnieg na szczytach Andów.

flaga Argentyny

Casa Rosada (Pink House), argentyński Pałac Prezydencki i flaga Argentyny // fot. depositphotos



#3. Flaga Nepalu

Flaga Nealu w zupełności odbiega od kształtu innych flag, gdyż nie jest prostokątna. W przypadku Nepalu są to trójkąty umieszczone jeden pod drugim. Flaga ta kształtem nawiązuje do dawnych chorągwi azjatyckich. Jedna z interpretacji flagi wskazuje na to, iż dwa trójkąty składające się na nią symbolizują dwa wierzchołki Mount Everestu, a także panujące religie – buddyzm i hinduizm.

flaga Nepalu

Flaga Nepalu // fot. depositphotos



#4. Flaga USA

Flagę USA kojarzy niemal każdy z nas, ale czy zdarzyło się komuś liczyć ile gwiazdek jest na niej? Jeśli nie to podajemy odpowiedź – jest ich 50. Nie jest to liczba przypadkowa, bowiem symbolizuje ona ilość stanów znajdujących się w obrębie tego kraju. Początkowo liczba gwiazd wynosiła 49, jednak w 1960 roku przyłączono Hawaje i liczba stanów uległa zwiększeniu.

A co z czerwono-białymi pasami znajdującymi się na fladze USA? Nawiązują one do trzynastu brytyjskich kolonii, które to w 1775 roku podniosły bunt przeciwko królowi Jerzemu II. Czy flaga USA będzie wyglądała tak samo na przykład za 5 lat? Otóż jeśli chodzi o flagę tego państwa, to zmieniała się ona jak do tej pory aż 26 razy, więc w jej przypadku nie jest pewne, czy na przestrzeni lat jej wygląd nie zmieni się po raz kolejny. Jeśli chodzi o kolorystkę flagi USA, to kolor biały oznacza czystość, błękit nawiązuje do sprawiedliwości i czujności, zaś czerwień do męstwa i niezłomności.

flaga USA

Flaga USA i Kapitol // fot. depositphotos



#5. Flaga Arabii Saudyjskiej

Teraz pod lupę bierzemy flagę Arabii Saudyjskiej, a właściwie wyznanie wiary, które się na niej znajduje. Jest to tak zwana szahada, której treść brzmi: „Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem”. Znajdująca się pod wyznaniem szabla symbolizuje suwerenność w przestrzeganiu prawa. Co ciekawe flaga tego kraju nigdy nie jest opuszczona do połowy masztu – byłoby to uznane za bluźnierstwo, tak samo jak powieszenie jej pionowo.

arabia saudyjska flaga

fot. wikipedia // domena publiczna



#6. Flaga Mozambiku

Dość nietypowy symbol znajduje się na fladze Mozambiku – jest nim karabin kałasznikow. To pozostałość po ideologii marksistowskiej należącej do partii FRELIMO. Od roku 2005 trwają spory, na temat tego, czy usunąć obecne symbole i zastąpić innymi, które nie uderzały by tak w wizerunek kraju. Na fladze Mozambiku karabin skrzyżowany jest z motyką – oba symbole znajdują się nad otwartą książką.

Jeśli chodzi o kolory flagi Mozambiku, to zielony symbolizuje bogactwa ziemi, białe linie oznaczają pokój, czarny reprezentuje kontynent afrykański, żółty symbolizuje minerały kraju, a czerwony symbolizuje walkę o niepodległość.

flaga Mozambiku

flaga Mozambiku // wikipedia // domena publiczna



#7. Flaga Wielkiej Brytanii

Flaga Wielkiej Brytanii nazywana jest „Union Jack”, czyli flagą Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Powstała z połączenia unią personalną Anglii i Szkocji. By podkreślić ten fakt połączono ze sobą dwa krzyże: świętego Jerzego w kolorze czerwonym, który wywodzi się z Anglii i świętego Andrzeja w kolorze białym, który to wywodzi się ze Szkocji. W roku 1801 dodano również krzyż świętego Patryka, który jest patronem Irlandii. Tak o to powstała flaga Wielkiej Brytanii.

Union Jack - flaga Wielkiej Brytanii

Chris Lawton // unsplash.com



#8. Flaga Unii Europejskiej

Nie można nie wspomnieć o fladze Unii Europejskiej. Kiedy kształtowały się jej podstawy w 1953 roku zapadła decyzja o rozpisaniu konkursu na wzór flagi. Francuski rysownik Arsene Heitz zgłosił do konkursu swój projekt przedstawiający dwanaście gwiazd ułożonych w okrąg na niebieskim tle. Mężczyzna inspirował się wieńcem, który Maryja Panna miała nad swą głową, gdyż był głęboko wierzącym chrześcijaninem. Gwiazdy przedstawione na projekcie flagi miały symbolizować solidarność i harmonię pomiędzy narodami. Ponadto 12-tka według symboliki starożytnej była liczbą doskonałą. Liczba gwiazd nie ma związku z liczbą państw należących do unii. Z kolei ułożenie gwiazd okręgu miało oznaczać jedność. Co ciekawe flaga ta została oficjalnie uznana w 1955 roku 8 grudnia w święto Niepokalanego Poczęcia NMP.

Flaga Unii Europejskiej

Flaga Unii Europejskiej // wikipedia // domena publiczna



#9. Flaga Grenlandii

W konkursie na flagę Grenlandii wzięło udział aż 555 projektów, z których to 293 pochodziło od mieszkańców wyspy. Wybór nie był łatwy, jednak ostatecznie została wybrana biało–czerwona flaga. Biel nawiązywać miała do koloru lodowców, a czerwień miała oznaczać ocean. Czerwone półkole na górze miało nawiązywać do otaczających Grenlandię fiordów, a białe półkole to pływające góry lodowe. Co ciekawe Grenlandia jest jedynym krajem skandynawskim, który na tle swojej flagi nie ma skandynawskiego krzyża.

Flaga Grenlandii

Flaga Grenlandii // wikipedia // domena publiczna



#10. Flaga Korei Południowej

Znajdujące się na fladze Korei czerwono-granatowe koło nazywane jest „Taijitu” i oznacza ostateczną jedność. Bardzo często mylone jest z symbolem yin-yang. Dostrzec można również cztery trygramy: Qian, Li, Kan, Kun, które odpowiednio symbolizują: niebo, ogień, wodę i ziemię.

Flaga Korei Południowej

Flaga Korei Południowej // Stephanie Nakagawa // unsplash.com



#11. Flaga Czech

Co ciekawe flaga Czech do roku 1920 była identyczna, jak flaga Polski. Po to by odróżniać obie flagi pewien urzędnik postanowił dołożyć do czeskiej flagi niebieski trójkąt, który symbolizować miał Słowację. Co więcej po rozpadzie Czechosłowacji flaga Czech pozostała niezmieniona.

flaga Czech

fot. wikipedia / domena publiczna



#12. Flaga Angoli

Flaga Angoli to 2 prostokąty ułożone równolegle do siebie. Górny prostokąt jest koloru czerwonego, a dolny czarnego. Na środku flagi Angoli dostrzec można złote elementy, wśród których znajdziemy gwiazdę, maczetę i koło zębate. Wszystkie te symbole mają reprezentować klasę robotniczą, a także nawiązywać do sierpa i młota na fladze ZSRR.

Czerwień flagi wskazuje na krew mieszkańców przelaną podczas walki o niepodległość, czerń nawiązuje do Czarnej Afryki, a złote elementy symbolizują tereny bogate w złoża tego surowca.

flaga Angoli

fot. wikipedia / domena publiczna



#13. Flaga Ugandy

Sześć poziomych pasów w kolorach: czarnym, żółtym, czerwonym, czarnym, żółtym i czerwonym to nic innego jak flaga Ugandy. Poszczególne kolory symbolizują: naród Afryki (czarny), promienie słoneczne (żółty), braterstwo wszystkich ludzi (czerwony). Na środku tej flagi znajduje się biały okrąg, w którym dostrzec można koronnika – ten ptak jest symbolem Ugandy.

flaga Ugandy

fot. wikipedia / domena publiczna



#14. Flaga Turkmenistanu

Flaga Turkmenistanu to zielony prostokąt, na którym to znajduje się biały półksiężyc, bogato zdobione wzory (są to dekoracyjne medaliony z turkmeńskich dywanów) i 5 białych gwiazd. W 1997 roku flagę Turkmenistanu nieznacznie zmodyfikowano dodając do niej gałązki oliwne, które symbolizują pokój.

flaga Turkmenistanu

fot. wikipedia / domena publiczna



#15. Flaga Sri Lanki

Wyróżniającą się wśród flag pod względem długości i ilości symboli jest flaga Sri Lanki. Jest ona dwukrotnie większa na długość w stosunku do szerokości. Głównymi elementami tej flagi są złote lwy na bordowym tle, złota ramka, zielony pas i 4 liście.

Jeśli chodzi o kolor bordowy i lwy to są to symbole ludu Syngalezi, który dawniej zamieszkiwał wyspę. Kolory pionowych pasów – pomarańczowy i zielony odnoszą się do muzułmanów i Moorów oraz Tamilów. Żółte obramowanie ma symbolizować inne mniejszości religijne oraz etniczne zamieszkujące Sri Lankę.

Flaga Sri Lanki pełna jest również innych symboli. Miecz oznacza niepodległość i suwerenność, a jego rękojeść 4 żywioły. Cztery niewielkie liście symbolizują natomiast cztery cnoty buddyzmu – miłość, współczucie, litość i spokój. Na fladze nawet sierść na głowie lwa ma odnosić się do posłuszeństwa, mądrości i medytacji, jego broda zaś symbolizuje czystość słów. Nos lwa to natomiast symbol inteligencji. Jego przednie łapy odnoszą się do praworządnego bogacenie się.

Flaga Seszeli

fot. wikipedia / domena publiczna



#16. Flaga Polski

Obecne barwy flagi Polski zostały ustanowione 31 stycznia 1980 roku. Biel znajdująca się na fladze nawiązuje do wartości duchowych i oznaczają niepokalanie i czystość. Czerwień zaś to symbol odwagi i waleczności. Każdego roku, 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

flaga Polski górująca na Pałacem Prezydenckim w Warszawie

flaga Polski górująca na Pałacem Prezydenckim w Warszawie // fot. depositphotos



#17. Flaga Belgii

Flaga Belgii inspirowana była francuską chorągwią tricolore. Jest ona używana od momentu uzyskania niepodległości przez Królestwo Belgii w 1830 roku – nieoficjalnie, a oficjalnie w 1831 roku. Flaga Belgii to trzy równe pionowe pasy w kolorze czarnym, żółtym i czerwonym. Pewna z legend głosi, iż wraz z ogłoszeniem niepodległości przez Belgów pasy na fladze były umieszczone poziomo. Zmieniono ten układ pasów w 1831 roku. Według Belgów poziome pasy kojarzone są z symbolem Holandii.

flaga Belgii

flaga Belgii, w tle Brugia // fot. depositphotos



#18. Flaga Sardynii

Dawna flaga Sardynii z pewnością przedstawia cztery głowy, ale do kogo one należą? Otóż są to czterej mauretańscy najeźdźcy, którzy ukazani zostali z zawiązanymi oczami, na chwilę przed egzekucją. Regionalne prawo w 1999 roku zmieniło wizerunek flagi poprzez przesunięcie opasek z oczu na czoła Maurów. Ps. Tak, wiemy – Sardynia jest wyspą, nie państwem, jednak jej flaga jest dość ciekawa, dlatego znalazła się w tym zestawieniu 🙂

flaga Sardynii

fot. wikipedia / domena publiczna



#19. Flaga Haiti

Flaga Haiti składa się z 2 poziomych pasów – niebieskiego u góry oraz czerwonego u dołu. W centrum znajduje się godło narodowe, które ma wiele znaczeń symbolicznych. Powstanie tej flagi związane jest z legendą o przywódcy, który dowodził rewolucji przeciwko kolonizacji Haiti przez Francuzów. Według legendy 18 maja 1803 roku Jean-Jacques Dessalines podarł francuską flagę i usunął z niej biały pas. Następnie zlecił swoje córce zszyć to co dało się jeszcze pozbierać i w ten sposób powstał pierwowzór symboli narodowych Haiti.

W związku z tym wydarzeniem 18 maja ustanowiony jest świętem Haiti. Kiedy w 1936 roku odbyły się w Berlinie igrzyska olimpijskie zauważono, że flaga Haiti oraz Lichtensteinu są takie same. W wyniku tego zdarzenia postanowiono do flagi Liechtensteinu dołożyć złotą koronę.

flaga Haiti

Pośrodku flagi widnieje godło Haiti, które nie pojawia się na państwowej fladze cywilnej. // fot. wikipedia, domena publiczna



#20. Podobne flagi – flaga Rumunii oraz Czadu

Państw z podobnymi flagami jest więcej. Na przykład Rumunia i znajdujący się w środkowej Afryce Czad mają identyczne flagi narodowe. Minimalna różnica widoczna jest w nieco bardziej kobaltowym odcieniu flagi Rumunii. W roku 2004 Czad wystąpił nawet z petycją do ONZ o wyjaśnienie tej sprawy, jednak obie flagi uznano za poprawne.

flaga Rumunii

flaga Rumunii // fot. wikipedia, domena publiczna



#21. Podobne flagi – Monako oraz Indonezja

Również Monaco i Indonezja mają taką samą flagę – jest to „odwrócona flaga Polski” (góra czerwona, dół biały). Niezwykle ciekawa jest historia powstania flagi Indonezji. Otóż 19 września 1945 roku Indonezyjczycy weszli na dach hotelu Majapahit i z wiszącej na nim flagi Holandii oderwali niebieski pasek znajdujący się na dole flagi. Tym samym pozbawiono Indonezję symbolu „błękitnej krwi”.

flaga Monako

Flagę Monako od flagi Indonezji różni jedynie format flagi – 4:5 dla flagi Monako i 2:3 dla flagi Indonezji // fot. Jannis Lucas via unsplash.com



#22. Flaga Danii – najstarsza flaga na świecie

Tytuł najstarszej flagi świata należy do Danii. Zgodnie z legendą flaga ta jest darem od Boga, który objawił się 15 czerwca 1219 roku po zwycięstwie króla Waldemara II nad Estończykami. Krzyż, który widnieje na fladze nawiązuje do chrystianizacji wikingów.

flaga Danii

flaga Danii nad Pałacem Amalienborg w Kopenhadze // fot. depositphotos



#23. Flaga Seszeli

Pięć skośnie ułożonych, kolorowych pasów to z kolei flaga Szeszeli. Podobnie jak w przypadku wielu innych flag, każdy z kolorów ma pewną symbolikę. I tak niebieski to niebo i morze które otaczają Seszele, żółty to słońce, czerwony symbolizuje mieszkańców oraz ich determinację w budowie społeczeństwa żyjącego w zgodzie i miłości, biały to symbol sprawiedliwości i harmonii społecznej, a zielony to ziemia i środowisko naturalne.

Flaga Sri Lanki

fot. wikipedia / domena publiczna



#24. Flaga Brazylii

Tą flagę znamy chyba wszyscy, ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co dokładnie znajduje się na fladze Brazylii? Na zielonym tle widoczny jest żółty rąb, w środku którego łatwo dostrzec niebieską kulę z gwiazdami. Ta z kolei przecięta jest białym pasem, na którym widnieje jest napis Ordem e Progresso (port. „ład i postęp”).

Co ciekawe gwiazdy na brazylijskiej fladze nie zostały narysowane w sposób przypadkowy – odwzorowano tam układ gwiazd widziany w Rio de Janeiro w dniu 15 listopada 1889, czyli dniu ogłoszenia kraju republiką. Jeśli zaś chodzi o kolory brazylijskiej flagi, to dość powszechnie (i niestety błędnie) uważa się, że zielony to Amazonka, a żółty złoto, którego Brazylia miała dość duże ilości. Tak naprawdę kolory wywodzą się z flagi Cesarstwa Brazylii i barw rodu wówczas panującego.

flaga Brazylii

fot. wikipedia / domena publiczna



#25. Flaga Włoch

Trzy pionowe pasy – zielony, biały i czerwony skojarzy z flagą Włoch każdy. Nie każdy jednak wie, że trójkolorowe pasy nawiązują do rewolucji francuskiej i inspirowane są flagą Francji. Po raz pierwszy taki układ pojawił się podczas zamieszek studenckich w Bolonii, w 1795 roku. Rok później Napoleon Bonaparte zatwierdził właśnie taki układ flagi przyjętej przez nowoutworzony Legion lombardzki (jednostka wojskowa Republiki Cisalpińskiej, która następnie została przekształcona w republikę Włoch).

Co oznaczają kolory na włoskiej fladze? Zielony to wolność, nadzieja i krajobraz śródziemnomorski, podczas gdy biały to wiara katolicka i ośnieżone szczyty Alp, a czerwony męstwo i krew tych, którzy walczyli o zjednoczenie Włoch.

flaga Włoch Plac Wenecki w Rzymie (Piazza Venezia)

flaga Włoch powiewająca na Placu Weneckim w Rzymie (Piazza Venezia) // Michele Bitetto via unsplash.com




To była już ostatnia ciekawostka o flagach. Jeśli Ci się podobało – udostępnij 🙂 Nie zapomnij również odwiedzić i zalajkować naszego fanpage’a na facebooku (znajdziesz go tutaj) – dzięki 🙂

Zobacz też inne ciekawostki:

30 interesujących faktów i ciekawostek o Japonii
16 ciekawostek o Krakowie, które mogą zaskakiwać
Zaskakujące ciekawostki o znanych atrakcjach turystycznych świata
23 zaskakujące ciekawostki o Londynie
15 zadziwiających faktów i ciekawostek o Antarktydzie

Skomentuj