Nowe!

50 opuszczonych miejsc i budynków z całego świata

2 / 5

40. Prypeć, Ukraina

26 kwietnia 1986 w elektrowni jądrowej w Czarnobylu nastąpił wybuch 10 razy potężniejszy niż bomba w Hiroszimie. Około 50,000 ludzi było zmuszonych do ewakuacji, wyjeżdżając w takim pośpiechu, że miasto wygląda, jakby zatrzymał się w nim czas.

Na podłogach opuszczonych przedszkoli leżą porozrzucane lalki, kawałki prześcieradeł i poduszek nadal leżą na łóżkach, a naczynia gniją w zlewach. Poziom napromieniowania w mieście nadal jest zbyt wysoki, żeby ktokolwiek w nim mieszkał na stałe, więc pozostaje nietknięte.

Prypeć – opuszczone miasto w obwodzie kijowskim, w północnej Ukrainie

fot: chernobylguide.com

Prypeć – opuszczone miasto w obwodzie kijowskim, w północnej Ukrainie

https://www.flickr.com/photos/pixog/822738988639. Opuszczona stacja metra pod Ratuszem w Nowym Jorku, USA

Ukończona w 1904 roku stacja pod Ratuszem była pierwszą stacją nowojorskiej linii metra. Zaprojektowana, żeby zrobić wrażenie na ludziach – zrobiono w niej łukowate sklepienie, pokryto ją rzymską cegłą i powieszono miedziane żyrandole.

Zamknięto ją w 1945 roku, ponieważ nie była przystosowana do ciągle wzrastającego ruchu. Nadal można ją zobaczyć jeżeli zostanie się w pociągu numer 6, po ostatniej stacji, kiedy wraca do miasta.

Opuszczona stacja metra w Nowym Jorku

Felix Lipov / Shutterstock38. Kolmanskop, Namibia

Kolmanskop szczyty świetności przebyło w czasach, gdy na początku XX w. przybyli tam niemieccy górnicy, żeby szukać diamentów. Razem z nimi przybyła niemiecka architektura, co nadało tej pustynnej okolicy bogatego, zupełnie nie pasującego wyglądu. W mieście znajdowała się sala balowa, szpital i kręgielnia.

Upadek miasta zaczął się zaraz po I Wojnie Światowej, ale ostatnim gwoździem do trumny było odkrycie bogatej w diamenty okolicy przy wybrzeżu w 1928 roku. Większość mieszkańców natychmiast przeniosła się na nowe miejsce, pozostawiając rzeczy i miasto za sobą. Kolmanskop stopniowo pochłania pustynia. Można odbyć do niego wycieczkę z niedalekiego miasta Luderitz.

Kolmanskop - opuszczone miasto w Namibii

fot: Flickr Creative Commons/jbdodane (https://www.flickr.com/photos/jbdodane/)

Kolmanskop - opuszczone miasto w Namibii

fot: http://www.bestphotosite.net/kolmanskop-ghost-town37. Simacem, Sumatra Północna, Indonezja

Po 400 latach uśpienia indonezyjski wulkan Sinabung zaczął stwarzać w ostatnich latach zagrożenie i wiele wiosek umiejscowionych na jego zboczach musiało się ewakuować. Pozostają opuszczone, bo stwarzają zbyt duże zagrożenie, żeby w nich mieszkać. Simacem jest jednym z takich miejsc, wypełnionych resztkami życia pozostawionymi w pośpiechu.

Opuszczona wioska Simacem, Sumatra Północna, Indonezja

fot: Binsar Bakkara / AP

Opuszczona wioska Simacem, Sumatra Północna, Indonezja

fot: Binsar Bakkara / AP36. Teatr Orpheum, New Bedford, Massachusetts

W czasach swojej świetności Teatr Orpheum był wspaniałym okazem pięknej architektury dzięki płaskiemu dachowi i symetryczności. Wnętrze było imponujące.

Teatr, który otworzono 15 kwietnia 1912 roku (co ciekawe tego samego dnia zatonął Titanic) stał się bardzo popularnym miejscem do organizowania imprez (posiadał salę balową, gimnastyczną i strzelnicę). Od zamknięcia w 1962 roku miał już kilku właścicieli i planowano otworzenie go ponownie jako teatr społeczny. Do dziś pozostaje zamknięty i krążą plotki, że jest nawiedzony.

Opuszczony Teatr Orpheum, New Bedford, Massachusetts

fot: http://i.imgur.com/jj1uAUX.jpg35. Humberstone, Chile

Humberstone jest byłym brytyjskim miasteczkiem stworzonym na potrzeby wydobycia saletry na pustyni Atakama. W czasach świetności mieszkało tu 5000 osób. Podczas I Wojny Światowej azotan sodu zsyntetyzowano, co oznaczało, że placówka nie będzie dłużej potrzebna.

To kolejne miejsce, które ludzie opuścili w takim pośpiechu, że wygląda, jakby zatrzymał się tam czas – szafy pełne są ubrań a na ścianach wiszą zdjęcia. W 2005 roku Humberstone znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Humberstone – opuszczone miasto w północnym Chile

fot: http://www.flickr.com/photos/rewbs/1990534476/34. Dworzec Główny w Detroit, Michigan

Mimo, że Dworzec Główny w Detroit był niegdyś najwyższym dworcem na świecie, stoi opuszczony od 1988 roku kiedy przestał korzystać z niego operator pociągów pasażerskich Amtrak. Dworzec stał się symbolem upadku miasta.

Opuszczony dworzec w Detroit

fot: 2004 photo by J. Kyle Keener / Detroit Free Press

Opuszczony dworzec w Detroit

fot: Jeremy Blakeslee jeremyblakesleephoto.com (za wikipedia)33. Wioska olimpijska, Ateny, Grecja

Mimo, że po Atenach spodziewamy się raczej antycznych ruin, te nowoczesne placówki uległy rozpadowi znacznie szybciej. Po Igrzyskach Olimpijskich w 2004 roku, Grecja nie znalazła użytku dla światowej klasy, bardzo drogich w utrzymaniu boisk dla tak niszowych sportów jak piłka ręczna, siatkówka plażowa czy też pływanie, więc stały się zupełnie bezużyteczne od razu po zakończeniu Igrzysk.

Opuszczone obiekty sportowe w Atenach

Fot: AP

Opuszczone obiekty sportowe w Atenach

fot: Milos Bicanski/Getty Images32. Sierociniec na wyspie Büyükada, Istambuł, Turcja

Ten wielki, drewniany budynek na wyspie Büyükada miał być luksusowym hotelem i kasynem. Jednakże w wyniku problemów z dostaniem pozwoleń budynek został sprzedany i zmieniony w sierociniec na początku XX w. Jest to największy drewniany budynek w Europie.

Po zakończeniu działalności sierocińca w 1964 roku budynek stał opuszczony przez lata. W 2012 roku rozpoczęto jego renowację w celu przekształcenia go w instytut środowiskowy.

opuszczony sierociniec

fot: Jwslubbock (za wikipedia.org)31. Zamek Bannermana, Beacon, Nowy Jork

Mieszczący się na wyspie Pollepel, na rzece Hudson, zamek Bannermana służył jako magazyn z bronią Franka Bannermana, szkockiego handlarza bronią w Nowym Jorku. Bannerman z żoną wybudowali tu przepiękny, pałacowy dom i mieszkali tam w trakcie lata.

Po wybuchu prochu w 1920 roku, kilku pożarom i zmianom właścicieli, zamek nie jest już tak piękny jak niegdyś, ale nazwisko Bannermana nadal widnieje na resztkach fasady. Dzisiaj zainteresowani turyści mogą opłynąć wyspę na łodzi lub kajaku.

Opuszczony zamek Bannermana

fot: Bannerman Castle Trust/Facebook

4 komentarze

Skomentuj