25 potworów morskich, o których istnieniu nie miałeś pojęcia - Zalajkowane.pl
Nowe!

25 potworów morskich, o których istnieniu nie miałeś pojęcia

Na dnie oceanu żyje wiele strasznych stworzeń. Wiemy więcej o wszechświecie, który nas otacza, niż o oceanach na własnej planecie. Ciągle odkrywamy nowe stworzenia, które żyją tak głęboko, że nie dociera do nich światło słońca. Niektóre z nich naprawdę przyprawiają o dreszczyk. Przedstawiamy 25 potworów morskich, o których istnieniu najprawdopodobniej nie miałeś pojęcia.

25. Cymothoa exigua

Zaczynamy z grubej rury. To przerażające stworzenie przedostaje się do jamy gębowej ryb przez skrzela, po czym zjada jej język i zajmuje jego miejsce. Co ciekawe ryba może użyć pasożyta jak normalnego języka, a Cymothoa exigua nie powoduje jakichkolwiek innych obrażeń u ryby. Jest to jedyny znany pasożyt, który funkcjonalnie zastępujący narząd nosiciela.

Cymothoa exigua pasożyt u ryb

fot: http://amazinglife.bio



24. Chimera

Znane również jako rekiny widmo, chimery są uważane za jedne z najstarszych gatunków ryb na świecie. Żyją w kompletnych ciemnościach i natknięcie się na jedną z nich może spowodować koszmary. Tylko spójrzcie na ten pysk!

chimera ryba z głębin

fot: http://rybyakwariowe.eu



23. Płaszczak

Ten głębinowy rekin może wyrządzić poważną krzywdę swoimi potrójnymi zębami. Ten rzadki i słabo poznany gatunek spotykany jest na głębokościach od 120 do 1500 m p.p.m. i rzadko pojawia się bliżej powierzchni wody. Poza tym wygląda po prostu strasznie.

płaszczak - ryba z głębin

fot: http://list25.com



22. Dinochelus

Ten głębinowy homar został odkryty dopiero w 2007 roku przy wybrzeżu Filipin. Jego nazwa pochodzi z greki od słów dinos – okropny/przerażający i chela – szczypce. Wygląda jakby mógł kogoś rozciąć i rozpiłować na kawałki jak szmacianą lalkę, pomimo że ma zaledwie 31mm długości.

dinochelus

fot: http://animals.wikia.com



21. Niesporczak

W przeciwieństwie do innych zwierząt z tej listy te są maleńkie, wręcz mikroskopijne – mają od 0,01 do 1,2 mm. Zadziwiająca jest ich wytrzymałość. Niesporczaki potrafią przetrwać prawie w każdej temperaturze i wytrzymać bez wody ponad 10 lat, przez co uznawane są za najbardziej odporne na warunki zewnętrzne ze znanych organizmów. Niesporczaki nazywane są również „niedźwiedziami wodnymi” (eng. Water Bear) – nazwa ta pochodzi od sposobu ich poruszania się, który przypomina chód niedźwiedzia.

Niesporczak

fot: slate.com



20. Samogłów

Ryba zwana także „rybą-słońcem”, potrafi ważyć 900 kilogramów! Mimo, że nie atakuje ludzi (żywi się głównie meduzami), można się jej łatwo przestraszyć. Jak podaje wikipedia Samogłow jest sporadycznie spotykany w Morzu Północnym i cieśninie Skagerrak, a wyjątkowo także w Bałtyku, w tym u wybrzeży polskich!

Ryba Samogłów

fot: wikipedia



19. Kałamarnica olbrzymia

Ten potwór potrafi urosnąć do 18 metrów długości. Jego oczy są wielkości piłek plażowych! A sposób żywienia jest tak przerażające, jak tylko można sobie wyobrazić. Ofiarę łapią mackami i wkładają do otworu gębowego, w którym zostaje rozszarpana przez pełny zębów język zanim dotrze do przełyku. To praktycznie maszynka do mięsa…

Kałamarnica olbrzymia

fot: Pinterest.com



18. Rekin wielkogębowy

Ten odkryty w 1976 roku wielki rekin, ma w pysku „światełko” za pomocą którego zwabia plankton. Dorosłe samice osiągają nawet ponad 5,7 metra długości, a do sierpnia 2015 roku odnotowano zaledwie 102 osobniki tego gatunku. Nie płyńcie w stronę światła!

rekin wielkogębowy

fot: trackingsharks.com



17. Połykacz

Niewiele o nim wiadomo, ponieważ żyje bardzo głęboko. Wiemy tylko, że dzięki swojej wielkiej paszczy potrafi zjeść rybę swoich rozmiarów!

ryba połykacz

fot: science-rumors.com



16. Mitsukurina – rekin chochlik

Wystarczy jedno spojrzenie na tego rekina, żeby przyprawić większość ludzi o dreszcze. Żeby złapać ofiarę potrafi wysunąć całą szczękę, przerażające! Mitsukurina występuje w głębinach morskich, poniżej głębokości 200 metrów, a odżywia się m.in. głowonogami, skorupiakami i rybami. Największy opisany okaz „rekina chochlika” to samiec złowiony w pobliżu wyspy Oshima w 1967 roku – miał podobno 367 cm i ważył 169,5 kg.

rekin chochlik

fot: nbcnews.com



15. Buławik

Mimo, że Buławik wygląda dziwnie, jego okropność na tym się nie kończy. Ta głębinowa ryba wydaje z siebie potworny smród, ponieważ zawiera dużo nadtlenku trimetyloaminy, który odpowiedzialny jest za „rybi zapach”.

Buławik ryba

fot: scientificamerican.com



14. Neoclinus blanchardi

Mimo, że nie jest zagrożeniem dla ludzi, ta ryba w poczuciu zagrożenia otwiera swoją ogromną paszczę, żeby odstraszyć drapieżniki. Człowiek czy nie, wystarczy jedno spojrzenie, żeby odpłynąć jak najdalej….

ryba neoclinus blanchardi

fot: biologocurioso.files.wordpress.com



13. Bathynomus

Ten padlinożerca żyje na głębokości 2 km i potrafi przetrwać do 8 tygodni bez jedzenia. To praktycznie podwodny karaluch, który osiąga rozmiary do 76 cm i waży około 1.7 kg.

gigantyczny skorupiak Bathynomus

fot: http://scienceblogs.com



12. Anoplogaster cornuta

Te paskudy żyją 5 kilometrów pod poziomem wody. Ciśnienie na tej głębokości zmiażdżyłoby człowieka. Jeżeli ciśnienie nie zrobiłoby swojego, zostałby rozszarpany przez te przerażające zęby. Ta ryba ma największe zęby w proporcji do ciała ze wszystkich ryb w oceanie! Gatunek ten odkryto w 1833 roku.

Anoplogaster cornuta

fot: Pinterest.com



11. Astronesthes similus

Ta przerażająca ryba ma haczykowate zęby, które ułatwiają jej złapanie ofiar. Żyje na takiej głębokości, że nie dociera do niej słońce. Jeśli spotkałbyś ją kiedyś, jej bioluminescencyjna skóra i koszmarne zęby pozostawiłyby okropne wspomnienie. Ta żyjąca w centralnej części zachodniego Atlantyku ryba osiąga do 15 cm długości.

astronesthes ryba

fot: U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration za wikipedia



10. Idiacanthus atlanticus

Ta przypominająca obcego ryba, żyje głęboko na dnie oceanu (na głębokości od 1,000 do 2,000 metrów), wytwarza własne światło i posiada ostre jak brzytwa zęby. Co ciekawe długość tych stworzeń dochodzi do 53 cm u samic i zaledwie 5 cm u samców.

Idiacanthus atlanticus

GM. Woodward za wikipedia.org



9. Japoński krab pacyficzny

Przeraża już sam jego rozmiar – ten krab dorasta do 4 metrów i jest największym krabem na świecie. Żyje 300 metrów pod wodą, chociaż spotykano je również na głębokości 800 metrów. Większość czasu kraby spędzają w oceanie, a na brzeg wychodzą jedynie w okresie wiosennym, by złożyć jaja. Właśnie wtedy łatwo jest spotkać je na japońskich plażach. Niektórzy badacze twierdzą, że japoński krab pacyficzny dożywa wieku nawet 100 lat, lecz wszystkie te hipotezy nie zostały jeszcze potwierdzone.

japoński krab pacyficzny - największy krab na świecie

fot: Michael Wolf (za wikipedia.org)



8. Chauliodus macouni

Te żyjące kilka kilometrów pod powierzchnią wody ryby mają zęby tak wielkie, że nie są w stanie zamknąć pyska. Spotkać je można w północnej części Oceanu Spokojnego od wschodnich wybrzeży Azji po zachodnie wybrzeże Ameryki Północnej.

chauliodus macouni

fot: David Csepp, NMFS/AKFSC/ABL – http://www.photolib.noaa.gov/htmls/fish4037.htm



7. Wampirzyca piekielna

Już sama nazwa przyprawia o dreszcze. Żyje głęboko, z dala od światła słonecznego i w razie niebezpieczeństwa wywija się na lewą stronę, ukazując rzędy kolców.

Wampirzyca piekielna

fot: Pinterest.com



6. Psychrolutes marcidus

Mimo, że nie jest w stanie zrobić ci krzywdy, sprawi, że pożałujesz, że zgodziłeś się na nurkowanie głębinowe. Została nazwana najbrzydszym zwierzęciem na świecie i już jedno spojrzenie na zdjęcie rozwiewa wszelkie wątpliwości. Jest tak brzydka, że aż straszna! Długość ciała gatunku dochodzi do 30 cm, a mięśnie ryby są galaretowate i mniej gęste od wody. Swoją angielską nazwę „blobfish” zawdzięcza swojemu „obwisłemu” wyglądowi, gdyż słowo „blob” oznacza bezkształtną masę.

Psychrolutes marcidus aka blobfish

fot: wiedzoholik.pl



5. Melanocetus johnsonii

Ten głębinowy potwór wabi swoje ofiary światełkiem, które zwisa z jego głowy.

ryba melanocetus johnsonii

fot: science-rumors.com



4. Grimpoteuthis

Mimo, że wyglądają całkiem uroczo znane są z tego, że przed konsumpcją owijają swoje ofiary siecią pajęczych macek. Występują na głębokości 400-4800 m. Angielska nazwa Dumbo octopus nawiązuje do słonia Dumbo, ponieważ Grimpoteuthis, jak inne głębinowe frędzlikowce, posiadają na płaszczu dwie płetwy – u tego rodzaju przypominające uszy słonia. Największy zbadany osobnik miał 1.8 metra długości i ważył 5.9 kg.

Grimpoteuthis

fot: http://list25.com



3. Opisthoproctidae

Ta przeciwnie wyglądająca głębinowa ryba ma przezroczystą głowę, co umożliwia jej patrzenie do góry za pomocą beczułkowatych oczu. Mimo, że nie zrobi Ci krzywdy, wyobraź sobie zobaczenie głęboko pod wodą tej przezroczystej głowy z parą upiornych ślepiów. Ryba ta jest rzadki gatunkiem spotykanym na głębokościach 600–770 m p.p.m

Barreleye ryba

fot: Pinterest.com



2. Skaber amerykański

Trzymają się dna oceanu z niepokojącym spojrzeniem skierowanym ku górze. Pożerają wszystko co koło nich przepłynie.

Skaber amerykański ryba

fot: wikipedia.org



1. Pożeracz czarny

Prawdopodobnie najstraszniejsze stworzenie z listy. Potrafi pożreć ofiarę dwa razy od siebie większą i aż dziesięć razy cięższą.

Pożeracz czarny ryba

fot: Pinterest.com



Zobacz też: 50 opuszczonych miejsc i budynków z całego świata

Kościół Altgraun w jeziorze Reschen, Włochy


za list25.com

One Comment

Skomentuj