Nowe!

22 najpiękniejsze europejskie kościoły

2 / 3

#15 Katedra w Mediolanie, Włochy

Włochy pełne są pięknych kościołów, a tym co wyróżnia Katedrę w Mediolanie jest jej historia. Można spędzić godziny podziwiając imponującą marmurową fasadę i misterne rzeźby na zewnątrz, a potem wejść do środka i stanąć przed wspaniałymi witrażami. Biorąc pod uwagę wszystkie detale zdobienia, nie dziwi, że katedra została ukończona dopiero w XIX wieku, a zaprojektowano ją w 1396 roku.

Katedra w Mediolanie jest jednym z największych kościołów na świecie

fot: gosc.pl#14 Synagoga w Suboticy, Serbia

Synagoga w Suboticy jest nie tylko piękna architektoniczne, ale także jest symbolem przetrwania i odporności lokalnej społeczności. Synagoga została wybudowana w 1902 roku w pobliżu granicy serbsko-węgierskiej i przetrwała zarówno pierwszą jak i drugą wojnę światową. Od 2003 roku w synagodze przeprowadzono wiele prac remontowych, aby zagwarantować, że nadal pozostanie ważnym punktem w kulturze.

Synagoga w Suboticy

fot: www.wmf.org#13 Kościół klepkowy w Borgund, Norwegia

Średniowieczne kościoły klepkowe konstruowane były w całości z drewna, dlatego niewiele z nich przetrwało do dziś. To właśnie w Norwegii znajduje się większość stojących do dziś kościołów klepkowych na świecie. Biorąc pod uwagę odległą lokację i piękne, naturalne otoczenie, kościół w Borgund jest szczególnie zachwycający. Został wybudowany przez rzemieślników pod koniec XII wieku i nadal otwarty jest dla zwiedzających.

Kościół klepkowy w Borgund

fot: https://www.flickr.com/photos/ek111/10623698983#12 Bazylika Notre-Dame de Fourvière, Lyon, Francja

Bazylika Notre-Dame wznosi się na stromym wzgórzu Fourvière, skąd roztacza się niesamowity widok na Lyon. Po wejściu do bazyliki naszym oczom ukazują się spektakularne, złote mozaiki i dekoracje. Z zewnątrz można natomiast podziwiać panoramę miasta. Zwiedzający mogą także zejść pod ziemię i obejrzeć kryptę Świętego Józefa.

Bazylika Notre-Dame de Fourvière

fot: wikipedia.org#11 Katedra Notre-Dame w Paryżu, Francja

Katedra Notre-Dame uosabia klasyczną, francuską architekturę gotycką. Dodatkowo, jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Paryża. Przepiękny kościół znajduje się na małej wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité. Jeżeli wejdziesz na szczyt katedry zobaczysz nie tylko spektakularny widok na miasto, ale także przyjrzysz się słynnym kamiennym gargulcom, które pilnują budynku.

Katedra Notre Dame w Paryżu

fot: screen z youtube

Gargulce pilnujące katedry Notre-Dame

Gargulce pilnujące katedry / fot: twistedsifter.com#10 Monastyry w Meteorach, Tesalia, Grecja

Nie ma na świecie bardziej spokojnego miejsca niż klasztor położony na ogromnym skalnym filarze, z widokiem na miasto Kalambaka. Położone w greckiej Tesalii majestatyczne Meteory oszałamiają każdego. Pomimo odizolowanego umiejscowienia turyści mogą odwiedzać te prawosławne klasztory, w których nadal rezydują mnisi i zakonnice. Największy z klasztorów, Wielki Meteor (też: Wielki Meteoron), wznosi się 613 m n.p.m. i 413 metrów ponad korytem rzeki Peneus. Do Wielkiego Meteoru prowadzi 115 stopni wykutych w skale. Dawniej mnisi dostawali się na górę po linowych drabinach.

Monastyry w Meteorach, Tesalia, Grecja

fot: podroze.gazeta.pl#9 Nowa Synagoga w Berlinie

Mieszcząca 3,200 osób Nowa Synagoga w Berlinie była największym obiektem tego typu w Niemczech, kiedy została otwarta w 1886 roku. Synagoga została poważnie uszkodzona podczas II wojny światowej. Pod koniec lat 80. XX wieku została jednak odbudowana i ponownie otworzona w 1995 roku jako miejsce kultu i muzeum. Dzisiaj zwiedzający mogą odwiedzić Centrum Kultury Żydowskiej, by dowiedzieć się więcej o historii synagogi.

Nowa Synagoga w Berlinie

fot: thisisinsider.com

Skomentuj