15 ciekawostek o jeansach - Strona 2 z 2 - Zalajkowane.pl - ciekawostki, newsy, video i wiele więcej!
Nowe!

15 ciekawostek o jeansach

2 / 2

#7 Mała kieszonka w jeansach

Mała kieszonka w jeansach została oryginalnie zaprojektowana do przechowywania zegarków na łańcuszkach. Sprawdza się ona do dziś – możemy ją wykorzystać żeby przechować drobne pieniądze, bilety autobusowe, słuchawki czy też pen drive’a.

mała kieszonka w jeansach

fot: portal.abczdrowie.pl#6 Jeansy w Polsce

W Polsce w latach 60., 70. i na początku lat 80. jeansy były bardzo pożądanym, lecz trudno dostępnym i drogim towarem. Jedynie nielicznym udało się je zdobyć, a Ci którzy otrzymali je w paczce od cioci z Ameryki często nosili je często aż do zdarcia. W czasach PRL-u jeansy kojarzyły się z luksusem, co jest paradoksem, bo przecież w USA były one początkowo ubiorem klasy robotniczej. W Polsce też produkowano takie spodnie, ale w kolorze szarym. Oryginalne jeansy były od czasu do czasu dostępne w PEWEX-ie, lecz ze względy na ich wysoką cenę niewiele osób mogło sobie pozwolić na ich kupno.

PEWEX

fot: fakt.p#5 Pierwsza reklama jeansów

Po raz pierwszy jeansy reklamowano pomiędzy 1920 i 1930 rokiem. Spodnie przedstawiano oczywiście jako doskonały uniform dla klasy robotniczej.

pierwsza reklama jeansów

fot: retromoderna.pl#4 Pierwsze jeansy dla kobiet

Levi Strauss and Co. przedstawił model Lady Levi’s w 1934 roku. Fason zwężał się ku dołowi i podkreślał kobiecą figurę. Niestety kobiety w jeansach były źle odbierane i damskie modele tych spodni uważano za nieprzyzwoite. Próbowano promować spodnie np. w magazynie Vouge, jednak kobiety przez długi czas ubierały jeansy tylko do pracy w fabrykach.

Lady Levis - pierwsze w historii jeansy dla kobiet

fot: Pinterest#3 YKK na zamkach błyskawicznych

Na większości zamków w jeansach widnieje napis YKK. Jest to skrót utworzony od nazwy Yoshida Kogyo Kabushikikaisha, największego producenta zamków błyskawicznych na świecie, którego udział w rynku sięga 90%.

co oznacza skrót YKK na zamkach jeansów

fot: businessinsider.com#2 Jeansy

Termin “jeansy”, w znaczeniu spodnie z denimu, zaczęto używać dopiero w połowie XX wieku. Słowo “denim” pochodzi od “de Nîmes”, czyli “z miasta Nîmes” we Francji. To właśnie tam już w średniowieczu produkowany był trwały i lekki materiał z jedwabiu i wełny. Materiał ten używany był…jako obicia do mebli. Szyto z niego również ubrania dla marynarzy i pracowników portowych. Z kolei z Genui, począwszy od XVI w., sprowadzano do Anglii bawełnę z domieszką lnu lub wełny, którą nazywano “jeans”, od francuskiego “de Genes”.

Jeszcze w XIX w. denim i jeans różniły się splotem – denim był wykonany z pojedynczej nici, jeans natomiast tkany był z dwóch nitek, często niebieskich (stąd nazwa “blue jeans”), barwionych wyciągiem z kwiatów niskopiennego krzewu rosnącego w Indiach (czyli indygo).

“Żałuję, że to nie ja wynalazłem dżinsy” – miał powiedzieć słynny projektant Yves Saint Laurent.


#1 Jak powstają jeansy?

Najlepiej opowie o tym materiał video przygotowany jakiś czas temu przez Discovery Channel.


Zobacz też:Źródła: (1), (2), (3)

One Comment

Skomentuj