Nowe!

Wieś ukryta w jaskini

Wieś Zhongdong w chińskiej prowincji Guizhou, to jedyna osada na świecie, która położona jest wewnątrz przestronnej, naturalnie ukształtowanej jaskini.

Wioska znajduje się 1800 metrów nad poziomem morza, nie ma do niej utwardzonej drogi, tylko kamieniste ścieżki, po których można poruszać się wyłącznie pieszo, a dojście do najbliższej publicznej drogi, która znajduje się u podnóża, trwa około godziny, natomiast najbliższa większa osada jest oddalona o około 15 kilometrów. Ze względu na to oraz wiele jeszcze innych czynników, dostarczanie produktów pierwszej potrzeby na bieżąco nie jest możliwe, dlatego mieszkańcy Zhongdong mają w swojej wsi wszystko co jest niezbędne, aby normalnie, samowystarczalnie żyć.

Była tutaj nawet szkoła, ale rząd Chin w 2008 roku zamknął ją i zakazał miejscowym nauczycielom nauczania twierdząc, że: „Chiny są cywilizowanym społeczeństwem i nie ma tu miejsca dla społeczeństwa ludzi jaskiniowców.” Od tamtej pory wszystkie dzieci w wieku szkolnym pokonują codziennie dwugodzinną wędrówkę, rano i wieczoem, aby dostać się do innych, wiejskich szkół.

Starszyzna wioski wielokrotnie apelowała do rządu Chińskiego o budowę utwardzonej drogi oraz choćby minimalnej infrastruktury do odbioru telewizji i otrzymywania gazet,  aby wieś mogła w końcu normalnie funkcjonować i przestała być odcięta od świata.

Niedawno, pod presją mediów i skarg turystów odwiedzających wioskę Zhongdong na poziom życia mieszkańców, chiński rząd zaczął reagować i przesiedlił kilka młodych rodzin do innych regionów kraju, dając im szansę na uczęszczanie dzieci do miejscowych szkół, pracę w lokalnych zakładach. Miało to zachęcić innych mieszkańców wioski do tego, aby porzucili swoje życie i wynieśli się do cywilizacji, opuścili wieś. Jednak większość mieszkańców wybrała swoje stare, dobre życie w jaskini.

Do dzisiaj we wsi w jaskini żyje ciągle ponad 100 osób.

źródło: жбф.рф

Skomentuj