Jak rozpoznać kłamcę? 11 oznak, że ktoś próbuje cię okłamać - Zalajkowane.pl
Nowe!

Jak rozpoznać kłamcę? 11 oznak, że ktoś próbuje cię okłamać

Nowe badania dr Leanne ten Brinke, psychologa sądowego w Haas School of Business na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i jej współpracowników, sugerują, że nasz instynkt rozpoznawania kłamców jest bardzo silny – chociaż nasza świadomość czasami nas zawodzi.

Na szczęście są znaki, których możemy wypatrywać, kiedy staramy się wykryć kłamstwo. Dr Lillian Glass, analityk behawioralny i ekspert w dziedzinie mowy ciała, która pracowała z FBI nad demaskowaniem sygnałów oszustwa, mówi, że żeby zorientować się, że ktoś kłamie, najpierw trzeba wiedzieć jak ludzie zachowują się normalnie. Wtedy trzeba zwracać szczególną uwagę na mimikę twarzy, język ciała i sposób mówienia. Wszystko to opisuje w swojej książce „Mowa ciała kłamców”. Przedstawiamy 11 oznak, dzięki którym rozpoznasz, że ktoś próbuje cię okłamać.

1. Szybko rusza głową

Jeżeli widzisz, że ktoś nagle rusza głową, gdy zadajesz mu bezpośrednie pytanie, może wtedy zmyślać. „Odchylenie głowy, pochylenie, przechylenie na bok” pisze Glass. To może zdarzać się często bezpośrednio przed odpowiedzią na pytanie.

2. Inaczej oddycha

„Kiedy ktoś cię okłamuje, może zacząć ciężej oddychać” – mówi Glass. „To odruchowa reakcja.” Zmienia się oddech, ramiona unoszą a głos staje się płytki – dodaje. „W istocie brakuje im powietrza, ponieważ zmienia się ich tętno i ciśnienie krwi. Ciało doświadcza tego typu zmian, kiedy jesteś zestresowany i spięty – kiedy kłamiesz.”

3. Stoi bez ruchu

Powszechnie wiadomo, że ludzie się wiercą, gdy są nerwowi, ale Glass mówi, że powinno się uważać także na ludzi, którzy w ogóle się nie ruszają. „To może być oznaką prymitywnej, neurologicznej reakcji „walcz”, zamiast „uciekaj”, gdy ciało ustawia się i przygotowuje do ewentualnej konfrontacji” mówi Glass. „Kiedy mówisz i angażujesz się w normalną rozmowę, naturalne jest, że ciągle się subtelnie, nieświadomie poruszasz, więc jeżeli zaobserwujesz sztywną, pozbawioną ruchu postawę, jest duże prawdopodobieństwo, że coś jest nie tak.”

Jak poznać że ktoś kłamie

fot: Pinterest.com



4. Powtarza słowa lub zwroty

Dzieje się tak dlatego, że próbują przekonać ciebie i siebie do tego, co mówią. „Próbują potwierdzić kłamstwo w swoim umyśle.” Powtarzanie jest także sposobem na kupienie sobie czasu, gry próbują zebrać myśli.

5. Podaje zbyt wiele informacji

„Kiedy ktoś ciągnie temat i podaje zbyt dużo informacji, które nie są niezbędne, a zwłaszcza szczegółów, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie mówi prawdy”, pisze Glass. „Kłamcy często mówią dużo, ponieważ mają nadzieję, że dzięki wylewności inni im uwierzą.”

6. Dotyka lub zasłania usta

„Znakiem ostrzegawczym kłamstwa, jest automatyczne zasłanianie ust, co sugeruje, że ktoś nie radzi sobie z czymś lub nie chce odpowiedzieć na pytanie”, mówi Glass. „Kiedy dorośli zasłaniają usta dłonią, znaczy, że nie ujawniają wszystkiego i po prostu nie chcą mówić prawdy”, dodaje. „Dosłownie wyłączają komunikację.”

7. Nieświadome zasłanianie wrażliwych części ciała

Chodzi o miejsca takie jak gardło, klatka piersiowa, głowa, brzuch. „Często widywałam to na sali sądowej, podczas pracy jako konsultant dla prawników. Zawsze mogę stwierdzić, kiedy zeznania trafią w czuły punkt oskarżonego, kiedy widzę, że zasłania ręką gardło” mówi Glass. „Najbardziej zaczęłam doceniać możliwość wykorzystania tego bardzo wymownego zachowania, kiedy dołączyłam do FBI jako agentka specjalna.”

książka  "Mowa ciała kłamców"

Okładka książki „Mowa ciała kłamców” (fot: znak.com.pl)



8. Przebiera nogami

Ciało przejmuje kontrolę – wyjaśnia Glass. Przebieranie nogami oznacza, że potencjalny kłamca czuje się niekomfortowo i jest nerwowy. Pokazuje to również, że nie chce brać udziału w tej sytuacji, chce odejść. „To jeden z kluczowych sposobów wykrycia kłamcy. Wystarczy spojrzeć na czyjeś stopy i można na tej podstawie dużo się dowiedzieć.”

9. Ma problemy z mówieniem

„Jeżeli będziesz kiedyś oglądać nagranie wideo z przesłuchania podejrzanego, który jest winny, często możesz zauważyć, że coraz ciężej mu mówić”, pisze Glass. „Dzieje się tak, ponieważ podczas stresujących sytuacji system nerwowy zmniejsza dopływ śliny, co powoduje wysuszenie jamy ustnej.” Inne znaki, na które trzeba zwrócić uwagę, to nagłe przygryzanie lub zaciskanie warg.

10. Nie mruga

Kiedy ludzie kłamią, często unikają kontaktu wzrokowego, ale kłamca może dołożyć starań, aby utrzymać kontakt wzrokowy, żeby cię kontrolować i tobą manipulować.

„Bernie Madoff,jak większość oszustów, przesadzał z kontaktem wzrokowym patrząc się na ludzi dłużej niż zwykle, często nie mrugając w normalnych odstępach czasu,” mówi Glass. „Kiedy ktoś mówi prawdę, zwykle od czasu do czasu porusza oczami i odwraca wzrok. Z drugiej strony kłamcy, będą używać nieruchomego, chłodnego spojrzenia, żeby zastraszyć i kontrolować.” Uważaj także na zbyt szybkie mruganie.

11. Wskazuje palcem

„Kiedy kłamca staje się wrogo nastawiony lub defensywny, próbuje obrócić sytuację przeciwko tobie”, mówi Glass. Kłamca stanie się agresywny, ponieważ jest zły, że odkryłeś jego kłamstwa, co może skutkować nieświadomym wskazywaniem palcem.


Książkę „Mowa ciała kłamców” możesz kupić w poniższych ksiegarniach.


za businessinsider.com

Skomentuj