Roger Moore - wszystkie role niezapomnianego Agenta 007
Nowe!

Roger Moore – wszystkie role niezapomnianego Agenta 007

2 / 2

#4 Moonraker (1979)

Podróże to charakterystyczna część każdego filmu o przygodach Agenta 007, ale w ten jest wyjątkowy, ponieważ Roger Moore tej roli poleciał, aż w kosmos. Tytułowy „Moonraker” to w rzeczywistości prom kosmiczny, który roztrzaskał się na pokładzie samolotu należącego do milionera Hugo Draxa. Nie odnaleziono szczątków promu, więc MI6 wyznaczyło do prowadzenia śledztwa w tej sprawie swojego najlepszego agenta. W laboratoriach bogacza Bond spotyka Holly Goodhead, która później okaże się agentką CIA. W dalszej części ginie asystentka Draxa, pomagająca mu w zdobyciu tajnych dokumentów. W Wenecji 007 odkrywa fabrykę śmiercionośnego gazu i znowu pojawia się wątek Buźki. Ludzkość po raz kolejny jest zagrożona, ponieważ w swojej brazylijskiej kwaterze milioner uknuł plan zniszczenia cywilizacji z kosmosu. Tam właśnie udaje się funkcjonariusz z licencją na zabijanie, aby temu zapobiec.

Krytyczne opinie dotyczące tego epizodu to głównie zasługa licznych elementów fantastyki, zawartych w scenariuszu. Eksperci byli zgodni, że duet Roger Moore i Richard Kiel (w roli Buźki) wypadł znakomicie, jednak fragmenty fabuły przypominały bardziej Gwiezdne Wojny, niż kino szpiegowskie, a to nie mogło przypaść do gustu publiczności.

Moonraker

#5 Tylko dla twoich oczu (1981)

W latach 80. powstało w sumie pięć filmów o Bondzie, ale Roger Moore zagrał tylko w trzech, które były jednocześnie jego ostatnimi produkcjami w tej roli. „Tylko dla twoich oczu” dotyczy historii tajnego nadajnika ATAC, zatopionego we wraku brytyjskiej łodzi podwodnej. Przekaźnik służy do zarządzania flotą Zjednoczonego Królestwa, więc sprawa jest wyjątkowo poważna, a dodatkowo w tle przewija się wątek KGB. Naukowcy, których MI6 wynajęło w celu wydostania nadajnika, zostają zamordowani. Bond po serii wspólnych przygód, stara się wspólnie z ich córką – Meliną Havelock – odnaleźć przemytnika narkotyków Kristatosa, który jest zamieszany w całą sprawę. Ostatecznie nadajnika ATAC nie uda się uratować, ponieważ Bond będzie go musiał zniszczyć przed przybyciem agentów KGB.

Produkcja została doceniona zarówno przez krytyków, jak i publiczność, która licznie odwiedzając kina, przyczyniła się do sukcesu kasowego „Tylko dla twoich oczu”. Powrót Bonda znanego z fabuła nieprawdopodobną, ale teoretycznie możliwą, bez nadmiernej fantastyki. Przez wielu fanów ta część jest uważana za najlepszy film całego cyklu.

Tylko dla twoich oczu

#6 Ośmiorniczka (1983)

Tytułowa „Ośmiorniczka” to kobieta mieszkająca razem z liczną grupą współtowarzyszek na wyspie w okolicach Indii. Zdarzenia, które doprowadzą do jej spotkania z Bondem, zapoczątkuje zabójstwo Agenta 009 w Berlinie Wschodnim. 009 zdążył przed śmiercią dostarczyć do ambasady imitację jajka Fabergé i to będzie dla Jamesa pierwszy trop. Bond postara wyjaśnić zagadkową śmierć kolegi po fachu, a podczas licytacji prawdziwego jajka podmieni je na wspomnianą imitację, którą kupi afgański książę Kamal Khan. Bond uwodzi kochankę księcia – Magdę. Następnie dowiaduje się o planach groźnych planach jej partnera. Ośmiorniczka okazuje się córką byłego agenta, którego 007 znał. Ona również ulega wdziękowi Jamesa i pomaga mu później w rozbrojeniu bomby atomowej podłożonej w Niemczech.

Ośmiorniczka nie była, aż tak „kasowa”, jak „Moonraker” i „Tylko dla twoich oczu”, ale film ogólnie spodobał się publiczności, choć oczywiście nie wszyscy byli zadowoleni. W tej części James Bond miał zdaniem krytyków zbyt dużą liczbę przeciwników do pokonania, a scenariusz był przesadzony. Moore za obraz zebrał pochlebne opinie.

Ośmiorniczka

#7 Zabójczy widok (1985)

Tym filmem Roger Moore pożegnał się z rolą agenta w służbie Jej Królewskiej Mości. „Zabójczy widok” opowiada o potyczce Bonda z superinteligentnym Maxem Zorinem, którego umiejętności są powiązane z eksperymentami naukowców z III Rzeszy. Agent 007, podając się za milionera, wchodzi w świat interesów Maxa i wyścigów konnych, gdzie podejrzany wystawia swoje konie, podając im w przebiegły sposób sterydy. „Czarny charakter” poznaje prawdziwe oblicze Bonda i próbuje go zabić. Następnie James spotyka znajomą – Stacey Sutton. Razem odkrywają spisek, którego celem jest wywołanie trzęsienia ziemi i zniszczenie Doliny Krzemowej. Za wszystkim stoi Zorin, jednak Jamesowi wspólnie z przyjaciółką udaję się zapobiec katastrofie i unicestwić szaleńca.

Był to 14 film całego cyklu, a Roger Moore miał wtedy 57 lat. Od razu nasuwa się pytanie: czy nie za dużo, jak na rolę najlepszego szpiega w historii? Niestety była to najgorsza kreacja aktora w tej roli, a film został skrytykowany również za słabą obsadę żeńską. „Zabójczy widok” jest słabo znaną częścią i zwykle kojarzy się głównie z finałową sceną na moście Golden Gate.

Zabójczy widok

Skomentuj