Roger Moore - wszystkie role niezapomnianego Agenta 007
Nowe!

Roger Moore – wszystkie role niezapomnianego Agenta 007

1 / 2

23 maja 2017 roku świat obiegła niezwykle przygnębiająca wiadomość – w Szwajcarii zmarł sir Roger Moore. Brytyjskiego aktora ze smutkiem wspominają dziś koneserzy filmowej serii przygód Jamesa Bonda i cały filmowy świat. Był niedoścignionym wzorem elegancji, manier i wyszukanego poczucia humoru, których brakuje współczesnym gwiazdom srebrnego ekranu; dżentelmenem w każdym calu, znakomitym artystą, ambasadorem UNICEFu, miłośnikiem kobiecego piękna i posiadaczem wielu honorowych odznaczeń za swoją działalność. To niepowetowana strata dla światowej sztuki filmowej i ogromny cios dla bliskich aktora. Zapraszam Was w pełną nostalgii podróż po wszystkich wcieleniach Rogera Moore, jako agenta w służbie Jej Królewskiej Mości.

Sir Roger Moore - James Bond

#1 Żyj i pozwól umrzeć (1973)

Ósmy film z kultowej serii, był jednocześnie debiutem w tej roli Rogera Moore’a. Scenariusz produkcji powstał na podstawie drugiej powieści o Bondzie autorstwa Iana Fleminga. Aktor był już wtedy popularny, a sławę przyniosły mu wcześniejsze występy w serialu „Święty”. W tej ekranizacji, James Bond próbuje rozwikłać zagadkę śmierci trzech brytyjskich agentów, którzy prowadzili śledztwo ws. doktora Kanangi, prezydenta karaibskiego państewka. Agent 007 udaje się do Nowego Jorku, gdzie wspólnie z funkcjonariuszką CIA – Rosie Carver – stara się wyjaśnić sprawę. Rosie zostaje zabita podczas wyprawy na prywatną wyspę Kanagi – St.Monique, a Bond odkrywa, że jego towarzyszka była podwójną agentką. Następnie James związuje się z wróżką Solitaire, która pracuje na usługach przestępcy. Razem odkrywają gigantyczny biznes narkotykowy bossa. Para zostaje złapana, ale Agent 007 dzięki swoim gadżetom, dokonuje kilku spektakularnych ucieczek i uchodzi z życiem. Na koniec w wyrafinowany sposób zabija Kanagę i uwalnia świat od kolejnego zbira.

Film nie przypadł do gustu krytykom i zyskał miano najgorszej części całego cyklu. Jednak na uznanie zasługują zaawansowane (jak na ówczesne realia) efekty specjalne i niezapomniany humor Rogera Moore’a.

Żyj i pozwól umrzeć

#2 Człowiek ze złotym pistoletem (1974)

Kolejny film o przygodach Jamesa Bonda, w którym zagrał Roger Moore, był już znacznie lepszy od poprzedniego. Fabułę produkcji oparto na książce o tym samym tytule, wydanej pośmiertnie na podstawie notatek Iana Fleminga. Już początkowe sceny są niczym trzęsienie ziemi znane z filmów Hitchcocka, a powoduje je próba zabicia M. przez sobowtóra Agenta 007, który został uznany za zmarłego. Jednak główny wątek tej części stanowi działalność jednego z najlepszych na świecie seryjnych morderców – Francisco Scaramangi, który przesyła do siedziby głównej MI6 złoty pocisk z grawerunkiem „007”. Bond nie zamierza czekać z założonymi rękami i postanawia, jak najszybciej odnaleźć kilera. Wyrusza na Jamajkę, gdzie namierza producenta amunicji, używanej przez Scaramangę, a przez niego dociera do jego kochanki. Następnie udaje się za nią do kasyna. Na miejscu zostaje zamordowany naukowiec, który pracował nad urządzeniem Solex. W posiadanie maszyny wchodzi brytyjska agentka Mary Goodnight, którą Scaramanga uprowadza. Po serii pościgów, strzelanin i potyczek; agentowi udaje się unicestwić zagrożenie i zakończyć misję u boku agentki.

Mimo pochlebnych opinii, film nie odniósł sukcesu kasowego i kontynuacja całej serii stanęła pod dużym znakiem zapytania. Tę część warto obejrzeć nie tylko ze względu na kunszt aktorski Moore’a i Christophera Lee, ale również z powodu przepięknych widoków wysepek na Morzu Południowochińskim i rzecz jasna urodziwych aktorek, które towarzyszą głównemu bohaterowi.

Człowiek ze złotym pistoletem

#3 Szpieg, który mnie kochał (1977)

W tej części Bond ratuje świat przed zagładą nuklearną, której chce dokonać szaleniec Carl Stromberg. „Czarny charakter” kradnie dwie łodzie podwodne, będące własnością Brytyjczyków i Rosjan. Agent 007 udaje się do Egiptu, gdzie wspólnie z funkcjonariuszką KGB, próbują wpaść na trop złoczyńcy. Podczas misji agenci odkrywają, że Stromberg uknuł demoniczny plan, polegający na zgładzeniu cywilizacji na ziemi i zastąpienie jej garstką wybranych, którzy stworzą nową, podwodną społeczność. James Bond i mjr Anna Amasova udaremniają szaleńczą wizję łotra, ale po drodze muszą się zmierzyć z Buźką – płatnym zabójcą na usługach Stromberga, którego cechą charakterystyczną są stalowe zęby.

„Szpieg, który mnie kochał” to w opinii wielu krytyków najlepszy film z całej serii. Doskonały scenariusz uzupełnia genialna obsada i niesamowite efekty specjalne. Dodatkowo Barbara Bach, grająca rolę mjr Anny Amasovowej, jest uznawana za najpiękniejszą z kobiet Jamesa Bonda.

Szpieg, który mnie kochał

Skomentuj