10 rzeczy, o których warto pamiętać przed wyjazdem na zagraniczne wakacje - Zalajkowane.pl
Nowe!

10 rzeczy, o których warto pamiętać przed wyjazdem na zagraniczne wakacje

Nareszcie nadchodzą upragnione wakacje! Podpowiadamy, co zabrać,co spakować i na co zwrócić uwagę, by w przedurlopowym szaleństwie nie zapomnieć o najważniejszych rzeczach. Jeśli macie jakieś ciekawe doświadczenia, koniecznie podzielcie się w komentarzach.

#1 Dokumenty i bilety

Chociaż w pierwszej chwili wydaje się to oczywiste, to w przedurlopowym szaleństwie często zapominamy o podstawowych rzeczach. Warto sprawdzić ważność dokumentów już w momencie, gdy zaczynamy szukać wymarzonej oferty, lub planujemy wyjazd. Chociaż na terenie Unii Europejskiej wystarczy nam dowód osobisty, warto zabrać ze sobą paszport. W momencie gdy zgubimy jeden dokument wciąż pod ręką będzie ten drugi, co sprawi, że bez problemu wrócimy do kraju. Warto również pomyśleć o zrobieniu skanu dowodu osobistego i paszportu i wysłanie go na swój własny adres e-mail.

Można również pomyśleć o wydrukowaniu w dwóch egzemplarzach biletu na samolot lub rezerwację wycieczki i trzymać je w dwóch różnych miejscach. Wprawdzie nie zdarzyło mi się, żebym skorzystał z tej zapasowej kopii, ale jak to mówią – przezorny zawsze ubezpieczony. Nigdy nie wiadomo, czy czekając na lot o poranku lub w środku nocy nie pomylisz biletu z innym, niepotrzebnym papierem i wyrzucisz go (w pełni nieświadomie) do kosza.

o czym pamiętać przed wyjazdem na wakacje

fot: pinterest.com



#2 Ubezpieczenie

Jedziemy na wakacje, więc sprawa jest prosta – mamy zamiar odpoczywać lub zwiedzać i świetnie się przy tym bawić. Nie zapominajmy jednak o ubezpieczeniu turystycznym. Patrząc na koszt całego wyjazdu stanowi ono naprawdę niewielki ułamek w budżecie, a przydaje się w najmniej spodziewanym momencie (w zasadzie to życzę Ci, żeby nigdy się nie przydało, ale warto je mieć). Koniecznie przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia i sprawdź co zawiera dana polisa. W przypadku wyjazdów organizowanych przez biura podróży, zazwyczaj w cenie znajduje się podstawowe ubezpieczenie, jednak warto zastanowić się nad wykupieniem dodatkowej polisy.

#3 Elektronika

Ładowarki do większości telefonów można kupić w wielu miejscach na świecie, ale po co przepłacać? Warto zabrać ze sobą drugi, zapasowy telefon – niekoniecznie smartfon – najlepiej coś, co wytrzyma długo na jednym ładowaniu baterii. Jeśli dodatkowo będzie on wodoodporny, tym lepiej.

Przed wyjazdem dobrze jest zaopatrzyć się również w wodoodporne etui na najcenniejszą elektronikę, a na miejscu kupić lokalną kartę sim z dostępem do Internetu. Wiem, że urlop, wakacje itd. ale Internet może się przydać chociażby w momencie, gdy planujesz podróżować z miejsca na miejsce, bez wcześniejszego zabookowania choćby noclegu.

Jeśli podróżujesz z dziećmi to pomyśl również o ich bezpieczeństwie – na rynku dostępnych jest wiele gadżetów wyposażonych w lokalizator GPS, który na pewno ułatwi odnalezienie dziecka, w sytuacji gdy po prostu zniknie gdzieś w tłumie.

co warto spakować na wakacje

fot: wickedcoolbite.com



#4 Odzież i obuwie

Jedziesz na wymarzone wakacje. Główny cel – plażing. Trzeba jednak pamiętać, że sam strój kąpielowy nie wystarczy. Ja wiem, że lato, słońce itd., ale deszcz pada również w miejscach, gdzie teoretycznie przez cały rok jest gorąco. Coś od deszczu warto zabrać ze sobą, niż później przepłacać na miejscu – lepiej wydać te pieniądze na piwo niż na pelerynę 🙂

Jeśli już zamierzasz plażować to warto ochronić głowę, której przecież nie nasmarujesz kremem z filtrem – no chyba, że akurat jesteś łysy 🙂 Warto zatem pamiętać o nakryciu głowy – dużo miejsca w torbie nie zajmie.

Jeśli nastawiasz się na zwiedzanie, to spakuj wygodne obuwie – chodzenie po górskich szlakach w japonkach nie jest najlepszym pomysłem. Wiele biur podróży obiecuje w folderach, że na wymarzonych wakacjach dzień w dzień będzie 35 stopni. Gdyby było jednak inaczej warto mieć ze sobą coś ciepłego – z prognozami pogody różnie bywa.

#5 Przewodnik, słownik, książka

Jeśli poza wygrzewaniem się na plaży, lub przy basenie i popijaniem kolorowych drinków zamierzasz aktywnie spędzać czas nie zapomnij o przewodniku. Podręczny słownik przyda się natomiast w kontaktach z tubylcami, zwłaszcza w krajach, gdzie język angielski nie jest zbyt popularny. Nie wiem jak Ty, ale ja nie przepadam za leżeniem plackiem na plaży i nic nie robieniem. Wakacje to zatem idealny moment na nadrobienie zaległości w czytaniu książek, na które na co dzień zabrakło mi czasu.

książka na wakacjach - co warto zabrać

fot: pixbay.com (CC0 Public Domain)



#6 Leki

Zatrucie pokarmowe może naprawdę skutecznie pokrzyżować nasze wakacyjne plany. Warto zatem pamiętać o tym, by spakować podstawowe leki na dolegliwości żołądkowo – jelitowe. Przeziębienie latem? Niestety to możliwe – w apteczce dobrze zatem mieć lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, na katar no i oczywiście na gardło – najlepiej o działaniu przeciwzapalnym i odkażającym. Przydałoby się również coś od komarów, ukąszeń i oparzeń słonecznych – lepiej mieć to pod ręką, nawet jeśli po powrocie z urlopu okaże się, że nie było potrzebne.

#7 Obowiązkowe szczepienia

Jeśli planujesz wyjazd do krajów egzotycznych może się okazać, że potrzebne będą dodatkowe szczepienia. W chwili obecnej jedynym obowiązkowym szczepieniem na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze) – wymagane jest w przypadku podróży do Afryki i części krajów w Ameryce Południowej. Niektóre państwa wymagają jednak dodatkowych szczepień na podstawie własnego prawa wizowego. Zakres szczepień przed podróżą powinien zostać ustalony podczas specjalistycznej konsultacji lekarskiej. Najlepiej zgłosić się do lekarza na 4-8 tygodni przed wyjazdem. Dokładne informacje można uzyskać w najbliższym punkcie szczepień.

#8 Pakowanie

Zdecydowanie nie można zostawiać tego na ostatnią chwilę. Wprawdzie szczoteczkę, czy pastę do zębów i wiele innych rzeczy można kupić na miejscu, ale pakując się na hurrrra w ostatniej chwili istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że zapomnisz czegoś naprawdę ważnego (tak jak rodzice zapomnieli o Kevinie w filmie „Kevin sam w domu” :)). Ponadto jeśli lecisz samolotem pamiętaj, że bagaż ma określone wymiary i wagę – pakowanie za pięć dwunasta nie sprzyja kontrolowaniu choćby wagi bagażu. Na youtube jest kilka ciekawych filmików, które zdecydowanie usprawnią ten proces.


#9 Research przed wyjazdem i inne

Zapytałem kolegę, który sporo podróżuje o kilka tipów przed napisaniem tego tekstu. Jednym z nich było zaplanowanie podróży i zakup biletów (o ile to możliwe) będąc jeszcze w domu. Jeśli wiesz, że odwiedzisz konkretne muzeum, lub miejsce gdzie potrzebne są bilety, to sprawdź czy można je kupić online – to spore ułatwienie. Ja niestety odpuściłem wizytę w barcelońskiej katedrze Sagrada Familia, bo kolejki były gigantyczne, a nie bardzo uśmiechało mi się stanie kilkudziesięciu minut w 40 stopniowym upale.

Przed wyjazdem koniecznie sprawdź ostrzeżenia dla turystów na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i zapisz numery alarmowe do ambasady. Inną dość istotną (i przydatną) rzeczą może być sprawdzenie i zapisanie w telefonie lub na kartce kilku najbardziej potrzebnych zwrotów w języku kraju, do którego jedziesz. Jakie zwroty warto zapisać? Chodzi o tej najprostsze: gdzie jest toaleta, gdzie jest posterunek policji, gdzie jest polska ambasada, szpital, lub czy można wynająć pokój i tym podobne.

Co warto zabrać jadąc na zagraniczne wakacje

fot: atravellersparadise.com



#10 Waluta

Chociaż żyjemy w czasach, gdzie prawie wszędzie można płacić kartą, telefonem lub innymi metodami, które nie wymagają od nas posiadania w portfelu gotówki, to przed zagranicznym wyjazdem zdecydowanie warto wziąć ze sobą nieco pieniędzy. Gdzie można kupić walutę potrzebną na wyjazd? Oczywiście w bankach i kantorach, ale…. czy zastanawiałeś się kiedyś, ile tracimy na kupowaniu waluty w ten sposób? W banku, lub kantorze raczej nie dostaniemy specjalnych warunków. Na szczęście żyjemy w dobie Internetu, więc złotówki na inną walutę możemy wymienić online, bez potrzeby wychodzenia z domu. Jednym z najpopularniejszych serwisów na rynku jest serwis walutomat.pl, który działa na rynku już 6 lat i posiada licencję KNF na świadczenie usług płatniczych.

Walutomat - ile można oszczędzić?

źródło: walutomat.pl

Zaletą Walutomatu jest fakt, iż kursy nie są oparte na spredzie (różnica pomiędzy kursem sprzedaży a kursem kupna), a ustalają je użytkownicy. Serwis w prawdzie pobiera prowizję, ale jest to maksymalnie 0,2% wartości wymiany. Pamiętaj, że aby wymienić walutę w Walutomacie musisz posiadać dwa konta w swoim banku – jedno walutowe i tradycyjne złotówkowe.

Walutomat współpracuje ze wszystkimi bankami, a klienci niektórych z nich (Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, mBank, BZ WBK (również dawny Kredyt Bank), Deutsche Bank, ING Bank, Inteligo, Millennium Bank, PKO BP (również Nordea Bank), Pekao SA Pekao SA, Raiffeisen, T-Mobile Usługi Bankowe) mogą zrealizować przelew w trybie natychmiastowym – tak więc waluta trafi szybko na Twoje konto bankowe i możesz wypłacić gotówkę w banku lub płacić zagranicą kartą płatniczą wydana do konta.

Jak zatem działa Walutomat? Chyba najlepiej przedstawi to poniższe video:

Jeśli aktualnie planujesz wyjazd na wakacje, to Walutomat ma bardzo ciekawą ofertę, dzięki której zaoszczędzisz jeszcze więcej. Kliknij tutaj i odbierz 50% rabatu na pierwszą wymianę walut.

Ps. Od 22.06.2017 do 31.07.2017 Walutomat organizuje konkurs fotograficzny, którym do wygrania jest między innymi bon na wycieczkę o wartości 4000 PLN i mnóstwo innych nagród. Więcej o wakacyjnym konkursie przeczytasz tutaj.


Walutomat - promocja

Skomentuj