Namioty na miarę potrzeb - Zalajkowane.pl
Nowe!

Namioty na miarę potrzeb

Zostało Wam jeszcze trochę urlopu? To może na kemping? Kiedy kupujemy namiot, patrzymy zwykle na więcej niż tylko jego estetykę. Chcemy, żeby był łatwy i szybki do rozstawienia, odporny na deszcz, ale jednocześnie przewiewny, kiedy jest upalnie. No i przede wszystkim ma być lekki i nie zajmować dużo miejsca w bagażu. Starając się sprostać oczekiwaniom, projektanci wciąż głowią się i projektują nowe modele. Najciekawsze zebrano w książce „Mobitecture: Architecture on the Move” autorstwa Bebecci Roke. Autorka pokazała w niej najlepsze wzory architektury przenośnej. Poniżej przedstawiamy perełki.


#1 Bolt Half
Stworzony w roku 2015 przez projektanta przemysłowego Kama Jania, namiot Bolt Half zapewnia spokój podczas burzy. Posiada niestandardową konstrukcję – ramy posiadającą miedziany przewód, który skutecznie chroni jego mieszkańców przed skutkami uderzenia pioruna. Ponadto jest wodoodporny, mieści jedną, najwyżej dwie osoby i waży zaledwie 2 kilogramy.
namiot Bolt Half


#2 Umbrella Hous – namiot parasolowy
W 2008 r. japoński architekt Keno Kuma zamienił białe parasole w tymczasowe schronienie przed słońcem i deszczem. Kuma dodał zamki błyskawiczne do łączenia parasoli i użył kratownic oryginalnie w nie wbudowanych, aby podtrzymać konstrukcję. Ten ruchomy pawilon ma na celu zmianę indywidualnej ochrony zapewnianej przez parasol, na schronienie dla grupy osób.
Umbrella Hous – namiot parasolowy


#3 Habitent
Ten jednoosobowy namiot brytyjskiego artysty Lucy Orta wydaje się być czymś pomiędzy sztuką a protestem społecznym. Habitent przypomina wodoodporne poncho, wykonane z materiału zawierającego aluminium, podobnego do tego, które używane jest przez służby ratownicze podczas wypadków. Zwykła peleryna przekształca się szybko i łatwo w tymczasowy dom dla użytkownika.
namiot Habitent


#4 The Wedle (namiot klin)
To dwuczęściowy namiot, mający na celu zminimalizowanie czasu, który trzeba poświęcić na jego rozstawienie. Dwubiegunowy stelaż zbudowany jest tak naprawdę z jednej części, więc podczas nadmuchiwania podnosi cały namiot. Wszystko trwa zaledwie chwilę, tyle samo co składania namiotu.
The Wedle (namiot klin)


#5 Namiot solarny
To cudo zostało zaprezentowane specjalnie na festiwal muzyczny Glastonbury w Wielkiej Brytanii. Jego poszycie pokryte jest ruchomymi panelami słonecznymi, dzięki którym może gromadzić energię niezbędną do ładowania urządzeń elektronicznych. Na dodatek w nocy panele emitują światło, aby rozświetlić namiot. To tylko projekt koncepcyjny, wykonany specjalnie dla dostawcy telefonów komórkowych Orange, ale zyskał uznanie wśród jego użytkowników.
Namiot solarny


#6 Caterpillar – Namiot Gąsienica
Zaprojektowany przez holenderskiego artystę Lamberta Kampsa namiot nie jest przeznaczony na kempingi, ale do wyświetlania filmów. Nadmuchiwaną konstrukcję można ustawić w parkach i na innych otwartych przestrzeniach, aby pomieścić w nim nawet 30 osób, umieścić duży ekran na końcu rury i wyświetlić dowolny film. Namiot pozostaje chłodny nawet w upalne dni.
Caterpillar – Namiot Gąsienica


#7 Kamper kart – Wózkowy Kamper
Jeśli uważasz, że małe namioty są za małe, zwróć uwagę na Kamper Kart, który zajmuje tyle miejsca, ile zwykły kosz marketowy, ale może przekształcić się w „ciasny, ale własny”. Zaprojektowany przez Kevina Cyreno – artystę z Maine, rozkłada się przy pomocy korby, unosząc dach konstrukcji oraz wysuwając na boki łóżko, gotowe już po chwili do spoczynku.



źródło: mentalfloss.com

Skomentuj