Mountain Terrain Bike (MTB) - ekstremalne kolarstwo górskie!
Nowe!

Sport ekstremalny dla ludzi o mocnych nerwach i nogach.

MTB (Mountain Terrain Bike) to przyjęta już w Polsce potoczna nazwa kolarstwa górskiego. Sport ekstremalny dla ludzi o mocnych nerwach i oczywiście nogach. Połączenie szybkiej jazdy rowerem i górskich tras pełnych przeszkód to dla wielu kolarzy jedyny sposób na spędzanie wolnego czasu. Kiedy ktoś bystry wpadł na pomysł zamontowania w rowerze amortyzatora, zabawa nabrała większych możliwości, chociaż w tym przypadku należałoby powiedzieć wyższych. Zasadniczo jazda MTB to długi i trudny podjazd pod górę, podczas którego tracimy nadzieję na jakikolwiek koniec góry, żeby za chwilę rozpędzić się i wraz ze świstem wiatru omijać drzewa oraz wyskakujące nagle przeszkody. No i te wspaniałe krajobrazy…

mountain terrain bike

Nieprawdą jest, że jeździ się na rowerze górskim, bo brak pieniędzy na quada lub crossa. Rower górski na wysokiej klasy osprzęcie jest niewiele tańszy od spalinowych leśnych „pomykajków”. MTB wybiera się dla adrenaliny, przetestowania własnych możliwości a przede wszystkim dla wolności.

Od strony technicznej MTB dzielą się na dwa typy: pospolity hardtail oraz full (full suspension). Hardtail posiada tylko przedni amortyzator. Umożliwia to łatwiejszą jazdę na długich podjazdach. Sztywna konstrukcja jest uważna za bardziej „wydajną” na średniej trudności podjazdach. Hardtail jest również rowerem lżejszym od fulla, a jak to mówią kolarze- każdy gram się liczy. Full suspension to rower MTB posiadający amortyzator zarówno z przodu jak i z tyłu. Na technicznie trudnych i wyboistych zjazdach mamy odczuwalnie większy komfort niż posiadacz „sztywniaka”, a przyczepność roweru do ziemi jest niemalże jak akcyza – nigdy nie spada.

Jaka opcja jest w MTB lepsza? Polecamy przekonać się samemu. Zarówno hardtail jak i full mają swoich zwolenników i przeciwników. Ważne jest żeby mieć siły w nogach. Rower sam nie podjedzie pod górę.

Zakup przyzwoitego roweru do jazdy górskiej musi być dokładnie przemyślany. W pierwszej kolejności należy spojrzeć na ramę roweru, jego serce. Dobra rama jest bazą do modyfikacji osprzętu. Ceny rowerów, które nie rozpadają się przy pierwszej wywrotce (jest ich niemało) zaczynają się od 2 tysięcy złotych. I na rozpoczęcie przygody z kolarstwem górskim taki rower będzie więcej niż odpowiedni.

Jeśli już jeździcie, pamiętajcie, że wybierając się na rowerową eskapadę trzeba jeszcze wrócić używając tych samych nóg, które was zagnały daleko w górskie trasy. MTB jest trudnym sportem, ale dzięki treningowi i wytrwałości strome podjazdy i zjazdy będą wspaniałymi chwilami. Pamiętajcie, kaski i jeszcze raz kaski. Kask powinien wyrastać na głowie zaraz po wejściu na rower.

Do zobaczenia na trasie!

Skomentuj