Nowe!

Kosmetyki arystokracji, czyli ponadczasowe piękno “dobrze urodzonych”.

2 / 2

Nowożytność na opak

XV-wieczne odrodzenie w dziedzinie “sztuk i nauk”, nie dotyczyło niestety higieny osobistej. Paradoksalnie to biedniejsza część społeczeństwa częściej od elity, sięgała po środki czystości – głównie w postaci powszechnie dostępnej wody 🙂 Ówcześni arystokraci woleli używać rozmaitych perfum i nie widzieli konieczności zażywania kąpieli.

Jeśli już jesteśmy przy perfumach to nie można nie wspomnieć o olejku Neroli, który był składnikiem wielu perfum używanych w tamtym okresie. Nazwa “neroli” pochodzi od nazwy małego włoskiego miasteczka w pobliżu Rzymu i żyjącej w nim księżniczki, która pod koniec XVI wieku zaczęła używać zapachów w życiu codziennym. Pochodząca z Francji Anne Marie Orsini (Anna Maria de la Tremoille), była pierwszą osobą, która przedestylowała kwiat pomarańczy i wyprodukowała esencję z kwiatów. Anne Marie perfumowała ekstraktem z neroli swoją garderobę, oraz używała go do kąpieli. Zapach olejku tak spodobał się mieszkańcom, że wkrótce pachniało nim całe miasto.

Do końca XIX wieku wśród wyższych sfer panowała moda na peruki, puder i intensywną woń perfum, która miała tuszować niedostatek higieny.

Sytuacja zmieniła się w Renesansie, gdy powrócono do autentycznej naturalności i regularnych kąpieli. Kosmetyki odeszły na chwilę na dalszy plan, ale rozwój technologiczny szybko doprowadził do upowszechnienia syntetycznych środków, które ze względu na niską cenę stały się ogólnodostępne.

kosmetyki w renesansie

Współczesne upodobania elit

Na szczęście u współczesnych elit nie nastąpił zwrot podobny do tego, który miał miejsce w średniowieczu i dzisiejsi arystokraci raczej nie stronią od kąpieli. Utrzymane w niewielu miejscach na świecie monarchie są obecnie kojarzone ze stylem i klasą, choć trzeba przyznać, że różnie bywa. Kosmetyki stosowane przez dystyngowane damy cechuje przede wszystkim wysoka jakość. Elżbieta II i Kate Middleton korzystają z produktów tradycyjnych brytyjskich marek, które jednocześnie uchodzą za luksusowe. Kosmetyki współczesnej arystokracji składają się głównie z naturalnych składników, a w pałacu Buckingham od wieków można poczuć ten sam zapach, będący kompozycją woni białych róż, fiołków, kwiatów neroli, irysów i jaśminu.

kosmetyki królowej angielskiej

Foto. stylist.co.uk

2 komentarze

Skomentuj