Jak wyglądają szkoły w różnych krajach na świecie - Zalajkowane.pl
Nowe!

Jak wyglądają szkoły w różnych krajach na świecie

Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda nauka w innych krajach? Zapraszamy na krótką podróż po szkołach z różnych zakątków świata.

#1 Francja

Cztery dni szkoły w tygodniu dla dzieci w podstawówce

  • Czas trwania roku szkolnego: 11 miesięcy, ale… 4 dni w tygodniu!
  • Czas trwania nauki: 11 lat
  • Wiek uczniów: od 3/6 – do 15/17 roku życia
  • Praca domowa: pisemna zabroniona
  • Mundurki szkolne: brak
  • System ocen: 20-punktowy
  • Test wiedzy: praca weryfikacja, egzaminy
    • Rok szkolny
      Nauka rozpoczyna się we wrześniu, a kończy w lipcu. Aby uniknąć wakacyjnych korków, Francja podzielona jest na trzy strefy, w których wakacje rozpoczynają się w różnym czasie.

      Czas trwania tygodnia szkolnego zmienił się w ciągu ostatnich dziesięciu lat dwukrotnie. W roku 2008, zgodnie z dekretem byłego prezydenta Nikolasa Sarkozy’ego, dzieci musiały uczyć się przez sześć godzin w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek. Pozostałe dni były wolne od nauki. Dzięki reformie kolejnego prezydenta, Françoisa Hollande’a, dzieci zaczęły uczyć się trzy i pół godziny w środy i pięć i pół godziny w pozostałe dni, soboty i niedziele pozostały wolne. Ostatnio nastąpiła kolejna reforma oświaty – do roku 2018 gminy same decydują o długości tygodnia szkolnego, najważniejsze jest to, aby lekcje w tygodniu nie przekraczały 24 godzin nauki. Oprócz typowych zajęć szkolnych dzieci mają w ciągu dnia dwuipółgodzinną przerwę na lunch.



      Do szkoły w wieku 3 lat?
      Dzieci rozpoczynają naukę w szkole podstawowej w wieku 6 lat, ale wcześniej uczęszczają przez trzy lata do école maternelle – francuskiego przedszkola. Po podstawówce uczniowie przechodzą egzamin LHC. Średnia, która jest równa lub wyższa 9 gwarantuje promocję do liceum. Zresztą egzaminy weryfikacyjne prowadzone są począwszy od szkoły podstawowej.

      #2 Japonia

      Nauka = praca

      • Czas trwania roku szkolnego: 11 miesięcy, 6 dni w tygodniu
      • Czas trwania nauki: 10/12 lat
      • Wiek uczniów: 6-15/17 lat
      • Zadanie domowe: brak (w szkole podstawowej)
      • Mundurek szkolny: brak
      • System ocen: 100-punktowy
      • Sprawdzian wiedzy: egzaminy kilka razy w roku




      Rozpoczęcie roku szkolnego
      O ile w Polsce początek roku szkolnego kojarzony jest z żółto-czerwonymi liśćmi drzew, to w Japonii – z liśćmi wiśni, na wiosnę. Pierwszy dzwonek rozbrzmiewa tu na początku kwietnia, a ostatni – pod koniec marca. Dokładne terminy rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego ustalane są z roku na rok. Ale zanim uczniowie usiądą do swoich zajęć szkolnych, mają tylko jeden tydzień na odpoczynek!




      W szkole podstawowej mundurki są opcjonalne. Szkoły także same decydują o wyborze przedmiotów, zadawaniu prac domowych, egzaminach i mundurkach.

      Uczyć się, uczyć się, uczyć się!
      Japończycy uważani są za pracoholików. Dzieci od małego uczone są pracy i lekcje zaczynają się o 8:30 i trwają aż do wieczora. Większość dzieci kontynuuje naukę po szkole podstawowej. Tydzień szkolny trwa 6 dni, ale za normalne uważa się angażowanie w życie szkoły także w niedziele.

      W Japonii powszechne jest mniemanie, że uczęszczanie cały rok do szkoły i odrabianie prac domowych nie gwarantuje zdania egzaminu i promocji do następnej klasy. Egzaminy zaliczeniowe dzieci zdają nie tylko na koniec każdego roku szkolnego, ale również w środku pierwszego i drugiegoo trymestru. Dzieci idą do szkoły rano, spędzają w niej cały dzień, po czym wracają do domu późno w nocy.

      #3 Australia

      Dwa obowiązkowe przedmioty

      • Czas trwania roku szkolnego: 11 miesięcy/5 dni w tygodniu
      • Czas trwania nauki: 12 lat
      • Wiek uczniów: 5-17 lat
      • Praca domowa: brak
      • Mundurek szkolny: tak
      • System ocen: 100-punktowy
      • Sprawdzian wiedzy: testy, pisanie esejów i raportów; ocena wysyłana pocztą dwa razy w roku; począwszy od trzeciej klasy przystępowanie do egzaminu, raz na dwa lata




      Rok szkolny
      Nowy rok szkolny rozpoczyna się niedługo po Sylwestrze – na początku lutego, a kończy z nadejściem grudnia. Uczniowie mają też 10-dniowe przerwy między semestrami. Lekcje rozpoczynają się 8:30, a kończą o 15:00. W Australii jest dość łatwo znaleźć pracę z podobnym harmonogramem, dlatego takie rozłożenie lekcji jest wygodne dla matek albo ojców zajmujących się małymi dziećmi.




      Do 13 roku życia chłopcy noszą szorty, później spodnie. Ponadto do szkoły należy zakładać żakiety lub swetry, ale niemalże we wszystkich placówkach uczniowie noszą również kapelusze!

      Dwa przedmioty obowiązkowe
      Aż do 7 klasy dzieci uczone są wszystkich przedmiotów przez jednego lub dwóch nauczycieli. Kształcenie odbywa się w atmosferze przyjaznej dzieciom – mogą one siedzieć w ławkach, mogą poruszać się po klasie albo nawet siedzieć na podłodze. Od 8 do 10 klasy nauczycieli przedmiotów przybywa. Dzieci uczą się obowiązkowo matematyki i angielskiego, a inne przedmioty mogą wybierać sami. W liceum, w klasach 11 i 12 następuje podział na grupy pod względem poziomu nauki.

      #4 Tajwan

      • Czas trwania roku akademickiego: 10 miesięcy, 5 dni w tygodniu
      • Czas trwania nauki: 9-12 lat
      • Wiek uczniów: 6-15/18 lat
      • Zadanie domowe: tak
      • Mundurek szkolny: Tak
      • System ocen: 100-punktowy
      • Sprawdzian wiedzy: egzaminy testowe




      Najpierw porządki
      Każdego ranka, tajwański uczeń, o godz. 7:30 rozpoczyna dzień od sprzątania szkoły. Czystość musi być nienaganna. Przez cały rok trwa rywalizacja, jeśli chodzi o czystość w klasach. Lekcje zaczynają się o 8:30, ale jeśli klasa nie jest dostatecznie wysprzątana, nauka musi poczekać. Lekcje trwają do 16:30, a w ciągu całego dnia jest kilka 10-minutowych przerw i jedna, półgodzinna przerwa na obiad.



      W ostatnich latach niektóre szkoły podjęły program rozpoczynania zajęć szkolnych godzinę później. Zwolennicy reformy uważają, że pozwoli to dzieciom lepiej się wyspać. Przeciwnicy z kolei uważają, że nie będą oni mieli wystarczająco dużo czasu na bycie w społeczności, zabawę z kolegami.

      Reforma edukacyjna
      W 2018 roku planowana jest reforma edukacyjnej w wyższych klasach. Według niej, dzieci będą mogły same wybrać większość przedmiotów i uczyć się tych, które są zgodne z ich zainteresowaniami.

      Niedawne zmiany zakazują nauczycielom zadawania prac domowych na święta. Rząd zdecydował, że dzieci powinny mieć więcej czasu na odpoczynek. Ale dyscyplina w szkołach jest ściśle przestrzegana. Każda placówka ma swój własny mundurek. Ci, którzy go nie noszą, zostają ukarani, na przykład pozalekcyjnym sprzątaniem. Chociaż trudno wyobrazić sobie, że może być jeszcze bardziej czysto! Nawiasem mówiąc, wg rankingu edukacyjnego PISA, szkoły w stolicy prowincji Taipei wypadają ze swoimi osiągnięciami najlepiej na świecie!

      #5 Finlandia

      Nauczanie o zjawiskach, a nie przedmioty

      • Czas trwania roku szkolnego: 10 miesięcy, 5 dni w tygodniu
      • Czas trwania nauki: 9 lat
      • Wiek uczniów: 7-16 lat
      • Praca domowa: rzadko
      • Mundurki szkolne: brak
      • System ocena: 10 punktów
      • Sprawdzian wiedzy: egzaminy sprawdzające, oceny wiedzy – od 4 klasy




      Brak egzaminów
      W szkołach w Finlandii, od rozpoczęcia nauki w wieku 7 lat, aż do 16-go roku życia nie ocenia się postępów uczniów w nauce. Nauczyciele nie zadają w tym czasie prac domowych. Szkoła stara się w tych latach przygotować uczniów do nauki później oraz znalezienie ich prawdziwych pasji.

      Praca nauczyciela w Finlandii to prestiż. Jest to drugi zawód, po zawodzie lekarza, najbardziej pożądany w tym kraju, a uczelnie pedagogiczne są najbardziej oblegane przez młodych ludzi.

      Naprawdę darmowa edukacja
      Niemal wszystkie szkoły są instytucjami państwowymi. Ale nawet w prywatnych uczniowie nie płacą czesnego za naukę, ponieważ i tak państwo finansuje wszystkie koszty związane z wczesną edukacją. Udzielanie płatnych korepetycji jest zakazane, więc uczniowie otrzymują, jeśli jest taka potrzeba, pomoc w nauce w ramach zajęć szkolnych. Także transport i posiłki w szkole są za darmo.




      Rok szkolny w Finlandii jest podobny do naszego. Rozpoczyna się w połowie sierpnia i trwa do końca maja. Integralną częścią nauki jest zabawa.

      Fińskie szkoły najlepsze na świecie!
      W fińskich szkołach nie ma podziału na uczniów zdolnych i słabych. Wszyscy, bez względu na umiejętności uczą się w grupach 16-osobowych. Różnice między poziomem wiedzy najsilniejszych i najsłabszych uczniów są tutaj najmniejsze na świecie. Indywidualny tok nauczania zaczyna się na poziomie szkoły średniej, w wieku 16 lat. Od tego momentu uczniowie sami wybierają przedmioty, zgodnie z ich zainteresowaniami.

      Fińskie szkoły osiągnęły szczyty międzynarodowych rankingów systemów edukacji. 66% fińskich uczniów idzie na studia, a dyplom wyższej uczelni uzyskuje aż 93% studentów.

      źródło: moya-planeta.ru; forsal.pl

    Skomentuj