Europejskie osy tworzą papierowe dzieła sztuki
Nowe!

Europejskie osy tworzą papierowe dzieła sztuki

Mattia Menchetti – student wydziału biologii jednego z włoskich uniwersytetów, pomógł osom zmienić swoje gniazda w prawdziwe dzieła sztuki, karmiąc je kolorowym papierem.

Mattia Menchetti

Foto. booooooom.com

Swój eksperyment z kolonią os, entuzjasta przeprowadził w domowych warunkach. Mattia zaczął karmić podopiecznych drobno pociętymi kawałkami żółtego papieru. Wyniki były lepsze od najśmielszych założeń, więc student rozpoczął stopniowe dodawanie do pokarmu papierowych okruchów innych kolorów i odcieni. Gniazda, które eksperymentalne owady wybudowały w ciągu kilku dni, miały jaskrawe psychodeliczne zabarwienie.

kolorowe gniazda os

Foto. booooooom.com

W celu stworzenia miejsca do hodowania larw, osy tego rodzaju dokładnie przeżuwają włókna drewna, mocząc je śliną, która jest jedynym w swoim rodzaju wodoodpornym klejem naturalnego pochodzenia.

W ten sposób architektoniczne arcydzieła os, dzięki swojemu unikalnemu chemicznemu składowi płynu, wykorzystywanego w czasie budowy, są dokładnie chronione przed deszczem, śniegiem i innymi zjawiskami atmosferycznymi. W ślinie tego podgatunku osowatych mieszczą się hydrofobowe związki proteinowe, które tworzą nieprzepuszczający wody papier.

Menchetti10

Foto. booooooom.com

Menchetti12

Foto. booooooom.com

Kolorowe gniazda os z papieru

Foto. booooooom.com

W zeszłym roku zespół amerykańskich naukowców z NASA i uniwersytetu Stanford, przystąpił do tworzenia bezzałogowego statku powietrznego, do którego produkcji wykorzystywano, wyłącznie składniki szybko poddające się rozkładowi. W warunkach laboratoryjnych syntezowano proteiny znalezione w ślinie pszczół papierowych, co sprawiło, że maszyna była wodoszczelna.

Również warto zaznaczyć, że ludzie już nie po raz pierwszy wnoszą swoje zmiany do aktywności życiowej owadów. W ten sposób, w 2012 roku francuscy pszczelarze doznali szoku, kiedy zobaczyli, że pszczoły przynoszą do ula miód niebieskiego i zielonego koloru. Okazało się, że słodkie substancje pochodzą z kolorowych opakowań przeterminowanych cukierków, które przewieziono na pobliskie wysypisko.

Skomentuj