Dziwy natury - niesamowite miejsca na Ziemi - Zalajkowane.pl
Nowe!

Dziwy natury – niesamowite miejsca na Ziemi

Natura jest piękna i niesamowita. Tworzy cuda, w które czasem ciężko uwierzyć. Na co dzień spotykamy rzeczy, które nas zadziwiają, tak jak te poniżej.

10. Krwawy wodospad na Antarktydzie.

Lodowiec Taylor znajdujący się we wschodniej części mroźnego kontynentu ma niezwykłą właściwość – wodospady, które pojawiają się na jego powierzchni przybierają kolor szkarłatu. Zjawisko po raz pierwszy zaobserwowano na początku XX w., w 1911 r. Eksperci sądzili, że przyczyną nienaturalnego koloru wody są algi, jednak ta teoria dość szybko została obalona. Krwawy wodospad zawdzięcza swoją barwę mocno zasolonej i bogatą w żelazo wodzie o małej zawartości tlenu pochodzącej z pobliskiego jeziora, uwięzionego pod warstwą lodu od ponad miliona lat.

Krwawy wodospad na Antarktydzie

fot: uk.businessinsider.com



9. Tęczowe eukaliptusy na Hawajach.

Eukaliptus tęczowy (łac. eucalyptus deglupta) jest gatunkiem występującym na Filipinach i Nowej Gwinei. Unikalna wielokolorowa kora jest najbardziej charakterystyczną cechą tego drzewa. Drzewo zrzuca fragmenty kory ukazując jasną zieleń, która z czasem ciemnieje i przechodzi w odcienie niebieskiego, fioletu, pomarańczy i bordo.

Tęczowy Eukaliptus

fot: tumblr.com

Tęczowy Eukaliptus

fot: medioambiente.org



8. The Wave (fala) w Arizonie.

The Wave to formacja skalna znajdująca się w rezerwacie Paria Canyon na północy stanu Arizona. Przyciąga do siebie wielu turystów i fotografów, którzy są urzeczeni tym wyjątkowym widokiem.

190 milionów lat temu pustynne wydmy zaczęły zmieniać się w skały, a deszcz i wiatr wyrzeźbiły je tak, że powierzchnia skały wygląda jakby falowała. Delikatne piaskowe formacje układają się w tęczowe barwy. Aby je chronić wprowadzono ograniczenia dla turystów – dziennie ten cud natury zobaczyć może tylko 20 osób.

The Wave w Arizonie

fot: screen z youtube



7. Błyszczące wybrzeże Malediwów.

Błyszczące drobinki światła wyglądają, jakby odbijały świecące od nich gwiazdy. Świecąca na niebieska woda jest efektem wytwarzania w wodzie fitoplanktonu.

Błyszczące wybrzeże Malediwów

fot: dailymail.co.uk



6. Snopy światła nad Moscow (miasto w stanie Idaho, USA)

To zjawisko spowodowane jest odbijaniem się światła w kryształkach lodu znajdujących się w powietrzu. Spowodować to może światło słoneczne, księżycowe lub ze zwyczajnej lampy ulicznej.

Snopy Światła - zjawisko atosferyczne

fot: media.mnn.com



5. Lustrzane pustynie solne w Boliwii.

Niesamowite miejsce, w którym niebo zlewa się z ziemią i tworzy marzycielski krajobraz. Salar de Uyuni ma ponad 10000 km kwadratowych i jest największym solniskiem na świecie, pozostałością po wyschniętym słonym jeziorze. Jego powierzchnia jest tak gładka, że działa niemalże jak lustro.

solnisko Salar de Uyuni

for: Alamy



4. Cenote, podziemne źródło w Meksyku.

Natura tworzy cuda, w które ciężko uwierzyć, jednym z nich jest to podziemne źródło. Znane jako Cenote, jest naturalną dziurą, czy też zapadliskiem powstałym w wyniku osunięcia się piaskowca, które odsłoniło ukrytą pod nim wodę.

Cenote Ik Kil

fot: tuulavintage.com



3. Brudna burza.

Tak zwana brudna burza, czy też burza w chmurze wulkanicznej. Tworzą ją wyładowania atmosferyczne spowodowane zderzaniem się ze sobą fragmentów skał, pyłu i lodu wyrzucanych przez wulkan.

Brudna burza

fot: Martin Rietze



2. Widmowe drzewa w Pakistanie.

Przyciągające uwagę zjawisko jest efektem ubocznym powodzi zalewających pewne obszary Pakistanu. Miliony pająków wspinają się na drzewa, żeby uciec przed wznoszącą się wodą, ozdabiając je sieciami. Woda utrzymuje się tak długo, że drzewa zostają w całości owinięte kokonami.

Widmowe drzewa w Pakistanie

fot: Russell Watkins



1. Podwodny las w Kazachstanie.

Zatopiony las jest częścią 400 metrowego jeziora Kaindy w kazachstańskiej części gór Tienszan, 129 km od Ałmat. Jezioro powstało w wyniku ogromnego osuwiska piaskowca spowodowanego trzęsieniem ziemi w 1911 roku.

Kajyngdy – jezioro w południowo-wschodnim Kazachstanie

fot: sickchirpse.com



Zobacz też: 8 niesamowitych i bardzo rzadkich zjawisk atmosferycznych

pioruny w Wenezueli


za: wonderslist.com

2 komentarze

Skomentuj