Nowe!

Ciekawostki o Słowenii

Słowenia — jedno z najpiękniejszych europejskich państw, popularne zarówno wśród turystów, jak i imigrantów, którzy szukają lepszego życia. Wyprzedzająca resztę krajów Europy Wschodniej jeśli chodzi o poziom życia, Słowenia jest świetną opcją do wyboru miejsca zamieszkania. W tym kraju stawia się na ekologię, dzięki której zachowano wspaniałe dzieła natury, a wskaźniki indeksu szczęścia obywateli i długość życia są bardzo wysokie. Przygotowałem kilka ciekawostek o tym kraju.

Słowenia

Foto. billionnews.ru
#1
Główną atrakcją Mariboru jest Dom Starego Pnącza. Obok niego rośnie najstarsze pnącze winogronowe na Ziemi, które liczy ponad 400 lat. Niedawno ten wynik został wpisany do księgi rekordów Guinnessa!
Pnącze nadal daje około 55 kilogramów czerwonych winogron rocznie. Później wytwarza się z niego wykwintne wino!

Dom Starego Pnącza

Foto. billionnews.ru
#2
Do dowolnego punktu kraju można bardzo wygodnie dostać się pociągiem, ponieważ słoweńska sieć kolejowa jest bardzo rozbudowana.


#3
W Słowenii został odnaleziony najstarszy instrument muzyczny na świecie — piszczałka z kości.

Najstarszy flet Słowenia.

Foto. billionnews.ru
#4
Słowenia jest jedynym na świecie państwem, którego nazwa zawiera słowo „miłość“: Slovenia.


#5
50% kraju zajmują lasy, sprawiając, że Słowenia to jedno z najbardziej zielonych państw na świecie a do tego ten mały kraj pomieścił aż około 7000 jaskiń!


#6
Językiem urzędowym jest słoweński, częściowo przypominający starosłowiański. Wiele osób mówi w języku angielskim, po niemiecku (w okolicach Alp) i po włosku (na wybrzeżu). Język słoweński jest uważany za jeden z najbardziej archaicznych języków świata, w którym, wraz z liczbą mnogą i pojedynczą, pozostała liczba podwójna. W tym języku również jest największa liczba dialektów (48) w przeliczeniu na ilość nośników języka.


#7
Na terenie Słowenii znajduje się ponad dwieście sześćdziesiąt wodospadów.
Słowenia wodospad


#8
Jedynym w kraju parkiem narodowym jest Triglav — najstarszy w całej Europie.

triglav park narodowy

Foto. billionnews.ru
#9
Słowenia graniczy z Austrią, Włochami, Węgrami i Chorwacją.
Słowenia mapa


#10
Populacja Słowenii liczy 2 miliony osób. Stolicą jest Lublana, w której zamieszkuje poniżej 270 tys. osób, czyli mniej więcej siedem razy mniej od Warszawy. Narodową walutą Słowenii jest euro.


#11
W tym kraju nie ma korków! Droga samochodem z Lublany nad morze zajmuje około godziny.


#12
Chcecie zamieszkać w więzieniu? To nie jest żart. Możecie opłacić pobyt w pomieszczeniach schroniska „Celica“, które przypominają więzienne cele.
Celica Lublana

Foto. billionnews.ru
#13
Najstarszy hotel Słowenii znajduje się na wyspie Bled i nazywa się „Hotel Golf“ (1937).
Hotel Golf Słowenia


#14
Najpopularniejsza jaskinia w Europie — Jaskinia Postojna, znajduje się w Słowenii. Dysponuje siecią składającą się z dwudziestu kilometrów przejść, komór i jaskiń.
Jaskinia Postojna

Foto. billionnews.ru
#15
Stadnina Lipica jest znana z tego, że od 1580 roku prowadzona jest tam hodowla szczególnie szlachetnej rasy koni — lipicjanów. Te konie dostarcza się do królewskich dworków całej Europy.
Stadnina Lipica

Foto visitslovenia.pl
#16
W 2004 roku słoweński podróżnik Mateusz Lenarczycz został pierwszą na świecie osobą, która obleciała dookoła kulę ziemską za pomocą ultralekkiego samolotu (284 kg). Dokonał tego bez dodatkowego wsparcia w powietrzu i drugiego pilota. W tym samym roku ustanowił on rekord świata prędkości dla ultralekkich samolotów w kategorii do 500 kg.
Mateusz Lenarczycz

Foto. billionnews.ru
#17
Słowenia to bardzo mały kraj i w związku z tym sami Słoweńcy mają na ten temat kilka “śmiesznych” powiedzeń:
– Kiedy w Lublanie ktoś kichnie, w Mariborze ludzie otwierają parasole.
– Aby romantyczny spacer wzdłuż słoweńskiego wybrzeża trwał wystarczająco długo, trzeba zawracać przynajmniej 10 razy.
– Podczas konkursu skoków w Planicy skoczkowie muszą mieć ze sobą paszporty, na wypadek gdyby przelecieli przez granicę. 🙂

Skomentuj