9 niesamowitych rekordów świata ustanowionych przez zwykłych ludzi - Zalajkowane.pl
Nowe!

9 niesamowitych rekordów świata ustanowionych przez zwykłych ludzi

1. Kobieta, która zwiedziła cały świat!

Cassandra de Pekol (pisaliśmy o niej tutaj) – 27-letnia miłośniczka podróży dopięła swego. Niedawno zakończyła się jej niesamowita przygoda trwająca 18 miesięcy i 26 dni. W tym czasie odwiedziła wszystkie kraje świata (193) oraz 3 tzw. quasi-państwa (Kosowo, Palestyna, Tajwan – pomimo braku uznania na arenie międzynarodowej lub z minimalnym uznaniem de facto są niepodległymi państwami). Tym samym Cassandra stała się pierwszą w historii kobietą, która odwiedziła wszystkie kraje na świecie!

Cassandra De Pecol

Cassandra De Pecol fot: Instagram



2. Nastolatka z najwyższym IQ

Kashmea Wahi zostało oficjalnie wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako nastolatka z najwyższym IQ. Chociaż Kashmea nigdy nie miała problemów z nauką, a dodatkowo jest utalentowaną szachistką chciała coś udowodnić swoim bardzo wymagającym rodzicom. Nastolatka zdecydowała się wykonać test Mensy, który bada iloraz inteligencji. Wynik testu zaskoczył rodziców, członków londyńskiej Mensy oraz samą zainteresowaną – okazało się, że w teście Kashmea zdobyła aż 162 punkty. IQ powyżej przeciętnej zaczyna się około 110 punktów, a punktacja powyżej 140 charakteryzuje zazwyczaj ludzi genialnych i wybitnych. IQ na poziomie 162 punktów mogą pochwalić się między innymi Stephen Hawking i Albert Einstein!

Kashmea Wahi

fot: novate.ru



3. Najwięcej rekordów Guinnessa

Urodzony w 1954 roku nowojorczyk Ashrita Furman postanowił zostać rekordzistą Guinnessa jako osoba mająca na swoim koncie… najwięcej rekordów Guinnessa. Obecnie Ashrita ma ponad 600 przeróżnych rekordów (w tym 200 wciąż niepobitych), a pierwszy z nich pobił w wieku 25 lat, gdy zrobił 27 000 pajacyków. Podczas swojej kariery odwiedził około 30 różnych państw na 7 różnych kontynentach. Wybrane rekordy Amerykanina to:
• Najdłuższe balansowanie na piłce do ćwiczeń (2 godziny, 16 minut i 2 sekundy). Rekord pobił w słynnym Stonehenge
• Najdłuższe podwodne żonglowanie 3 obiektami (godzina, 19 minut i 58 sekund)
• W 2007 roku Furman ustanowił rekord w podwodnym kręceniu hula-hop. Robił to przez 2 minuty i 38 sekund.
• W maju 2010 w Budapeszcie Furman pobił rekord świata w łapaniu jajek rzucanych z odległości 5 metrów. W minutę udało mu się chwycić (i oczywiście nie stłuc) aż 76
• Najdłuższe balansowanie piłką na paletce ping-pongowej – 4 godziny, 39 minut i 52 sekundy

Ashrita Furman

fot: wikipedia.org



4. Najszybsze czytanie książek

Według badań 63 % Polaków nie przeczytało w ostatnim roku ani jednej książki, a statystyczny Kowalski czyta zaledwie jedną książkę rocznie! Wyobraźcie sobie, że rekordzista Guinnessa, Amerykanin Kim Peek nie tylko mnóstwo czytał, ale znał na pamięć 12 000 książek!!. Chociaż u Kima stwierdzono zaburzenia rozwoju, posiadał on ponadprzeciętne umiejętności – czytał dwie strony jednocześnie, jedną jednym okiem, a drugą drugim i zapamiętywał wszystko. Co więcej Kim był w stanie wymienić nazwy wszystkich miast i autostrad przechodzących przez każde amerykańskie miasto. Ponadto znał wszystkie numery kierunkowe, kody pocztowe oraz przypisane do nich sieci telekomunikacyjne i telewizyjne. To jednak nie wszystko, gdyż Kim Peek znał historię każdego kraju, każdego władcy, jego daty panowania oraz małżonka. Na podstawie podanej daty urodzenia, w ciągu kilku sekund obliczał dzień tygodnia, w którym dana osoba skończy 65 lat. Rozpoznawał ze słuchu większość utworów muzycznych, podając jednocześnie datę i miejsce ich powstania oraz datę urodzenia i śmierci kompozytora. Ten rekordzista Guinnessa był pierwowzorem postaci Raymonda Babbita, którego Dustin Hoffman zagrał w filmie Rain Man.

Kim Peek

Po lewej Kim Peek. Po prawej Dustin Hoffman w filmie Rain Man. Fot: downtherabbithole.blox.pl



5. Pierwszy samotny rejs dookoła świata

Urodzony w 1844 roku Joshua Slocum od 12 roku życia zarabiał jako pomocnik rybaków. W wieku 16 lat Joshua zaciągnął się na statek, a już 9 lat później dowodził już własnym. Co ciekawe chociaż całe życie spędzał na morzu, to nigdy nie nauczył się pływać. Slocum zapisał się w historii jako pierwszy człowiek, który odbył samotny rejs dookoła świata. Dokonał tego wyruszając 24 kwietnia 1895 roku z Bostonu – powrócił trzy lata później, 27 czerwca 1898 roku przybijając do Newport w stanie Rhode Island. Rejs podczas którego pokonał odległość 74 000 kilometrów opisał w książce „Sailing Alone Around the World” (w Polsce wydawana w tłumaczeniu Ludwika Szwykowskiego pod tytułem „Sam jeden żaglowcem naokoło świata”). 11 lat po swoim niesamowitym wyczynie żeglarz wypłyną w rejs z rzeki Orinoko w kierunku Morza Karaibskiego. Podczas tego rejsu zaginął – według jednej z teorii w jego jacht mógł uderzyć parowiec, lub wieloryb. Ciała nigdy nie znaleziono, a w 1924 roku Joshua Slocum został uznany za zmarłego.

Joshua Slocum rekord Guinnessa

Po lewej Spray – jacht na którym Joshua Slocum odbył pierwszy samotny rejs dookoła świata (fot: slocumspraysociety.asn.au). Po prawej Joshua Slocum (fot: mapstor.com)



6. Pierwszy samotny lot dookoła świata

Wiley Post (a w zasadzie Wiley Hardeman Post) urodził się w 1898 roku w Van Zandt County, w Tekasie. Jako pierwszy człowiek w historii dokonał samotnego przelotu dookoła świata. W swoją podróż wystartował 22 lipca 1933 roku i przeleciał 25 099 kilometrów w 7 dni, 18 godzin i 45 minut. Post zginął 15 sierpnia 1935 roku w katastrofie lotniczej na Alasce.

Wiley Post rekord Guinnessa

fot: taylorempireairways.com



7. Znajomość największej ilości języków

Emil Krebs – rekordzista Guinnessa znał biegle 68 języków ze 120, które studiował przez całe życie. W wieku 7 lat znalazł starą gazetę, która była wydana w nieznanym mu języku. Szkolny nauczyciel powiedział mu, że gazeta pochodzi z Francji i dla żartu wręczył mu słownik francusko-niemiecki, który ten… opanował w kilka miesięcy. Już w gimnazjum Krebs uczył się francuskiego, łaciny, greki i hebrajskiego. W 1887 roku, gdy zdawał maturę władał biegle 12 językami. Po zdaniu państwowego egzaminu z prawa zameldował się do służby dyplomatycznej i wyruszył na Daleki Wschód, gdzie otrzymał posadę tłumacza w niemieckim poselstwie w Pekinie. Podczas pobytu w Azji Krebs nadal uczył się języków obcych, a Chińczycy nazywali go chodzącym słownikiem.

W 1917 roku po zamknięciu niemieckiej ambasady Krebs podjął pracę w agencji informacyjnej w urzędzie spraw zagranicznych. Co ciekawe pracownicy tej agencji otrzymywali dodatek finansowy za znajomość języków obcych. Emil Krebs podał, że zna 60 języków, lecz początkowo nikt mu nie wierzył i uzdolniony poliglota uważany był za oszusta – dopiero po udowodnieniu swoich zdolności otrzymał zaległe pieniądze. Emil Krebs zmarł 31 marca 1930 roku znając 68 języków, a jego mózg został przekazany do berlińskiego Instytutu Badań nad Mózgiem. Przed śmiercią Krebs pracował nad metodą nauki języków obcych, która polegała na powtarzaniu słów w określonych przedziałach czasowych. Chociaż nie udało mu się dokończyć prac, jego metoda stała się podstawą do stworzenia metody nauki języków, z której korzystają dyplomaci oraz agenci wywiadu. Do dziś metoda Krebsa stosowana jest w niektórych szkołach językowych.

Emil Krebs

fot: ueberflieger.qoalu.com



8. Najmłodsza osoba, która wspięła się na koronę Ziemi

24 grudnia 2011 roku 15-letni wówczas Jordan Romero wraz z zespołem i rodzicami wszedł na najwyższy szczyt Antarktydy Mount Vinson (4892 m). Dzięki temu Jordan został najmłodszym człowiekiem, który zdobył Koronę Ziemi – wcześniej młody alpinista zdobył:
• Kwiecień 2006 – Kilimandżaro – w wieku 10 lat
• Lipiec 2007 – Elbrus (5642 m) – w wieku 11 lat
• Grudzień 2007 – Aconcagua (6962 m) – j/w
• Czerwiec 2008 – Mt McKinley (Denali, 6194 m) – jako 12 latek
• Wrzesień 2009 – Piramida Carstensza (4884 m) – jako 13 latek
• May 2010 – Mt Everest (8848 m) – jako 14 latek
• Grudzień 2011 – Mt Vinson (4892 m) – jako 15 latek

Jordan Romero rekord Guinnessa

Fot: youtube



9. Największa liczba stopni uniwersyteckich

Luciano Baietti to emerytowany dyrektor szkoły z Valletri we Włoszech. Po raz pierwszy trafił do księgi Rekordów Guinnessa w 2002 roku, po uzyskaniu ósmego stopnia naukowego. Dziś Luciano ma 15 tytułów licencjackich i magisterskich (a jest na dobrej drodze, by zdobyć kolejny). W dzisiejszych czasach ukończenie licencjatu lub magistra nie wydaje się ogromnym wyzwaniem, ale 15 robi wrażenie, prawda? Jak tego dokonał? Otóż Luciano wstaje o 3 w nocy (gdy wszyscy inny smacznie śpią) i studiuje. Twierdzi, że nauka pomaga mu utrzymać umysł w dobrej kondycji, a każdy ze skończonych kierunków pomógł mu poszerzyć wiedzę na temat otaczającego go świata. W wywiadach stwierdził, że wpis w księdze rekordów to tylko miły dodatek. Włoski rekordzista ma na swoim koncie między innymi: prawo, literaturę, nauki polityczne i filozofię, socjologię, a także wychowanie fizyczne. „Za każdym razem stawiam sobie nowe wyzwanie, aby zobaczyć, gdzie są granice mojego ciała i mózgu” dodał Luciano.

Luciano Baietti

Luciano Baietti – for: Gettyimages




za novate.ru

Skomentuj