Nowe!

6 niezwykłych faktów na temat Piramidy Cheopsa, które wciąż nas zdumiewają

2 / 2

4. Wielka Piramida lśniła jak gwiazda.

W krótkim filmie nakręconym przez Smithsonian Channel, egiptolog z Harvardu – Jacquelyn Williamson – opisuje szczegóły w jaki sposób rzemieślnicy rzeźbili i wykańczali ogromne bloki wapienne. Te skośne bloki o płaskich wierzchołkach, były głównie używane do frontowych ścian piramidy i, czego dowiadujemy się z filmu, ich powierzchnia była polerowana do perfekcji wieloma materiałami ściernymi, takimi jak piaskowiec, cegła i drobny piasek – w procesie, który wymagał nie tylko czasu i wysiłku, ale także zaawansowanych umiejętności rzemieślniczych.
Efekt końcowy takiego polerowania dawał nieskazitelnie gładkie powierzchnie, które były niesamowicie błyszczące. Biorąc pod uwagę, że w tamtym okresie nie było problemów z zanieczyszczeniem powietrza i smogiem, Wielka Piramida musiała być tworem iście nie z tego świata ze swoją gładką jak szkło, błyszczącą w słońcu powierzchnią. Starożytni Egipcjanie określili ją, dosyć poetycko, jako “Ikhet”, co oznacza “Cudowne światło”.

WiIelka Piramida Cheopsa

Foto. Budowle.pl

5. Najstarsza na świecie, nienaruszona łódź odnaleziona wewnątrz piramidy.

Morska aparatura, to prawdopodobnie ostatnia rzecz, której można spodziewać się oglądając piramidy w Gizie. Jednakże w 1954 roku archeolodzy natknęli się u stóp budowli, na 47 metrową łódź wykonaną z cedru libańskiego. Dziś znana jako Statek Cheopsa, wypakowana była dobrami na drogę w zaświaty. Jest to barka solarna, w której dusza zmarłego faraona miała podróżować po nieboskłonie wraz z bogiem Ra.

W kompleksie piramid odnaleziono jeszcze inne łodzie, które prawdopodobnie służyły w tym samym celu. Jednakże Statek Cheopsa pozostaje najstarszym i największym odkryciem, ze swoją ogromną powierzchnią 265 metrów kwadratowych. Faktycznie jest to najstarsza na świecie, nienaruszona łódź, wystawiana dzisiaj w muzeum w Gizie.

Statek Cheopsa

Foto. ucntn.umk.pl

6. “Czerwony Sfinks i jego mistycyzm.

Wielki Sfinks może wydawać się niewielki w porównaniu do piramid, ale ten wapienny okaz z ludzką głową i lwim ciałem, nadal pozostaje największą na świecie monolityczną statuą, a także najstarszą na świecie rzeźbą. Mierzy 80 metrów długości, 18 metrów szerokości i 22 metry wysokości. Historycy nadal nie są pewni, kto go stworzył. Przypuszczenia dotyczą między innymi jego syna Chefrena (co jest oficjalnym przypuszczeniem egiptologów), samego Cheopsa oraz Dżedefre, który był przyrodnim bratem Chefrena. Kolejną niewyjaśnioną kwestią jest samo przeznaczenie Sfinksa.

Większość archeologów przypuszcza, że przód Sfinksa był niegdyś otynkowany i pomalowany na ciemno-czerwony odcień. Jako ciekawostkę, można dodać, że między łapami Sfinksa znajduje się stela (granitowa płyta), która jest aktem dziękczynnym faraona Totmesa IV za objęcie władzy. Faraon odpoczywając u stóp posągu miał sen, w którym bóg obiecał mu tron Egiptu w zamian za uwolnienie od piasku pustyni. Totmes zrozumiał to jako prośbę o usunięcie piasku z rzeźby, co też uczynił, czego dowodzą źródła historyczne, w efekcie czego pomnik stał się celem pielgrzymek.

Piramida Cheopsa Sfinks

Foto. kolumber.pl

Źródło: hexapolis.com

Skomentuj