15 powodów dla których warto odwiedzić Cypr
Nowe!

15 powodów dla których warto odwiedzić Cypr

Jeśli wydaje się Wam, że Cypr zachęca do odwiedzin tylko ze względu na swój klimat, piękne plaże i widoki – jesteście w błędzie. Cypr nazywany Wyspą Afrodyty to również wspaniałe tereny górskie w środkowo – zachodniej części wyspy. Ta trzecia co do wielkości wyspa położona na Morzy Śródziemnym uwodzi swoją historią sięgająca pierwszych wieków naszej ery, mnogością ruin, zabytkowych kościołów, aromatycznym jedzeniem i winem, rękodzielniczą biżuterią i nietuzinkowymi sposobami na spędzenie wolnego czasu.

limassol

plaza-limassol

1. Koronki i biżuteria z Lefkary

Lefkaritika (leftikaria) to unikalna i zdaniem niektórych najpiękniejsza sztuka haftu i koronkarstwa. Wybór lefkaritików jest ogromny, można zaopatrzyć się w obrusy, serwety oraz firanki. Uroku miejscowości dodają siedzące na ulicy hafciarki. Od schyłku XIX wieku przedsiębiorczy mieszkańcy Lefkary upowszechnili swe koronki na wyspie, co przyniosło im niezły dochód.
Kolejnym źródłem dochodu mieszkańców okolicy są warsztaty złotnicze. Twórcy z Lefkary wykonują prawdziwe arcydzieła. Nawet dzisiaj podczas zakupów biżuterii można odwiedzić ich warsztat i zobaczyć, jak pracują mistrzowie w tym zawodzie. Warto pokusić się o zakup, bo biżuteria odbiega od typowej, polskiej – ma w sobie lekkość lokalnej koronki.

2. Grób św. Łazarza w Larnace

kosciol-sw-lazarza

Po powrocie do świata żywych Łazarz, wypędzony z rodzinnej Betanii na zboczu Góry Oliwnej koło Jerozolimy, przeniósł się na południowe wybrzeże Cypru. Tu, według przekazów, został pierwszym biskupem Kitionu – (obecnie Larnaki) – oraz jej świętym patronem. Tu również został pochowany.
Domniemany grób świętego Łazarza odkryto w 890 roku i nad nim wzniesiono istniejący do dzisiaj kościół p.w. św. Łazarza – Agiou Lazarou. Zgodnie z kanonem kościołów wschodnich całą ścianę zajmuje – od podłogi do stropu – ogromny ikonostas rzeźbiony w drewnie i złocony, ze starymi ikonami. Grób św. Łazarza znajduje się w krypcie bezpośrednio pod głównym ołtarzem, gdzie stoi również kilkanaście kamiennych sarkofagów. Schodzi się do niej po dosyć stromych schodach po prawej stronie ołtarza.

3. Góry Troodos

Najwyższym szczytem pasma gór Troodos jest Olimpos, który wznosi się na 1952 m n.p.m. Jeśli widoczność jest wystarczająco dobra, ze szczytu Olimpos możemy podziwiać nawet krajobraz Turcji. Wytyczonych jest tutaj wiele interesujących szlaków. Unikalna budowa geologiczna gór Troodos pozwala geologom na badanie dawnej płyty oceanicznej bez potrzeby zanurzania się do wody. Obszar ten jest uważany za jeden z najbogatszych na świecie, jeśli chodzi o wydobycie miedzi.

widok-na-gory-troodos

limassol-widok-na-gory-troodos-copy

4. Kompleks kościołów i klasztor

Jeśli wspominamy góry Troodos musimy również opowiedzieć, że region ten słynie z wielu bizantyjskich kościołów i klasztorów. Dziewięć kościołów i jeden klasztor, który się tam znajduje należą do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

5. Kompleks mozaik w Pafos

kolumna-w-pafos

mozaiki-w-pafos

mozaiki-widok-pafos

Mozaiki podłogowe, przypadkowo odkryte przez pewnego rolnika w czasie prac polowych, datowane są na III-V wieku n. e. i zdobiły najprawdopodobniej wille ówczesnych arystokratów. Poszczególne domy nazwano od bohaterów, których przedstawiają mozaiki znajdujących się w poszczególnych willach. I tak mamy Dom Tezeusza, gdzie nie tylko znajduje się obraz bohatera walczącego z Minotaurem, ale też piękna kolumnada. Najlepiej zachowane mozaiki o największej powierzchni znajdują się w Domu Dionizosa. Co ciekawe, polscy Archeolodzy od ponad pół wieku zaangażowani są w badania na terenie Pafos.

6. Nikozja – stolica podzielona na pół

Nikozja to obecna stolica Cypru, położona w samym sercu wyspy i przedzielona zarządzaną przez ONZ „zieloną linią” na dwie części – turecką, czyli północną oraz grecką, czyli południową. W części tureckiej (północnej) uwagę zwraca bardziej orientalny charakter miasta i zdecydowanie niższe ceny niż w przypadku greckiej części Nikozji (południowej). Odkrywając nieco zaniedbane, ale i tak wspaniałe stare miasto natkniemy się na liczne zabytki oraz XVI wieczne, weneckie mury obronne otaczające całe miasto. Natrafimy także na łaźnie, stare zajazdy oraz gospody. W tureckich dzielnicach nie zabraknie oczywiście barwnych, gwarnych i pachnących aromatycznymi przyprawami – bazarów.

7. Mezé

Podobnie jak w kuchni greckiej, arabskiej czy tureckiej, na cypryjskim stole dużą rolę odgrywa tzw. mezé. Mezé to różnorodne dania-przekąski, podawane na małych talerzach, serwowane na obiad lub kolację. Mezé podawane może być na ciepło lub zimno i najczęściej zawiera: mięso, sery, warzywa, owoce morza itd.
Wielu uważa, że mezé to nie jedynie potrawa, ale swoisty rytuał, który warto przeżyć w grupie.
Dzięki temu będzie można spróbować większej ilości dań i przełoży się to na niższą cenę.

8. Wino

Skoro mowa o jedzeniu nie może zabraknąć punktu dotyczącego trunku, z którego słynie ta legendarna wyspa. Commandaria to prawdziwa cypryjska ikona. Legendarne wino słodkie wytwarzano na wyspie już w starożytności. Za najlepsze uznaje się commandarie St. John od KEO i St. Barnaba od SODAP.

9. Nurkowanie przy wraku statku Zenobia

Jedną z bardziej fantastycznych atrakcji a jednocześnie pełną tajemnicy i nieco ryzykowną rozrywką na Cyprze jest podwodne zwiedzanie wraku statku Zenobia u wybrzeży Morza Śródziemnnego w Larnace. Już sam widok tego obiektu z daleka wprawia w szczególny zachwyt zwiedzających, ponieważ jest górna część wystaje ponad taflę wody.
Nie bez powodu wrak Zenobia stał się popularnym miejscem do nurkowania. Trzydzieści lat temu ważący 12000 ton pasażerski prom towarowy Zenobia wywrócił się u wybrzeży Larnaki, zabierając na dno ponad 100 ciężarówek, maszyn przemysłowych i klatkę, w której znajdowały się psy wyścigowe.

10. Farma osłów

Mało kto wie, że Cypr słynie z największych osłów na świecie. Na Wyspie Afrodyty można je nie tylko oglądać, ale również wypożyczyć i ruszyć na przejażdżkę. Jedną z atrakcji na Wyspie Afrodyty jest Farma Osiołków (Donkey Farm) znajdująca za miejscowością Oroklini, na obrzeżach Larnaki. Nie tak dawno rząd cypryjski wyraził zaniepokojenie z powodu malejącej populacji osłów (w przybliżeniu jest to liczba 2000, z których wiele jest zbyt starych, by się rozmnażać)i z tego względu na gospodarstwie nie brakuje osłów w wieku rozrodczym, co ma na celu rozpoczęcie aktywnego programu hodowlanego. Na farmie znajdziemy także atrakcje typowo dla dzieci np. plac zabaw, kawiarnię oraz gokarty.

11. Marina w Limassol

Niedawno wyremontowana część starego portu dziś zachęca do długich spacerów po promenadzie w Limassol, a jeśli macie trochę bardziej pojemny portfel – możecie pokusić się o wynajęcie jachtu, willi lub apartamentu.

12. Park Rzeźb w Limassol

rzezba-w-marinie-w-limassol-copy

Park znajduje się wzdłuż linii brzegowej Mariny, to zbiór rzeźb szesnastu artystów pochodzących z Cypru, Grecji oraz innych krajów. Najbardziej charakterystyczną z nich jest rzeźba przedstawiająca… Jaja, które wielkością raczej przypominają jaja dinozaurów…

13. Koty

koty-na-cyprze

Dla kociarzy Cypr okaże się istnym rajem. Koty na wyspie można spotkać na każdym kroku. Żyją na wolności więc niestety nie zawsze pozwalają się pogłaskać, choć nakarmić na pewno 😉 Potrafią chapsnąć to, co im podrzucimy po czym w popłochu uciec, żeby w spokoju zjeść swoją zdobycz. Sprowadzono je wieki temu na wyspę jako środek przeciwdziałający wężom. Dzisiaj co prawda węży już nie ma, ale koty są wszechobecne. Mieszkańcy Cypru przyzwyczaili się do nich. Koty nawet jeśli są bezdomne, nie oznacza, że są zaniedbane. Cypryjczycy lubią je, dbają o nie i często nie przeganiają np. ze sklepów spożywczych.

14. Flamingi i słone jezioro w Larnace

flamingi

Słone jezioro w Larnace to płytki akwen położony między miastem a portem lotniczym. Legenda głosi, że jezioro zostało przeklęte przez Łazarza wskutek zemsty na jednej z mieszkanek, która odmówiła mu gościny. Tłumacząc zjawisko z perspektywy nauki, skały dzielące jezioro i morze mają porowatą strukturę i umożliwiają przesączanie się wody morskiej. Przy słonym jeziorze i na pobliskich obszarach bagiennych gromadzą się liczne gatunki ptaków np. flamingów. To doskonałe miejsce do ich obserwacji, potrafią spacerować w w zbitych grupkach wzdłuż brzegu. Niektóre ptaki mieszkają tutaj „na stałe”, za to flamingi spędzają na Cyprze tylko okres zimowy.

tam-gdzie-wynurzyla-sie-afrodyta-copy

15. Bujna roślinność

Już na przełomie marca i kwietnia dostrzeżemy na drzewach dojrzałe pomarańcze i cytryny. Miłośnicy kwiatów znajdą tu filigranowe orchidee oraz kilka naprawdę rzadkich okazów. Do najbardziej znanych należą: gatunki dwulistnika (m.in. dwulistnik pszczeli), storczyk anatolijski i storczyk olbrzymi. Repertuar uzupełniają kwitnące hiacynty oraz poinsecje.

zejscie-na-plaze-limassol-copy

Cypr znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego pośredniego pomiędzy morskim i kontynentalnym. Jest on więc doskonałym miejscem do spędzenia czasu pod koniec roku, kiedy w Polsce dni zaczynają być krótkie i deszczowe. Podobno Cypr warto też zwiedzać w okresie wiosennym, gdy wszystko budzi się do życia a temperatura nie przeszkadza w swobodnym zwiedzaniu i korzystaniu z uroków tego miejsca.
Obowiązujące euro może zwiastować, że Cypr jest drogi, jednakże posiłek w restauracji zjemy już za kilka euro a sycące mezé za nieco powyżej dziesięciu. Dzięki sieci wypożyczalni rowerów (tej samej, z którą możemy spotkać się w Warszawie lub Wrocławiu) istnieje możliwość wypożyczenia roweru. Dostępne są również wypożyczalnie samochodów. Dla spragniony wodnych wrażeń, marina w Pafos oferuje kursy statkami z przezroczystym dnem, z których można podziwiać widok rafy koralowej. Jest więc w czym wybierać. Cypr oferuje doskonale rozwiniętą bazę turystyczną: sieć hoteli, restauracji i dyskotek uzupełnia naturalne dobrodziejstwa natury, jakimi są słoneczne, piaszczyste plaże i rozległe, błękitne kąpieliska. Zatem na pewno każdy znajdzie coś dla siebie! A więc για να δείτε στην Κύπρος!

Skomentuj