14 ciekawostek o Walentynkach - Zalajkowane.pl
Nowe!

14 ciekawostek o Walentynkach

Walentynki obchodzone są w południowej i zachodniej Europie od czasów średniowiecznych. Do Polski tradycja obchodzenia Walentynek trafiła wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu, ale popularność zyskały dopiero w latach 90. XX wieku. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.

Ile kosztowała najdroższa walentynka w historii? Ile kartek wysyła się na świecie w walentynki? Kto wysłał pierwszą walentynkę? Zebraliśmy 14 ciekawostek o Walentynkach!

#1 Wielkie wyznania i wielkie pieniądze

14 lutego to coraz częściej nie tylko wielkie wyznania, ale również wielkie pieniądze. Tylko w Stanach Zjednoczonych w walentynki sprzedaje się prawie 200 milionów róż. Amerykański Greeting Card Association donosi, że właśnie 14 lutego wysyłanych jest około miliarda kartek na całym świecie! Listonosze zdecydowanie mają tego dnia mnóstwo pracy – więcej kartek wysyłanych jest jedynie z życzeniami na Boże Narodzenie.

róże

fot: thepopularfestivals.com



#2 Romeo i Julia

Każdego roku z okazji dnia zakochanych do Verony, gdzie rozgrywał się najsłynniejszy Szekspirowski dramat Romeo i Julia… dociera około tysiąc kartek zaadresowanych do Julii.

Balkon Julii w Weronie

Słynny balkon w Weronie (fot: www.nosweatshakespeare.com)



#3 Pierwsza walentynka

Prawdopodobnie pierwszą kartkę walentynkową wysłał książę Orleanu w 1415 roku – uwięziony w londyńskim Tower pragnął powiedzieć żonie, jak bardzo ją kocha. Pierwszą kobietą, która wysłała walentynkę była Margery Brews w 1477 roku, która wysyłając list do narzeczonego, dołączyła również kartkę z miłosną poezją.

#4 Produkcja walentynek na dużą skalę

Produkcja kartek walentykowych to całkiem niezły biznes. Masowa produkcja kartek rozpoczeła się w 1848 roku, a firmę z siedzibą w Worcester (Massachusetts, USA) założyła kobieta Esther Howland.

Pierwsze kartki walentynkowe produkowane na masową skalę autorstwa Esther Howland

Pierwsze kartki walentynkowe produkowane na masową skalę autorstwa Esther Howland (fot: wikipedia)



#5 Kolor ma znaczenie

Choć nie każdy o tym wie, oprócz przesądów dotyczących liczby kwiatów w bukiecie, istnieje także przekonanie o symbolice kolorów róż i wszystkich kwiatów ciętych. Warto więc dowiedzieć się jaką metaforyczną wiadomość przekazujemy odbiorcy, wręczając róże w kolorze czerwieni, żółci lub bieli:
– czerwone róże – gdy podarujemy taki bukiet bliskiej nam osobie, przekażemy tym samym zakodowaną wiadomość „kocham Cię” lub „bardzo mi na Tobie zależy”.
– żółte róże – W większości krajów kojarzone są z negatywnymi uczuciami, czyli nieszczerością i zazdrością. Pamiętajmy jednak, że znaczenie koloru róż jest wyłącznie symboliczne. Nie rezygnujmy z wyboru kwiatów w tym kolorze, jeżeli wiemy, że potencjalna odbiorczyni lub odbiorca po prostu lubią słoneczne barwy.
– białe róże – Niezależnie od szerokości geograficznej białe róże znaczą tyle co „moje uczucia są prawdziwe” lub „mam szlachetne zamiary”
– znaczenie różowych róż – kiedy wręczymy je odbiorcy, nasz gest będzie znaczył po prostu „bardzo Cię lubię”
– róże w kolorze herbacianym – gyby pokusić się o przypisanie im konkretnych zwrotów lub wyrażeń, byłyby to z pewnością słowa „dziękuję Ci” a także „z wyrazami wdzięczności”

Kolor kwiatów znaczenie

Fot: Pinterest



#6 Prezenty walentynkowe

Najpopularniejsze prezenty na walentynki to:
Kartka – 52%
Czekoladki – 50,5%
Kwiaty – 36%
Kolacja w restauracji – 35,6%
Biżuteria – 18,9%
Ubranie – 14,6%
*źródło: Wprost

Jakie są najpopularniejsze prezenty na Walentynki?

fot: blog.splender.com



#7 Najdroższa walentynka

Najdroższa w historii kartka walentynkowa wykonana była z litego złota i przyozdobiona sercem z diamentów, szafirów i brylantów. Całość zapakowana była w… futro z norek. Walentynka ta stanowiła kosztowny prezent dla śpiewaczki operowej Marii Callas od armatora i miliardera Arystotelesa Onassisa.

Maria Callas i Aristotle Socrates Onassis, styczeń 1961 rok

Maria Callas i Aristotle Socrates Onassis, styczeń 1961 rok (fot: vumag.pl)



#8 Japońskie walentynki

W Japonii to kobiety dają prezenty mężczyznom. Panowie dopiero miesiąc później, z okazji Białego Dnia, odwzajemniają romantyczny gest. Tradycyjnie prezentem jest biała czekolada.

Walentynki w Japonii

fot: sakanasushiandgrill.com



#9 Liczba dnia: 220 000

Właśnie tyle razy (średnio) na świecie 14 lutego padnie pytanie – „Wyjdziesz za mnie?”

Wyjdziesz za mnie?

fot: demotywatory



#10 Kwiaty…

Około 15% kobiet w USA przynaje, że na Walentynki same sobie wysyłają kwiaty.

#11 Walentynki i zwierzęta

Podobno około 3% ludzi posiadających zwierzęta w tym dniu wręcza prezent pupilowi.

fot: XXX

fot: Pinterest.com



#12 Najsłynniejszy upominek

Najsłynniejszym walentynkowym upominkiem było jabłko pokryte różowym lukrem, ułożone w hebanowej szkatułce, wysadzanej perłami. Nie wiadomo, co się stało z jabłkiem, ale szkatułka przetrwał do dziś. Prezent ofiarowany był Annie Boleyn przez króla Henryka VIII.

#13 Walentynki i… prezerwatywy

Według obliczeń firmy Durex, sprzedaż prezerwatyw w Walentynki wzrasta o 25%. Co ciekawe w miesiąc po Walentynkach, w marcu sprzedaje się… najwięcej testów ciążowych.

#14 A jak Walentynki to i pocałunki

W Walentynki nie może zabraknąć pocałunków – oto kilka ciekawostek o pocałunkach:
– Najdłuższy pocałunek w historii trwał 30 godzin 59 minut i 21 sekund. Rekord padł w 2001 r., a w trakcie jego pobijania partnerzy spalili po 7436 kalorii
– W czasie minuty całowania spalamy 26 kalorii
– Czekolada wygrała z całowaniem, a dowiedli tego naukowcy z USA. Badania przeprowadzono w parach, które to najpierw musiały skosztować czekolady, a po chwili oddać się namiętnemu pocałunkowi. W tym czasie monitorowano pracę ich serc i mózgów. Wynik jest dość zaskakujący – czekolada powoduję dłużej trwające i intensywniejsze reakcje.

Pocałunki - ciekawostki

Fot: youtube.com



Skomentuj