10 największych baronów narkotykowych na świecie
Nowe!

10 największych baronów narkotykowych na świecie

Narkotykowy biznes od zawsze przynosił korcie właścicielom, a fortuny gangsterów rosły w błyskawicznym tempie. Handlarze śmiercionośnym towarem opływali w luksusy, ale ich profesja wiązała się również ze sporym ryzykiem. Ceną za fortunę zwykle była śmierć lub wieloletnie więzienie.

#10 Zhenli Ye Gon – chiński biznesmen z Meksyku

Urodzony w Szanghaju gangster, powiązał legalne biznesy farmaceutyczne w Meksyku z handlem metaamfetaminą na masową skalę. Przez sieć swoich spółek, importował do Ameryki Południowej setki ton chemikaliów, które służyły do wytwarzania narkotyków. Kierował międzynarodową korporacją Unimed Pharm Chem de Mexico, ale firma była jedynie przykrywką dla jego przestępczej działalności. W 2002 roku otrzymał meksykańskie obywatelstwo i czuł się całkowicie bezkarny. Prowadził wystawny tryb życia, obracał się w towarzystwie polityków i trwonił fortunę w kasynach. Jego dobra passa skończyła się w 2007 roku, kiedy rząd amerykański oskarżył go o wprowadzenie do obrotu dużej ilości środków odurzających i wystawił za nim list gończy.

Zhenli Ye Gon został aresztowany 23 lipca 2007 roku i osadzony w więzieniu stanowym. Kilka miesięcy przed jego ucieczką z kraju i aresztowaniem w USA, służby meksykańskie przeszukały posiadłość barona, w której znaleziono… 207 mln dolarów w gotówce. „Biznesmen” od samego początku utrzymuje, że jest niewinny, a oskarżenie to spisek skorumpowanych urzędników. Obecnie jest osadzony w Stanach Zjednoczonych i walczy o ekstradycję do Meksyku.

Zhenli Ye Gon

Zhenli Ye Gon, Foto. insightcrime.org

#9 Frank Lucas – American Gangster

W latach 60. i 70. na ulice Nowego Jorku zostały zalane tanią heroiną wysokiej jakości. Nowy narkotyk nosił nazwę „Blue Magic” i szybko zdeklasował konkurencję. Przestępczym biznesem kierował Frank Lucas, który sam kiedyś przyznał, że nielegalny handel przynosił mu milion dolarów zysku dziennie. Frank pochodził z Karoliny Północnej, ale uciekł nie mając szans na znalezienie pracy i obawiając się członków Ku Klux Klanu. Trafił do Harlemu, aby przez 15 lat być prawą ręką, jednego z legendarnych gangsterów tej dzielnicy – Bumpy Johnsona. Po śmierci szefa, przejął interes i uruchomił nowy kanał przerzutowy z Azji, którym importował kokainę o niemal 100-procentowej czystości. Sposób przemytu narkotyków był wyjątkowo kontrowersyjny, ponieważ według relacji gangsterów większość kontrabandy transportowano w trumnach amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli w Wietnamie. Zarobione pieniądze Lucas inwestował w nieruchomości, przelewał na konta w rajach podatkowych i rozdawał wśród lokalnej społeczności. Zapewniał, że chce być bogaty jak Donald Trump i niewiele mu do tego zabrakło.

W 1976 roku baron narkotykowy został skazany na 70 lat więzienia, ale wyszedł kilka lat później, dzięki współpracy z FBI. Niedługo potem, ponownie aresztowano go pod zarzutem handlu kokainą. Ostatecznie wyszedł z więzienia w 1991 roku i obecnie jest gwiazdą amerykańskiej popkultury. Uległ wypadkowi samochodowemu i porusza się na wózku inwalidzkim. Na podstawie jego historii powstał film „American Gangster”, z Denzelem Washingtonem w roli głównej.

Frank Lucas

Foto. Pinterest

#8 Joaquin Guzman Loera – El Chapo

Boss narkotykowy, którego cały świat poznał, dzięki spektakularnym ucieczkom z więzień. Guzman urodził się w połowie lat 50. w meksykańskiej miejscowości Badiraguato. Dorastał w skrajnym ubóstwie, a jako dziecko został wyrzucony przez dziadków z domu i musiał radzić sobie sam. Poszedł w ślady ojca i swoją karierę w świecie przestępczym zaczął już jako nastolatek. Na początku uprawiał niewielkie ilości marihuany, ale jego wpływy szybko się rozszerzały. Pod koniec lat 70. poznał Héctora Luisa Palma Salazara, z którym rozwinął przemyt substancji odurzających do nadmorskich kurortów w USA. W 1989 roku założył kartel Sinaloa, który w krótkim czasie przerodził się w niezwykle zyskowny interes, oparty na handlu narkotykami.

El Chapo był znany ze swojej brutalności i niezwykle kreatywnych sposobów szmuglowania nielegalnego towaru. Stworzył sieć klimatyzowanych tuneli biegnących pod granicą ze Stanami Zjednoczonymi, przez które przewożono ogromne ilości narkotyków. Z kolei kokainę przemycał w gaśnicach proszkowych i puszkach oznakowanych, jako papryczki chili. W latach świetności kartel handlował na 5 kontynentach, a narkotykowy biznes Guzmana był jednym z największych na świecie. W 1993 roku El Chapo został aresztowany i skazany na 20 lat więzienia, ale szybko wydostał się zza krat, z pomocą skorumpowanych funkcjonariuszy. Lokalna społeczność traktowała go jak Robin Hooda, dlatego gangster bez problemu wymykał się przed wymiarem sprawiedliwości i dalej prowadzi nielegalne interesy. W 2009 roku zyski kartelu Sinaloa sięgają 3 mld dolarów rocznie, co daje Guzmanowi 701 miejsce w rankingu najbogatszych ludzi na świecie, według Forbesa. W 2014 roku boss został aresztowany po raz kolejny. Prezydent Meksyku – Enrique Peña przysięgał, że tym razem nie pozwoli mu uciec. Jednak 18 miesięcy później, baron narkotykowy zbiega z więzienia przez tunel. Ponownie udaje się go pojmać na początku 2016 roku. Ostatecznie El Chapo zostaje wydalony do USA i jego sprawą zajmuje się obecnie amerykański wymiar sprawiedliwości.

joaquin el chapo guzman

Foto. YURI CORTEZ / AFP / Getty Images

#7 Amado Carrillo Fuentes – Władca Przestworzy

Przyszły kokainowy baron, uczył się zarządzania narkotykowym biznesem od swojego wuja – Dona Neto. Nie potrzebował wiele czasu, aby rozwinąć przestępczą działalność i zbudować własne kontakty. Kilka lat wystarczyło mu do stworzenia kokainowego imperium, którego wartość wyceniano na około 25 mld dolarów.

Amado urodził się w 1957 roku i dorastał w wielodzietnej, ubogiej rodzinie. Szybko doszedł do wniosku, że jedyną szansą na wyrwanie się z biedy jest handel narkotykami. W latach 80. dołączył do kartelu Guadalajara, którym zarządzał brat jego ojca. Początkowo kontrolował produkcję i transport kokainy z meksykańskiego miasta Ojinaga, ale błyskawicznie wspinał się po kolejnych stopniach awansu, aby trafić w końcu na sam szczyt przestępczej struktury. Po kilkunastu latach prowadzenia interesu, postanowił nabyć 27 samolotów typu Boeing 727, którymi importował do Meksyku środki odurzające z Kolumbii. Następnie przesyłki przewożono do Stanów Zjednoczonych, a głównym rynkiem zbytu był Nowy Jork. Fortuna kokainowego potentata rosła, ale jego bogactwo zwróciło uwagę amerykańskich służb. Fuentes postanowił diametralnie zmienić swój wygląd. 3 lipca 1997 roku poddał się operacji plastycznej twarzy, dzięki której miał być znowu anonimowy. Zabieg przeprowadzono w szpitalu w Santa Monica w Mexico City, jednak nie wszystko poszło po myśli lekarzy i pacjent zmarł. Mafia oskarżyła chirurgów o błąd w sztuce i wydała na nich wyrok śmierci. Wkrótce znaleziono mężczyzn martwych, w ogromnych beczkach zalanych betonem. Ciała lekarzy nosiły ślady tortur.

Pogrzeb króla, zgromadził tysiące osób, a jego posiadłości do dziś są symbolem potęgi kartelu Guadalajara. Niedawno w ręce policji wpadł syn Amado – Carrillo Leyva, który według funkcjonariuszy, przejął prowadzenie biznesu po ojcu.

#6 Klaas Bruinsma – Wielebny

Uważany za „ojca” holenderskiego handlu narkotykami. Znakiem rozpoznawczym gangstera była czarna odzież i nawyk ciągłego pouczania innych. Przez swoje zwyczaje zyskał kilka przydomków m.in.: „Wielebny” i „Minister”. Klaas Bruinsma urodził się w Amsterdamie, ale po rozwodzie rodziców mieszkał, także w Wielkiej Brytanii. Bardzo duże piętno na jego psychice, odcisnęła postać apodyktycznego ojca, który bardzo często stosował przemoc, wobec swoich dzieci. Przyszły magnat narkotykowy już w liceum zaczął handel haszyszem i marihuaną. W wieku 16 lat został po raz pierwszy aresztowany, pod zarzutem rozprowadzania środków odurzających w szkole. Niedługo potem wyrzucono go z liceum, więc postanowił zająć się handlem narkotykami na „pełen etat”, a jego wspólniczką została córka legendy holenderskiego półświatka – Thea Moear.

W latach 70. Bruinsma często przebywał za kratkami, jednak założona przez niego organizacja, rosła w siłę i poszerzyła obszar działań o terytorium Niemiec, Belgii, Francji i Skandynawii. Główne źródło dochodu stanowił niezmiennie haszysz, który przestępcy przemycali z Pakistanu. W późnych latach 80. Klaas Bruinsma był największym handlarzem narkotyków w Europie i zarabiał miliony guldenów dziennie. W tym czasie szczególnie dawały o sobie znać, jego problemy psychiczne i często wpadał w furię. Kartel zaczął handel kokainą na ogromną skalę, ale ze względu na porywczość Klaasa, kierownictwo w grupie objął Etienne Urka. 27 czerwca 1991 roku Klaas Bruinsma został zastrzelony przed amsterdamskim hotelem Hilton. Po jego śmierci holenderskie służby zajęły znaczny majątek gangstera, a w mieście rozpoczęła się wojna, o schedę po „Wielebnym”. Na podstawie jego historii powstała książka i film.

Klaas Bruinsma

Foto. Bert Voskuil/ANP



#5 Manuel Noriega – Wybraniec Boży

Panamski generał przez 25 lat pracował na usługach CIA i otrzymywał za to sowite wynagrodzenie, ale prawdziwą „karierę” zrobił w narkotykowym biznesie. Wywiad USA współpracował z nim, mimo oczywistych powiązań generała z kartelami w całej Ameryce Południowej, którym zapewniał nietykalność i dostęp do tajnych kont bankowych. W latach 70. Manuel Noriega był już głównodowodzącym panamskiej armii, a w 1981 roku przejął władzę w kraju, dzięki protektoratowi rządu Stanów Zjednoczonych. W tym czasie uczestniczył bezpośrednio w narkotykowym procederze i udzielał wszelkiej pomocy gangsterom. Profity, które przywódca Panamy uzyskiwał z tego tytułu, wynosiły setki milionów dolarów.

Pod koniec lat 80. Noriega przestał współpracować z CIA i przeszedł na stronę komunistów. Narkotykowe interesy przynosiły mu fortunę, ale generał postanowił pójść jeszcze dalej. Nawiązał kontakty z Fidelem Castro i postanowił pracować dla państw Układu Warszawskiego. Przekazywał nowym mocodawcom tajne dokumenty i plany agencji wywiadowczych. W 1989 roku agenci USA zorganizowali w Panamie nieudany zamach stanu, a kilka miesięcy później uprowadzili południowoamerykańskiego satrapę, aby osądzić go przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Manuel Noriega został skazany na 40 lat pozbawienia wolności, ale w 2011 roku odzyskał wolność po ekstradycji do Panamy.

Manuel Noriega

Foto. Mark Peterson/Redux

#4 Osiel Cárdenas Guillén – Mechanik

Historia meksykańskiego barona narkotykowego doskonale pokazuje, jak przewrotne potrafią być losy w przestępczym biznesie. Przyszły dowódca kokainowego imperium na początku pracował w warsztacie samochodowym, jako mechanik. Ubogi nastolatek chciał, jak najszybciej zmienić swój los i rozpoczął współpracę z grupą handlującą narkotykami. Szybko wspinał się po szczeblach mafijnej kariery, aby w 1996 roku zabić ówczesnego przywódcę kartelu i swojego przyjaciela – Salvadora Gómeza. Następnie przejął dowodzenie nad grupą, rekrutując dezerterów z elitarnych oddziałów wojskowych meksykańskiej armii. Paramilitarna formacja Cárdenasa była wyjątkowo skuteczna, a jej wyposażenie i wyszkolenie było lepsze od regularnych służb państwowych. Żołnierze kartelu dokonali wielokrotnych zabójstw agentów federalnych, policjantów, prokuratorów i sędziów.

Osiel Cárdenas Guillén został zatrzymany w 2003 roku, po strzelaninie z meksykańskim wojskiem. Cztery lata później zdecydowano o jego ekstradycji do USA, gdzie w 2010 roku został skazany na 25 lat pozbawienia wolności. W akcie oskarżenia oprócz wprowadzenia do obrotu kilkudziesięciu ton kokainy, zawarto także liczne, brutalne zbrodnie kartelu.

Osiel Cardenas Guillen

Foto. news.jammedup.com

#3 Gilberto Rodríguez Orejuela – Szachista

Swoje wpływy zdobywał powoli, budując przestępczą organizację, obok kartelu Pablo Escobara, z którym jego grupa toczyła nieustanną wojnę. Działał w południowej części Kolumbii, gdzie mafiozi uchodzili za szanowanych biznesmenów, choć wyjątkowo bezwzględnie rozprawiali się z oponentami. Według szacunków amerykańskich służb, kartel z Cali w pewnych momentach kontrolował nawet 80% przemytu kokainy z Kolumbii do USA. Rodríguez doskonale zarządzał organizacją i posiadał wyjątkowy dar planowania kolejnych posunięć. Właśnie dzięki umiejętnościom układania strategii, zyskał przydomek „szachista”, który towarzyszył mu do końca mafijnej kariery.

W 1995 roku prezydent Kolumbii – Ernesta Samper Pizano, wypowiedział wojnę handlarzom narkotyków. W jej wyniku przeprowadzono między innym szturm na na luksusową willę Rodrígueza. Boss próbował ukryć się przed komandosami w szafie, ale szybko go odnaleziono. Otrzymał wyrok 15 lat więzienia, ale wyszedł po 7 latach. Cieszył się wolnością tylko kilka miesięcy, ponieważ szybko skazano go ponownie. W 2004 roku na mocy ekstradycji przewieziono go do USA. Obecnie wspólnie z bratem odsiaduje wyrok 30 lat więzienia.

Gilberto Rodriguez Orejuela

Foto. slashfilm.com

#2 Griselda Blanco – Czarna Wdowa

Pierwsza dama Kartelu z Medellín, która od wczesnego dzieciństwa trudniła się przestępczym procederem. Według jednej z opowieści, Griselda w wieku jedenastu lat miała porwać dla okupu i zamordować dziecko z bogatej dzielnicy. Jednak nigdy nie potwierdzono oficjalnie takiej wersji wydarzeń. Mając 14 lat dziewczynka uciekła z domu i zajmowała się prostytucją. W latach 70. Blanco przeniosła się z drugim mężem do Nowego Jorku i rozpoczęła budowę narkotykowego biznesu, który przynosił jej w szczycie potęgi zyski szacowane na 80 milionów dolarów miesięcznie. W 1975 roku Czarną Wdowę skazano za handel kokainą, ale zdołała uciec do Kolumbii i powrócić kilka lat później do USA, osiedlając się w Miami.

Wraz z jej powrotem miasto zamieniło się w arenę gangsterskich porachunków. Rozpoczęła się seria morderstw i strzelanin, ale miejscowi funkcjonariusze byli w większości skorumpowani, więc nikt nie mógł przerwać fali zbrodni. Porywczy charakter przysporzył jej wielu wrogów, co skutkowała kilkoma nieudanymi zamachami na jej życie. W 1985 roku została skazana na wieloletnie więzienie, ale zza więziennych murów dalej prowadziła kokainowy interes. Wyszła na wolność w 2004 roku i została deportowana do Kolumbii. Została zamordowana w 2012 roku – zastrzelił ją motocyklista, któremu udało się zbiec z miejsca zbrodni.

Griselda Blanco

#1 Pablo Escobar – Król Kokainy

Na szczycie listy legendarny handlarz narkotykami, którego sława obiegła cały świat, czyniąc z niego prawdziwą ikonę popkultury. Pablo Emilio Escobar Gaviria zaczynał jako złodziej samochodów w Kolumbii; przez jakiś czas przebywał w USA, gdzie zajmował się renowacją nagrobków. W latach 70. rozpoczął handel kokainą, dzięki któremu zgromadził majątek wart 30 miliardów dolarów i uplasował się na 7 pozycji najbogatszych ludzi na świecie, według magazynu Forbes. Król Kokainy stosował prostą, ale wyjątkowo skuteczną taktykę zdobywania wpływów, która polegała na masowym korumpowaniu urzędników. Odmowa przyjęcia gotówki nie wchodziła w grę, ponieważ oporni funkcjonariusze byli natychmiast mordowani. Według niepotwierdzonych doniesień grupa Escobara zabiła trzech kandydatów na prezydenta i brała udział w ataku lewicowych bojówkarzy na budynek Sądu Najwyższego w 1985 roku.

W 1991 roku baron sam oddał się w ręce organów ścigania, gdyż obwiał się ekstradycji do USA lub ataku wrogich karteli. Miejscem osadzenia było… jego prywatne „więzienie”, a izolacja była tylko pozorna. Po skandalu wokół wyroku Escobara, władze postanowiły przenieść go do inne placówki, ale gangster zdołał wcześniej uciec. Zginął podczas obławy w 1993 roku. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo, strzelając sobie w głowę.
Pablo Escobar

Zobacz też:

Robert Wadlow – najwyższy człowiek w historii
Poon Lim – rozbitek, który samotnie przetrwał 133 dni na tratwie na Oceanie Atlantyckim
Vesna Vulović – stewardesa, która przeżyła upadek z 10 000 metrów!
Edward Mordrake – tajemnica człowieka o dwóch twarzach rozwiązana
Słynny półczłowiek Johnny Eck i jego niezwykle barwne życie.
Christian Heinrich Heineken – tragiczny los najmądrzejszego dziecka na świecie

4 komentarze

Skomentuj